Magnezyum Minerallerinin Faydaları Neler?

Magnezyum, vücuttaki 300’den fazla biyokimyasal reaksiyonun gerçekleşmesinde rol oynayan önemli bir mineraldir. Magnezyum, kas ve sinirlerin işlevlerini yerine getirmesinde önemli bir rol oynar, kalp ritmini düzenler ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Magnezyum için tavsiye edilen günlük kullanım miktarı, 14-18 yaş aralığındaki gençler için 410 miligram, 19-30 yaş aralığındaki yetişkinler için 310-400 miligram, 30 yaşından büyük yetişkinler için ise 320-420 miligramdır.

Eksiklik durumu

Magnezyum, bitkisel ve hayvansal gıdalarda yüksek miktarda bulunur, bu yüzden dengeli beslenen bireylerin magnezyum eksikliği yaşama ihtimali oldukça düşüktür. Eğer mide, bağırsak ve böbrek hastalıklarına sahipseniz ya da alkolizma hastasıysanız magnezyum eksikliği yaşama riskiniz oldukça yüksektir. Magnezyum eksikliği başlangıçta halsizliğe, devamında ise kramplara, nöbetlere ve davranış değişikliklerine sebep olur. Pisi balığı, yemişler, ıspanak ve fıstık ezmesi gibi besin kaynaklarından yeterli miktarda magnezyum alamıyorsanız, magnezyum takviyeleri kullanmanız sizin yararınıza olacaktır.

Beyin fonksiyonları üzerine etkisi

MIT Üniversitesi araştırmacılarının 2010 yılında “Nöron” dergisinde yayınlanan bir çalışmasına göre, magnezyum takviyeleri, hem yaşlı hem genç laboratuar hayvanlarında Hafıza ve öğrenmeyi geliştirmektedir. “ScienceDaily”ye göre bu araştırma, magnezyum mineralinin bilişsel süreci hızlandırabileceği iddiası için oldukça geçerli bir kanıt. Dahası, bu araştırma magnezyum eksikliğinin özellikle yaşlılarda Hafıza kaybına yol açabileceğini öne süren teorileri de destekliyor.

Kemikler üzerine etkisi

2005 yılında “Amerikan Geriyatri (yaşlılık hastalıkları bilimi) Derneği Dergisi”nin yayınladığı bir çalışmaya göre, magnezyum bakımından zengin besinleri sıklıkla tüketen veya magnezyum takviyeleri alan bireylerin kemikleri, düşük miktarda magnezyum alan bireylere göre daha kalındır. Ayrıca bu araştırma, gönüllülerin etnik kökenine göre farklı sonuçlar ortaya koymuştur. Bu sonuçlara göre siyahi erkeklerin ve kadınların kemik kalınlığı, magnezyum alımından etkilenmemektedir.

Tip 2 şeker hastalığı üzerine etkisi

Magnezyum minerali, karbonhidrat metabolizmasında çok önemli bir rol oynar bu yüzden, uzmanlar, magnezyum mineralinin vücuttaki insülin aktivitesini ve şeker hastalığını etkileyebileceğini düşünmektedir. Tip 2 şeker hastalığına sahip bireylerin vücudundaki magnezyum seviyesi genellikle düşüktür. “Amerikan Beslenme Dergisi”nin 1992 yılında yaptığı bir çalışmaya göre magnezyum takviyelerini tüketmek, vücudunuzdaki insülin aktivitesini arttırabilir ve tip 2 şeker hastalığına yakalanma riskinizi azaltabilir.