Magnezyumun faydalarını ne zaman hissetmeye başlarsınız?

Magnezyum protein üretimi, kasların kasılması ve gevşemesi ve enzim fonksiyonlarının yerine getirilmesi gibi konularda önemli bir rol oynar. Pisi balığı, yeşil yapraklı sebzeler, meyveler, yemişler, çekirdekler, soya ürünleri ve tam tahıllar magnezyum içeren besinler arasında yer alır. Birçok multivitamin takviyesi aynı zamanda magnezyum da içerir. Magnezyum eksikliğinin ciddi yan etkileri bulunur, bu yüzden vücudunuzdaki magnezyum miktarını nasıl arttırabileceğinizi doktorunuza danışın.

Belirtiler

Eğer her gün yeterli miktarda magnezyum tüketmiyorsanız, magnezyum eksikliğinin yan etkilerini çeşitli şiddetlerde hissedebilirsiniz. “Medline Plus”a göre kas seğirmesi, algı bozuklukları, asabilik ve sersemlik magnezyum eksikliğinin hafif belirtileridir. Kalp atışlarının hızlanması, uyuşukluk, vücudun belirli bölgelerinde karıncalanma, halüsinasyon ve bilinç kaybı da magnezyum eksikliğinin şiddetli belirtileri arasındadır.

Esaslar

Vücudunuzdaki magnezyum miktarını arttırdıktan sonra, magnezyum eksikliğine bağlı yan etkilerin şiddetinin ne kadar zaman içerisinde azalacağı vücudunuzdaki magnezyum miktarını hangi yol ile arttırdığınıza bağlıdır. ABD Diyet Takviyeleri Ofisi’ne göre, vücudunuzdaki magnezyum seviyesi düşükse sadece tükettiğiniz besinlerden aldığınız magnezyum miktarını arttırmanız, vücudunuzdaki magnezyum miktarının normal seviyelere dönmesini sağlamayabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuz size damar içi  veya hap şeklinde magnezyum takviyelerini tüketmenizi tavsiye edebilir.

Göz önünde bulundurulması gerekenler

Eğer doktorunuz size damar içi enjeksiyon yoluyla magnezyum takviyesi tavsiye ettiyse bu takviyenin faydasını kullandıktan hemen sonra görebilirsiniz, ancak takviye çeşitlerinin ne zaman fayda sağlamaya başlayacağının kişiden kişiye değişebileceğini unutmamanızda fayda var. Damar içi enjeksiyon ve hap şeklindeki magnezyum takviyelerini kullanmak vücudunuzdaki ve kanınızdaki magnezyum miktarını doğal yollara oranla daha hızlı arttırır.

Tavsiyeler

Magnezyum eksikliğinin yol açtığı tehlikeli yan etkilerden korunmak için, ya beslenme yoluyla ya da takviyeler yoluyla yeterli miktarda magnezyum tüketin. 19-30 yaş aralığında bir erkeğin günlük magnezyum ihtiyacı 400 miligramken 31 yaşının üzerindeki erkek bireyler için bu miktar 420 miligramdır. 19-30 yaş aralığındaki kadınların günlük magnezyum ihtiyacı 310 miligram, 31 yaşından büyük kadınların magnezyum ihtiyacı ise günlük 320 miligramdır, bu miktarlar hamile kadınlar için farklıdır. 19-30 yaş aralığındaki hamile bir kadının günlük magnezyum ihtiyacı 350 miligramken 31 yaşından büyük kadınlar için bu rakam 360 miligramdır.