Magnezyum ve kabızlık tedavisinde kullanımı

Kabızlık, dışkının vücuttan dışarı atılışının zorlaşmasıdır. Magnezyum, çok önemli bir mineraldir ve enerji üretimi, kemik sağlığının korunması ve vücuttaki Kalsiyum ve D vitamini miktarının düzenlenmesi gibi vücut aktivitelerinde önemli bir rol oynar. Magnezyum, kabızlık gibi bazı sağlık problemlerinin tedavisinde kullanılabilir. Ancak magnezyum takviyeleri kullanmadan önce kesinlikle doktorunuza danışın.

Kabızlık

Kabızlığın en belirgin göstergeleri arasında haftada üçten az tuvalete çıkılması, dışkının sert ve küçük olması ve boşaltım sonrasında oluşması gereken rahatlık hissinin yerleşmemesi yer alır. Kabızlık, dışkının sindirim sistemi içerisinde çok yavaş hareket etmesinin bir sonucudur. Bu durum, yetersiz miktarda sıvı ve lif tüketiminden ya da dışkıyı dışarıya doğru atan kasların yeteri kadar güçlü olmamasından kaynaklanır. Dışkının yavaşça dışarı atılması, dışkının sert ve kuru olmasına sebep olur.

Magnezyum

Yeşil yapraklı sebzeler, Brezilya cevizi, baklagiller, kaju ve tam tahıllar magnezyum bakımından zengin besinlerdir. Magnezyum, ayrıca çeşitli biçimlerde takviye olarak da alınabilir. Magnezyumun en yaygın çeşitleri, sitrat, oksit ve sülfattır. Uyku hastalıkları, kaslarda spazm ve zayıflık, endişe, Huzursuz bacak sendromu ve zayıf tırnak büyümesi magnezyum eksikliğinin belirtileri arasındadır.

Magnezyum ve kabızlık

2007 yılında “Avrupa Klinik Beslenme Dergisi”nde yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar, 18-20 yaş arası 3835 Japon öğrenci üzerinde gerçekleştirdikleri araştırmada su, magnezyum ve diyet lifi tüketiminin kabızlığa etkisini araştırdılar. Araştırmacılar, lif tüketimi az olan deneklerde az miktarda su ve magnezyum tüketiminin birbirinden bağımsız olarak kabızlığa katkıda bulunduğunu keşfettiler. 1996 yılında “Magnezyum Araştırmaları” adlı dergide yayınlanan bir araştırmanın sonucunda, magnezyum sülfatın ince bağırsaklarda ozmotik bir etkisi olduğu anlaşılmıştır. Bu durum, magnezyum sülfatın, diğer dokulardan ince bağırsaklara doğru su çektiği anlamına gelmektedir. Bu su, bağırsakların yutma hareketinin başlamasına yol açar ve dışkılama işleminin gerçekleşmesine yardımcı olur. Amerikan Kanser Derneği, magnezyum sitratın da magnezyum sülfatla aynı laksatif etkiye sahip olduğunu belirtmektedir. Takviye olarak alınan magnezyum sitrat, etkisini 30 dakika-3 saat arasında gösterir. Ayrıca “Medline Plus” da magnezyum oksidin kısa süreli bir müshil olarak kullanılabileceğini ve bağırsakları hızlıca boşaltacağını belirtmektedir.

Dikkat edilmesi gerekenler

Maryland Üniversitesi’ne göre magnezyumun en sık rastlanan yan etkileri ishal ve mide fesadıdır. Aşırı miktarda magnezyum alınması; kusma, nabızda azalma, sersemlik,diğer minerallerde eksiklik ve şiddetli düşük tansiyon gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Maryland Üniversitesi ayrıca kalp ve böbrek hastalarının herhangi bir magnezyum takviyesi almadan önce bir doktora danışması gerektiğinin altını çizmektedir.