Makyaj Malzemeleri Nasıl Temizlenir?

Kir, toz, bakteriler, cildin yağlı yapısı, makyaj ürünleri yüzünden oluşan diğer pislikler… Her biri makyaj fırçalarınıza yapışıyor, zamanla yeni bakterilerin ve mikropların oluşması için ortamı hazırlıyor ve temizlenmeyen makyaj fırçaları birer bakteri yuvası haline geliyor. Durum böyle olunca siz fırçalarınızı kullanmaya devam ettikçe ciltte tahriş, sivilce gibi hasarlara yol açıyorlar. Ama korkmanıza gerek yok, çünkü makyaj malzemelerini temizlemek oldukça basit ve hızlı bir işlem.

Fırça kıllarını ılık suyla yıkayın

Makyaj malzemeleri nasıl temizlenir diye merak ediyorsanız ilk olarak yıkayacağınız fırçalarınızı bir kenara ayırın ve her birinin kıllarının olduğu bölgeyi ılık suyla yıkamaya başlayın. Burada kilit nokta suyu fırçaların metal ya da plastik bölgesine değdirmemek. Çünkü o bölge ıslandığında fırça kıllarını bir arada tutan yapışkan açılabilir. Fırçalarınızı tüm makyajdan arındırana kadar, yani suyun rengi berrak olana kadar yıkamaya devam edin.

makyaj malzemeleri nasıl temizlenir

Şampuanlı su yapın

Bir bardağın yarısından az olacak şekilde ılık suya ihtiyacınız var. Bu suyun içerisine günlük kullandığınız şampuandan bir miktar dökerek karıştırın ve suyun köpürmesini sağlayın. Karışımınız hazırsa bu karışımın içerisinde fırçalarınızı gezdirerek tüm kılların arasına şampuanlı suyun dolmasını sağlayın. Ama yine ana kuralı unutmayın. Fırçanızdaki kılların köklerine kadar suya batırmamalısınız. Çünkü bu durumda fırçanızın kıllarını tutan yapışkan ayrılabilir ve fırçanız kullanılmaz hale gelebilir.

Fırçayı şampuanlı sudan çıkarın

Makyaj malzemelerinizi temizlerken şampuanlı suyu yeterince iyi kullandığınıza eminseniz artık fırçaları oradan çıkarabilirsiniz. Tüm makyajın fırçadan aktığına emin olmak için elinizle fırça aralarını temizleyebilirsiniz. Ardından hafifçe fırçanızdaki fazla suyu sıkarak onu sudan çıkarabilirsiniz. Makyaj fırçalarınızı şampuanlı sudan çıkardıktan sonra sıra geldi üzerindeki şampuanı temizlemeye. İlk aşamayı hatırlayın. Fırçanızı yeniden ılık suya tutarak eliniz yardımıyla tüm şampuandan arındırana kadar temizleyin.

Yumuşak bir havlu ile kurulayın

Makyaj fırçalarınızı yıkama aşaması bittikten sonra sıra kurulama aşamasına geldi. Şimdi yüzünüz için kullandığınız bir havlunuzu alın ve fırçalarınızı üzerine koyun. Ardından havlunuzun geri kalan kısmını fırçaların üzerine örterek bastırmadan hafifçe kurulayabilirsiniz. Böylece makyaj fırçalarınızdaki fazla su gitmiş olacak.

Onlara yeniden şekil verin

Yıkayıp kuruladığınız makyaj fırçalarınız şimdi gözünüze çok kötü görünüyor olabilir. Onların artık kullanılamaz hale geleceğini düşünüp üzülmeyin. Tek yapmanız gereken onlara yeniden şekil vermek. Elinizle fazla bastırmadan eski şekillerine benzer bir hale getirin. Bunu yaptıktan sonra fırçaları yeniden havlunun üzerine dizin. Bir süre burada durduktan sonra fırça uçları yere bakacak şekilde başka bir yerde durmalarını sağlayın ve böylece kendi kendilerine kurumalarını bekleyin.

Makyaj malzemelerinizin hepsi tamamen kuruduysa artık onları kabartabilir ve eski hallerine dönmelerini sağlayabilirsiniz. Eliniz yardımıyla fırça kıllarını kabartın. Böylece eskiden olduğu şekle yeniden gelecekler.

İpucu

Makyaj fırçalarının nasıl temizlendiğini öğrendiniz. Şimdi de sizin için ufak bir ipucumuz var. Fırçanızı havluyla kurulamadan önce ona hafifçe hindistan cevizi yağı sürebilir ve bir dakika bekledikten sonra su ile yıkayıp havlu ile kurulama aşamasına geçebilirsiniz. Böylece fırçalarınız daha yumuşak olacaktır.

Dikkat etmeniz gerekenler

Makyaj malzemelerinizin hem temiz kalmasını hem de olabildiğince uzun süre dayanmasını istiyorsanız onları temizlerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. İlk olarak eğer mümkünse onları havlu ile kuruladıktan sonra fırça uçları aşağı bakacak şekilde bir yere asarsanız çok daha rahat kururlar. Hem de yıpranmaları ve yapışkanlarının açılması zorlaşır. Ayrıca havlunun üzerine tamamen kuruyana dek tutmamanız daha iyi. Çünkü böyle yaparsanız fırça uçlarındaki suyu metal bölüm emebilir ve bu yüzden fırçanız eskisi kadar iyi olmayabilir.