Magnezyum, kalsiyum ve çinko takviyeleri ve geğirme

Beslenme ve vitamin takviyeleri daima yan etki yaratabilirler. İshal, mide bulantısı ya da midede gaz gibi sindirim rahatsızlıkları bu yan etkilerin en sık rastlananları arasındadır. Kalsiyum, magnezyum ve çinko sindirim sisteminizi etkileyen minerallerdir. Bu mineraller bazen geğirme isteğinizi azaltırken bazen de geğirirken çıkardığınız gazın daha kötü kokmasına sebep olabilir.

Kalsiyum ve çinko

Besin takviyelerinizde yer alan kalsiyum ve çinko aslında geğirme isteğinizi azaltabilir. Kalsiyum, mide asidinin nötrlenmesini sağlayarak aşırı asidik mide ortamı sebebiyle oluşabilecek sindirim bozukluklarının ve geğirmelerin engellenmesine yardımcı olur. Ayrıca çinko da kötü kokan geğirmeleri engelleyebilir. New York Üniversitesi Langone Tıp Merkezine göre çinko takviyeleri vücuttan çıkan gazların kötü kokmasını engelleyebilir. Ancak çinko vücuttan dışarı çıkan gaz miktarını azaltmaz. 

Magnezyum

Eğer mide yolunda yanma hissine sebep olan bir hastalık olan gastrite sahipseniz magnezyum takviyeleri sindirim rahatsızlıklarınızı ya da geğirme sıklığınızı arttırabilir. Magnezyum hidroksit şeklinde alınan magnezyum bazı Gastrit ilaçlarının emiliminin sağlanmasını engelleyerek gastritinizin daha kötü bir hale gelmesine ve daha sık geğirmenize sebep olabilir. Maryland Üniversitesi, oluşabilecek tehlikeli reaksiyonları engellemek için magnezyum hidroksit ile gastrit ilaçlarını farklı zaman dilimlerinde kullanmanızı tavsiye ediyor. 

Minerallerin aşırı dozda tüketimi ve sindirim rahatsızlıkları

Yüksek miktarda kalsiyum, magnezyum ve çinko takviyesi kullanmak vücudunuzdan çıkan gazların kokmasına ve sindirim rahatsızlıkları yaşamanıza sebep olabilir. Yüksek dozda magnezyum kullanımı midede gaz oluşumuna ve ishale sebep olabilir. Ayrıca yüksek dozda kullanılan kalsiyum ve çinkonun da sindirim rahatsızlıklarını tetikleyebileceğini unutmamanızda fayda var. Magnezyum, kalsiyum ve çinko gibi minerallerin doz aşımı durumunda böbrek aktivitesinin azalması böbrek taşı oluşma riski ve bakır eksikliği gibi ciddi yan etkilere sebep olabileceğini unutmayınız. Oluşabilecek yan etkileri önlemek adına, herhangi bir takviye almadan önce doktorunuza danışmanızı ve doktorunuzun tavsiye ettiği miktarı aşmamanızı şiddetle tavsiye ederiz. 

Diğer olası sebepler

Eğer gastritiniz yoksa ve yüksek miktarda magnezyum, çinko ve kalsiyum takviyesi almıyorsanız gaz çıkarmanızın sebebi yaşam tarzınız olabilir. Beslenme planınıza yeni besinler eklemek sindirim rahatsızlıklarına yol açabilir. Diyet lifi alımının hızlı bir şekilde artması karın şişliklerine, ishale ve gaz birikimine sebep olabilir. Ayrıca vücudunuzun çeşitli bitki karışımları gibi besin takviyelerine negatif tepki vermesi de vücudunuzdaki gaz miktarındaki artışı açıklayacak bir durum olabilir. Magnezyum, çinko ve kalsiyum takviyeleri kullanırken oluşan bütün yan etkileri doktorunuza anlatmanız son derece önemlidir, doktorunuz bu yan etkilerin altında yatan sebepleri tespit edebilir ve bu konuda size bir çözüm önerebilir.

Unutmayın, uzman doktorlarımız aklınıza takılan her türlü soruyu cevaplamaya hazır.