Magnezyum tartaratın sağlığa faydaları

Vücudunuz, ürik asidi dışarı atamadığı zaman böbreğinizde taşlar oluşur. Kristal halini alan ürik asit, idrar çıkışında acıya sebep olur. Kristalleşmiş oksalatların oluşmasını sağlayan kalsiyum, böbrek taşlarının oluşmasına sebep olur. Magnezyum ve tartarat, kristalleşmiş oksalatların oluşumunu engeller. Bu bilgi, St. Peter’s Hastanesinde çalışan P.C.Halison adlı bir doktorun 1988 yılında yaptığı araştırmalarının sonucunda ortaya çıkmıştır.

Magnezyum

Magnezyum tartaratın içerisindeki bir bileşen olan magnezyum, bağışıklık sisteminizin güçlü kalmasını sağlar. Magnezyum, sinirlerinizin ve kaslarınızın çalışmasına yardım eder ve kemiklerinizin güçlü kalmasını sağlar. Ayrıca, magnezyum kandaki şeker seviyesini ve tansiyonu da düzenler.

Besinlerde magnezyum

Magnezyum, genellikle yeşil sebzelerde bulunan bir mineraldir. Fasulye ve bezelye de magnezyum içeren besinler arasındadır. Ayrıca çekirdekler ve tahıllar da ideal magnezyum kaynaklarıdır. Her gün belirli bir miktarda yeşil sebze tüketmeniz vücudunuzdaki magnezyum miktarının normal bir seviyede seyretmesini sağlayacaktır. Salatanıza ekleyeceğiniz 1 kase yeşil sebze günlük magnezyum ihtiyacınızı karşılamanızı sağlar.

Magnezyum ve yan etkileri

Tüketilmesi gerekenden daha fazla magnezyum tüketmeniz mide fesadı, ağız kuruluğu, burun kuruluğu, uyuşukluk, mide bulantısı, Mide ekşimesi, boğazdaki ve burundaki mukozanın sertleşmesi gibi yan etkilere yol açabilir. Eğer yan etkiler devam eder ve can sıkıcı bir hal almaya başlarsa en kısa zamanda doktorunuza danışın.

Tartarat

Tartarat, magnezyum tartaratın temel tuz bileşenidir. Magnezyum ile tartaratın karışımının bilinen bir yan etkisi yoktur. Bu mineral takviyesini alırken aklınıza takılan, şüpheli durumları doktorunuza bildirin. Her besin takviyesinde olduğu gibi bu takviyeyi almadan önce de doktorunuza danışın.

İlaçlarla etkileşim

Tıbbi kayıtlara göre magnezyum tartarat ile etkileşime giren herhangi bir ilaç yoktur. Ancak yine de bu takviyeyi kullanmaya başlamadan önce doktorunuzun fikrini almanızda fayda vardır. Ancak her ne kadar geçmiş kayıtlarda magnezyum tartarat ile etkileşime giren herhangi bir ilaca rastlanmamış olsa da bu durum, magnezyum tartarat ile etkileşime girecek bir ilacın olmadığı anlamına gelmez.