Magnezyumun Çocuklara Faydaları Nelerdir ?

Magnezyum, vücudun büyümesinde ve düzgün işlemesinde oldukça önemli rol oynayan bir mineraldir. Magnezyum içeren birçok besin vardır; tam tahıllar ve pazı gibi bazı sebzeler de bu besinlere örnek olarak gösterilebilir. Magnezyumun tavsiye edilen günlük kullanım miktarı 1-3 yaş aralığında çocuklar için 80 miligram, 9-13 yaş aralığındaki çocuklar için 240 miligramdır. Çocukluk çağında edinilen Sağlıklı beslenme alışkanlıkları, çocuğunuzun sağlığına uzun vadeli faydalar sağlayacaktır.

Enerji Üretimi

Magnezyum, enerji üretiminde oldukça önemli bir rol oynar. Vücudumuzdaki her hücre, yaşamayı sürdürebilmek için enerjiye ihtiyaç duyar. Çocuklar sağlıklı bir şekilde büyüyebilmek için gelişme çağı boyunca yeterli miktarda magnezyuma ihtiyaç duyarlar. Ayrıca enzim reaksiyonları dahil birçok kimyasal reaksiyon da magnezyuma ihtiyaç duyar. İnsan vücudunda 300’den fazla enzim reaksiyonu sırasında magnezyum kullanılır.

Protein Üretimi

Magnezyum dahil birçok faydalı maddenin vücuttaki görevlerini doğru bir şekilde yerine getirmeleri birbirlerine bağlıdır. Magnezyum da protein ile ilişki içerisindeki bir mineraldir. Çocukluk döneminde protein alımı magnezyum emilimini etkileyebilir. Aynı şekilde magnezyum da protein üretiminin olmazsa olmazıdır. Çocuklarda yeterli miktarda protein üretimi, vücut dokularının düzgün bir şekilde büyümesini sağlar. Magnezyum ve protein ayrıca DNA üretimi, hücre ve kas büyümesine de yardımcı olur.

İnsülin Direncinde Azalma

6-11 yaş aralığında obez olan bireylerin gelecekte tip 2 şeker hastalığına yakalanma riskleri oldukça fazladır, ayrıca bu yaş grubunda Obezite giderek yaygınlaşmaktadır. Bu yüzden, çocuğunuzun aşırı kilo almasına engel olun. 2005 yılında Virginia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, yüksek miktarda magnezyum alan obez çocukların gelecekte insülin direncine sahip olma riski, magnezyum tüketmeyenlere göre daha azdır. İnsülin direnci, vücudun insüline cevap vermemesinin bir sonucu olarak oluşan şeker hastalığına giden yolun başlangıcıdır.

D Vitamini Kullanımı

Magnezyum, D vitamininin kullanımına ve metabolizmaya önemli faydalar sağlar. D vitamini, vücudun kalsiyum emilimini sağlaması ve iskelet sistemini geliştirmesinde son derece önemli bir rol oynar. Bu yüzden, magnezyum eksikliği hem D vitamini hem de kalsiyum eksikliğine yol açabilir. Bu maddelerin eksikliği, büyüme çağındaki çocukların kemik gelişimi açısından oldukça kritiktir.

Hastalıkların Engellenmesi

Magnezyum, vücut için çok önemli bir mineraldir bu yüzden, çocukluk dönemindeki magnezyum eksiklikleri ileride kronik hastalıklara sebep olabilir. Yeterli miktarda magnezyum alan çocuklar gelecekte oluşabilecek Yüksek tansiyon ve kemik erimesi gibi kronik hastalıklardan korunabilir. İnsan vücudundaki magnezyumun yaklaşık %60’ı iskelet sisteminde bulunur. Yeterli miktarda magnezyum almanız, kemiklerinizin yeterince güçlü olduğu konusunda şüphe duymamanızı sağlayacaktır.