Magnezyum Malat ve Faydaları

Magnezyum, insan vücudunda bulunan bir mineraldir ve vücudunuzdaki magnezyumun yarısı kemiklerinizdedir. Oregon Eyalet Üniversitesi’nin bünyesindeki Linus Pauling Enstitüsüne göre, yetişkin bir insanının vücudunda yaklaşık olarak 25 gram magnezyum vardır. Magnezyum, vücudunuzun doğru bir şekilde işlemesini sağlayan oldukça önemli bir mineraldir. Vücudunuzda yeterli miktarda magnezyum bulunması, sizi birçok sağlık problemine karşı korur.

Magnezyum eksikliği belirtileri

Gerçek anlamda magnezyum eksikliği, oldukça nadir rastlanılan bir durumdur. Tükettiğiniz gıdalar, genel itibariyle yeteri kadar magnezyum almanızı sağlar. Ancak bazen vücudunuzun fazladan magnezyuma ihtiyacı olabilir. ABD Gıda Takviyeleri Ofisi’ne göre, birçok hastalık, vücudunuzun magnezyuma ihtiyaç duymasına yol açabilir. Yaşlıların, şeker hastalarının, Crohn hastalarının ve geçmişte yüksek miktarda alkol tüketmiş bireylerin magnezyum eksikliği yaşama riski oldukça yüksektir. Çünkü yukarıda belirtilen durumlar, tükettiğiniz magnezyumun vücudunuz tarafından emilememesine yol açabilir.

Magnezyum malat ve faydaları

Magnezyum malatın birçok faydası vardır. Magnezyum, müshil olarak kullanıldığında oldukça etkilidir ve mide ekşimesini kısa sürede tedavi eder. Hatta magnezyum; şeker hastalığının, yüksek kolesterolün ve kemiklerde kuvvetsizliğin engellenmesine ve adet öncesi sendromunun şiddetinin azalmasına yardımcı olur. Magnezyum takviyeleri, damar yoluyla veya hap halinde alındığında sinir ağrısı, kronik akciğer rahatsızlıkları, astım ve daha birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilir. Kalsiyum ya da potasyum eksikliklerinin altında yatan asıl sebep magnezyum eksikliği olabilir; bu yüzden kalsiyum ya da potasyum eksikliği yaşayan bireylerin magnezyum takviyeleri kullanması gerekebilir.

Olası yan etkiler

ABD Ulusal Sağlık Kütüphanesi’ne göre 350 miligramı geçmeyen dozlarda alınan magnezyum, birçok yetişkin için zararsızdır. 350 miligramı aşan dozlarda alınan magnezyum, birtakım olumsuzluklara veya ciddi yan etkilere yol açabilir. İshal, kusma ve mide fesadı gibi durumlar gerekenden daha fazla magnezyum tüketmeniz sonucu ortaya çıkabilecek hafif yan etkilere örnek olarak gösterilebilir. Eğer aşırı miktarda magnezyum aldıktan sonra düşük tansiyon, düzensiz kalp atışları ve sersemlik gibi yan etkiler yaşıyorsanız hiç zaman kaybetmeden doktorunuza başvurun. Tedavi edilmeyen  magnezyum fazlalığı ölüme dahi yol açabilir.

Nasıl daha fazla magnezyum tüketebilirim?

Vücudunuz fazladan magnezyuma ihtiyaç duyduğunda magnezyum takviyeleri kullanmak zorunda değilsiniz. Günlük olarak tükettiğiniz birçok besin, yüksek miktarda magnezyum içerir ve magnezyum takviyeleri ile aynı derecede faydalıdırlar. Pisi balığı, soya fasulyesi, yemişler ve patates magnezyum bakımından oldukça zengin besinlerdir. Muz, kahvaltılık mısır gevreği ve çikolatalı süt de magnezyum içeren besinler arasındadır. Eğer daha fazla magnezyuma ihtiyaç duyduğunuzu hissediyorsanız, kullanabileceğiniz magnezyum takviyelerini öğrenmek için doktorunuza danışın. Magnezyum, bazı ilaçlarla, özellikle antibiyotiklerle, etkileşime girebilir. Kullandığınız hangi ilacın magnezyum ile etkileşime girebileceğini doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.