Magnezyum Sitrat Takviyelerinin Faydaları Neler?

Magnezyum sitrat, magnezyum eksikliklerinin giderilmesi için satılan, magnezyum karbonat ve sitrik asitten oluşan bir magnezyum takviyesidir. Vücudunuz verimli bir şekilde işleyebilmek için magnezyum mineraline ihtiyaç duyar. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, magnezyum sitrat için kısa süre içerisinde emilimi sağlanabilen bir magnezyum takviyesi olarak tanımını kullanmıştır. Yüksek miktarda magnezyum sitrat tüketimi laksatif etki yaratabilir. Magnezyum sitrat ya da herhangi bir takviye kullanmadan önce bir doktora danışın.

Vücudunuzdaki Magnezyum Seviyesini Sağlıklı Seviyelerde Tutar

ABD Gıda Takviyeleri Ofisi ve birçok sağlık enstitüsüne göre magnezyum, insan vücudunda en çok bulunan dördüncü mineraldir. Vücuttaki magnezyumun yaklaşık yarısı kemiklerde ve dişlerde, diğer yarısı ise vücuttaki doku hücrelerinde ve organlardadır. Magnezyum minerali yaklaşık olarak 300 biyokimyasal reaksiyonda rol oynar; kas ve sinir etkinliklerini düzenler, bağışıklık sistemini destekler ve kalp ritminizin sabit kalmasını sağlar. Magnezyum ayrıca protein sentezinde ve enerji metabolizmasında rol oynar. Ayrıca kan şekeri ve tansiyonu da düzenler. Magnezyum eksikliği pek sık rastlanan bir durum olmasa da magnezyum bakımından zengin besinler tüketmiyorsanız ya da bağırsak hastalıkları başta olmak üzere ciddi sağlık problemleriniz varsa magnezyum eksikliği yaşamanız mümkün olabilir.

Migreninizi Dindirir

Bir grup Türk araştırmacı, magnezyum sitratın Migren tedavisi üzerine etkilerini araştıran ufak çaplı bir klinik çalışma yaptı. Araştırmacılar, her biri ayda 2-5 defa migren atağı geçiren 40 hastayı topladı. 30 hasta üç ay süren tedavi boyunca her gün oral yolla 600 miligramlık magnezyum sitrat tabletleri aldı, diğer 10 hastaya ise ilaç olarak sahte maddeler (plasebo) verildi. Magnezyum sitrat alan hastalar, migren ataklarının sayısında ve şiddetinde gözle görülür bir azalma olduğunu belirtmiştir, diğer hastalar ise herhangi bir değişiklikten bahsetmemiştir. Araştırmacılar, araştırmalarının sonuçlarını 2008 yılının Haziran ayında “Magnezyum Araştırması” adı altında yayınlamıştır.

Geceleri Nükseden Bacak Kramplarının Şiddetini Azaltır

İngiltere’deki Keele Üniversitesinin “Geriyatrik İlaç Departmanı”ndaki araştırmacılar, magnezyum sitratın, geceleri nükseden bacak kramplarının tedavisi üzerindeki etkisini araştıran bir çalışma yapmıştır. Bu krampların geleneksel tedavisi, bir çok hoş olmayan yan etkiye sahip bir madde olan kininle yapılır. Araştırma grubu, sürekli bacak krampları yaşayan gönüllüler üzerinde çeşitli deneyler yaptı. Araştırmacılar bir gruba önce plasebo, daha sonra ise 300 miligram magnezyum sitrat içeren tabletler verdi. Bu gruptaki bireyler plasebo ilaçlarını kullanmaktayken ortalama 9, magnezyum sitrat takviyelerini kullanmaktayken ise ortalama 5 kramp yaşadıklarını söylediler. “Tıbbi Bilim Dergisi”nde 2002 yılının Mayıs ayında yayınlanan araştırmaya göre, araştırmacılar magnezyumun bacak kramplarının tedavisinde önemli bir rol oynayabileceğini düşündüklerini belirtmiştir.

Bağırsakları Temizler

Wisconson Üniversitesinin Halk Sağlığı Okulunda görevli radyologların yaptığı bir çalışma, magnezyum sitrat ve sodyum fosfatın, bağırsak temizliği üzerindeki etkisini tomografi ve kolonoskopi yoluyla araştırıyor. Her iki bileşik de bağırsakları temizlese de magnezyum sitratın ulaştığı sıvı hijyeni, ideal değerlere daha yakındır. Araştırmacılar, çalışmalarının sonuçlarını 2010 yılının Ocak ayında “Radyoloji” dergisinde yayınlamışlardır.