Magnezyum Glukonat ve Faydaları Neler?

Magnezyum, vücudunuzdaki her organın işlevi üzerinde etkilidir. Magnezyum minerali ayrıca çinko, kalsiyum, bakır ve bunun gibi birçok mineralin vücutta yeterli miktarda saklanmasını sağlar. Magnezyum eksikliği; yorgunluğun yanı sıra kemiklerin ve dişlerin de yanlış gelişmesine sebep olabilir. Magnezyumun birçok çeşidi vardır; magnezyum glukonat da bunlardan birisidir. Bu mineral takviyesini Doktor kontrolünde kullanmaya dikkat edin.

Faydaları

Magnezyum glukonat, kanınızdaki magnezyum miktarının normal seviyelerde kalmasına yardımcı olur. Magnezyumun normal miktarlarda seyretmesi vücut fonksiyonlarının iyileştirilmesine yardımcı olur. Yemişler, yeşil sebzeler ve tam tahıllar yüksek miktarda magnezyum içerir ancak bazı sağlık problemleri ve tükettiğiniz ilaçlar magnezyumun vücudunuz tarafından emilimini zorlaştırabilir.

Ne zaman kullanılmalı

Magnezyum glukonatı, doktorunuz tarafından reçetenize yazıldığında kullanın. Mide ve bağırsak problemleri, şeker hastalığı, pankreas iltihaplanması ve hipertiroit gibi hastalıklara sahipseniz, doktorunuz size magnezyum glukonat tavsiye edebilir. Magnezyum ayrıca vücudunuzun su kaybetmesine sebep olan şiddetli kusmaların ve ishallerin de tedavisinde kullanılabilir. Sık sık idrara çıkmanıza yol açan diüretik ilaçlar da magnezyum eksikliğine sebep olabilir. Böyle bir durumda magnezyum takviyesine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Dozaj

Magnezyum glukonat takviyelerini ya doktorunuzun tavsiye ettiği miktarda ya da prospektüste tavsiye edilen miktarlarda tüketin. Magnezyum glukonat takviyeleri hap halinde ve sıvı halde bulunabilir. Tavsiye edilen kullanım miktarı, durumunuza göre günde 2-4 kez bir dozdur. Magnezyum glukonatı yemek ile birlikte tüketmek yan etkilerin oluşma riskini azaltır.

Yan etkiler

Magnezyum glukonat, ishale ve mide fesadına yol açabilir. Kusma, deride kızarma ve baş dönmesi de olası yan etkiler arasındadır. Bazı internet sitelerine göre magnezyum; kurdeşen, isilik, kaşıntı, yüzde şişmeler, göğüs ağrısı ve solunum yetmezliği gibi alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Şiddetli veya şiddetsiz herhangi bir olumsuz durum ile karşılaştığınızda bu durumu doktorunuza bildirmeniz oldukça önemlidir.