Magnezyumun kadınlara faydaları

Vücudunuzda en çok bulunan dördüncü element olan magnezyum, araştırmalara göre vücudunuzdaki üç yüzden fazla kimyasal reaksiyonun içerisinde yer alır. Örneğin, kaslarınızın ve sinirlerinizin doğru işlemesini, kalp ritminizin sabit kalmasını, bağışıklık sisteminizin güçlenmesini ve kemiklerinizin daha sağlıklı olmasını sağlar. Magnezyum minerali, yaptığı birçok görevin yanı sıra kan şekerini düzenler, tansiyonunuzun sağlıklı bir seviyede kalmasını sağlar ve protein üretimine katkıda bulunur. ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün yaptığı bir araştırmaya göre magnezyum; hipertansiyon, kalp rahatsızlıkları ve şeker hastalığı gibi bir çok sağlık sorununun tedavisinde kullanılabilir.

Magnezyum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Vücudunuzdaki her organ, özellikle kalp ve böbrekler, magnezyuma ihtiyaç duyar. Dahası, yağsız kas kütleleriniz, dişleriniz ve kemikleriniz yapısını korumak için magnezyumu kullanır. Magnezyum ayrıca bakır, çinko, potasyum ve D vitamini gibi birçok vitamin ve mineralin etkinlik seviyesini de düzenler. Yetişkin bireylerin vücudunda, ortalama 25 gram magnezyum bulunur ve bu miktarın büyük bir bölümü kemiklerdedir. Vücudunuzdaki magnezyumun sadece %1’i kan dolaşımınıza dahildir ancak birçok vücut sisteminin düzgünce çalışması kandaki magnezyum miktarının sabit olmasına bağlıdır. Yeşil yapraklı sebzeler, kepek, kahverengi pirinç ve badem magnezyum bakımından zengin yiyeceklerdir. Yetişkin erkekler günlük 400-420 miligram arasında magnezyuma ihtiyaç duyar, kadınlarda ise bu miktar 310-320 miligram aralığındadır.

Tansiyon Üzerine Etkisi

Magnezyum bakımından zengin besinler tüketmeniz, tansiyonunuzun düşmesini sağlar. Maryland Tıp Fakültesi’nin yaptığı bir açıklamaya göre, yapılan detaylı çalışmalar magnezyum bakımından zengin besinlerin tüketilmesinin, kadınlarda hipertansiyonu engellediğini ortaya koymaktadır. Magnezyumun kan damarlarını gevşeterek kan basıncını azalttığı düşünülmektedir. Bu, pre-eklampsi ve eklampsi gibi tansiyon hastalıklarına sahip hamile kadınlar için oldukça iyi bir gelişmedir. Her iki hastalık da hamileliğin son üç aylık dönemlerinde kan şekerinin aniden yükselmesini sağlar ve damar yoluyla verilen magnezyum, bu hastalıkları etkili bir şekilde tedavi ederek semptomların daha kötü bir hal alıp nöbete dönüşmesini engeller.

Adet Öncesi Sendromunun Şiddeti ve Kemik Erimesi Riski Üzerine Etkisi

Magnezyum ayrıca adet öncesi sendromunun belirtilerini de hafifletir. Magnezyum; Karın şişliği, uykusuzluk, dizlerde şişme, kilo alımı ve göğüslerdeki hassasiyet gibi belirtilerin şiddetinin azalmasına yardımcı olur. B-6 vitamini ile birlikte tüketildiğinde magnezyum mineralinin etkisi artar. Bilim adamları ayrıca magnezyum eksikliğinin, düşük seviyede D vitamini ve kalsiyum tüketimi ile birlikte, kemik erimesinin gerçekleşmesinde önemli bir payı olduğunu belirtmektedir. D vitamini, kalsiyum ve magnezyum alımınızı arttırarak, kemik erimesi yaşama riskinizi azaltabilirsiniz.

Şeker Hastalığı Riski Üzerine Etkisi

Aslında düşük seviyede Aspirin ve E vitamininin kadınlarda kalp hastalıkları ve kanser riski üzerine etkisini araştıran uzun süreli araştırmalar sonucu, bilim adamları düşük miktarda magnezyum içeren besinlerle beslenen kilolu kadınların tip 2 şeker hastalığına yakalanma riskinin daha fazla olduğunu keşfetti. Bu araştırma 1993-1996 yılları arasında 40.000 katılımcı ile gerçekleşmiştir. Ayrıca bu araştırma, kadınların magnezyum içeren besinleri daha fazla tüketmesi gerektiğine dair yaygın tavsiyeleri de doğrular niteliktedir.