Magnezyum taurin ve depresyon tedavisi üzerindeki faydaları

Magnezyum taurin, magnezyum minerali ve taurin amino asidinin birleşmesi sonucu oluşan bir mineral karışımıdır. Bu bileşik, vücudunuzun daha verimli bir şekilde işlemesini sağlayan bir mineral olan magnezyum eksikliği yaşayan kişiler tarafından takviye olarak kullanılmalıdır. Bununla birlikte, magnezyum taurinin Depresyon tedavisi üzerindeki etkisini ispatlayan kanıtlar giderek artmaktadır. Magnezyum taurin ya da benzeri bir takviye kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurun.

Magnezyum ve depresyon

İnsanlar üzerinde yapılan kesin araştırmalar olmasa da başlangıç aşamasında hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, magnezyum ile Hafıza arasında bir ilişkinin var olduğunu ortaya koymaktadır. Rus araştırmacılar bir laboratuar faresini yedi hafta boyunca oldukça düşük miktarda magnezyum içeren besinlerle beslemiştir. 49.günün sonunda test hayvanları endişe kaynaklı, depresyon benzeri birçok harekette bulunmuşlardır. Hayvanlar, magnezyum ve B-6 vitamini takviyeleri ile beslendiklerinde ise Depresyon Belirtileri ve benzeri hareketler ortadan kaybolmuştur. 2008 yılının Temmuz-Ağustos ayları arasında Rusça bir bilimsel dergide yayınlanan makalede, araştırmacılar yaptıkları araştırmanın magnezyum ve depresyon arasındaki ilişkiyi kanıtladığını iddia etmektedir.

Taurin ve depresyon

Bir amino asit olarak taurin, proteinlerin yapıtaşıdır ve vücuttaki birçok biyolojik süreç içerisinde önemli bir rol oynar. Depresyon hakkında bir kitap yazmış olan Dr. Michael B. Schachter’e göre nöromodülatör görevi görmek taurinin birçok görevinden yalnızca bir tanesidir. Bu rolde taurin, uyarıcı nörotransmiterlerin vahşileşmesine ve hücre ölümlerine yol açmasını engeller. Endişe, hiperaktivite ve beyin aktivitelerinde bozukluklar, taurin eksikliğinin belirtileridir. Missouri Shealy Enstitüsü’nün yaptığı klinik araştırmaların sonucu, depresif insanların %78’inin taurin eksikliğine sahip olduğunu göstermektedir.

Depresyon belirtilerinin üzerindeki yatıştırıcı etki

“Depresyon’dan Kurtulma Yolları” isimli kitabın yazarı, Psikiyatrist James Greenblatt, gerginliğin vücuttaki magnezyumun dışarı atılmasına yol açan bir sebep olduğunu vurgulamıştır. James Greenblatt, modern yaşamın gerginliğinin birçok yetişkinde magnezyum eksikliğine yol açtığını tahmin etmektedir. Endişe, ilgisizlik, duygusal dengesizlik, uyku problemleri, asabilik, gerginlik ve depresyon magnezyum eksikliğinin belirtileri arasındadır. James Greenblatt’a göre her öğünde ve uyumadan önce 125-300 miligram aralığında magnezyum taurin tüketen bireyler daha iyi uyumaktadır ve depresyon geçirme riskleri magnezyum taurin kullanmayan bireylere göre daha azdır.

Neden bu bileşik?

“Magnezyum Mucizesi” kitabının yazarı Dr. Carolyn Dean’e göre magnezyum ve taurin, depresyon belirtilerini engeller fakat bu iki madde birlikte alındığında daha güçlü bir etkiye sahiptir. Bu maddeler beraber çalışmaktayken hücre zarının sağlamlaştırılmasını, sinir sisteminin yatıştırılmasını ve sinir uyarımının engellenmesini sağlar. Bütün bunlara ek olarak taurin, magnezyumun hücre zarları arasında taşınmasını sağlar. Dr. Carolyn Dean’e göre bu durum, magnezyum taurini emilimi en kolay magnezyum takviyesi yapmaktadır.  Ayrıca magnezyum taurin, kalp hastalarına en çok önerilen magnezyum takviyesidir çünkü magnezyum taurinin kalp aritmisini engellediği ve vücudunuzu kalp krizlerine bağlı hasarlara karşı koruduğu bilinmektedir.