Majör depresyon için St.John’s Wort

Depresyon bir hastalık olup, belirtilerini hafifletmeye yardımcı olmak için reçeteli ilaçlar mevcutken, bazı insanlar alternatif tedavi olarak bitkilere ve besin takviyelerine yönelmişlerdir. St.John’s Wort, sonuçları depresyonun şiddetine bağlı olarak değişebilmesine rağmen, depresyon semptomlarının tedavisinde başarı gösteren bir bitkidir. Eğer depresyon rahatsızlığınız varsa, kullanmadan önce bitki ile ilgili bir psikologla görüşünüz.

Bitki Hakkında

Depresyon tedavisinde kullanılmasının yanı sıra, aynı zamanda St.John’s Wort  olarak bilinen Hypericum perforatum, anksiyete ve uyku bozuklukları gibi çeşitli durumların tedavisi için kullanılan bir bitkidir. St.John’s Wort  yaralar ve yanıkları iyileştirmek için de kullanılmaktadır. Bu bitki faydalarından sorumlu olduğu düşünülen birincil bileşikler hiperisin ve hiperforin dâhil olmak üzere birçok kimyasal bileşik içermektedir. St.John’s Wort un aynı zamanda, anti bakteriyel, anti viral ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu tespit edilmiştir.

Depresyon tedavisi

Bu bitki İngiltere’de bir antidepresan olarak reçete edilmektedir. Etkili olması için üç ila dört hafta geçmesi gerekmesine rağmen, bu takviye ile birçok kişinin depresyon semptomlarında azalma olmuştur. Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Ulusal Merkezine göre depresyon tedavisinde St.John’s Wort  etkinliği ile ilgili çalışmalar karmaşıktır. Minör depresyon olan kişiler semptomlarında azalma yaşayabilirler, ancak majör depresyon için, sadece minimal faydalar bulunmuştur. Ruh Sağlığı Ulusal Enstitüsü ve Besin Takviyeler Ofisi, Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Ulusal Merkezi tarafından yapılan çalışma, St.John’s Wort un majör depresyon tedavisinde plasebodan daha etkili olmadığını ortaya koymuştur, ayrıca aynı çalışmada orta derecede şiddetli depresyon tedavisinde sertralin ve Zoloft genel formunun plasebodan daha etkili olmadığı ortaya konulmuştur. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, yapılan bazı çalışmalarda St.John’s Wort un fluoksetin ve sitalopram gibi antidepresan ilaçlar kadar etkili olduğu tespit edildiğini belirtmiştir. Depresyon için bu bitkinin kullanımı ile ilgili ek bilgi edinmek için daha fazla çalışma yapılmaktadır.

Yan Etkileri

St.John’s Wort  kullanıldığında, bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Ulusal Merkezi ağız kuruluğu, baş dönmesi, bulantı, yorgunluk ve güneş ışığına artan duyarlılığı dâhil olmak üzere bu etkilerin bazılarını listelemiştir. Bu bitki aynı zamanda doğum kontrol hapları, antidepresanlar, antikoagülan ilaçlar, bazı anti-kanser ilaçları, digoksin ve siklosporin gibi diğer ilaçlar ile etkileşime girebilir. Sizin için St.John’s Wort  kullanmanın güvenli olup olmadığından emin olmak için kullanmadan önce, sağlık kuruluşuna danışınız.

Uyarılar

Eğer majör depresyon için St.John’s Wort  kullanıyorsanız, diğer reçeteli antidepresanlar ile birlikte kullanmayınız. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre, ikisinin bir arada alınması, Serotonin sendromu denilen ciddi ve tehlikeli durumlara sebep olabilir. Bipolar bozukluğu olan ve emziren, hamile veya hamile kalmayı planlayan kişiler bu bitki takviyesini kullanmamalılardır. Bu besin takviyesini kullanırken ameliyat olunması gerekirse, operasyondan en az 5 gün önce bitki takviyesinin alımı durdurulmalıdır ve doktorlara ve operasyonu gerçekleştirecek cerrahlara, bu takviyenin kullanıldığı bildirilmelidir.