Magnezyum aspartatın faydaları

Magnezyum, vücudunuz için hayati rolü olan bir mineraldir. Doğada bulunur ve kaslar ile kemiklerde depo edilir. Magnezyum minerali, kasların ve sinirlerin işlevini kolaylaştırır, kan şekerini enerjiye dönüştürür, kalp ritmini kontrol eder, kemik erimesi riskini azaltır ve vücudunuzdaki kemik yoğunluğu ile kaslarınızın gücünü arttırır.

Magnezyum ve Şeker Hastalığı Üzerindeki Etkisi

Magnezyum, karbonhidrat metabolizmasında çok önemli bir rol oynar. Magnezyum, kan şekerini kontrol eden bir hormon olan insülinin aktivitesini ve salınımını etkileyebilir.  Kanda yetersiz miktarda magnezyum bulunması (hipomagnezemi) tip 2 şeker hastalığına sahip bireylerde sıkça rastlanan bir durumdur. Bu yüzden diyabet hastaları, idrar yoluyla çok fazla magnezyum atılmasına sebep olan ve genellikle hiperglisemi adıyla bilinen yüksek kan şekerinin tedavisinde magnezyum aspartat kullanımının faydasını görebilirler. Sık sık idrara çıkmak, şeker hastalığının sık rastlanılan bir belirtisidir ve yüksek kan şekerine sahip bireyler vücutlarındaki düşük magnezyum seviyesini magnezyum bakımından zengin besinler tüketerek arttırabilirler.

Magnezyum Aspartat ve Kalp ve Damar Sağlığı Üzerindeki Etkisi

Magnezyum, tansiyon düşürücü bir etkiye sahiptir. Magnezyum, ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunduğu için bu besinler yoluyla magnezyum alabilir ve hipertansiyon, yani Yüksek tansiyon, hastalığına yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz. Magnezyum, atardamarlarınızı genişleten düz kaslarınızın faaliyetlerini azaltır ve bu durum tansiyonunuzu yükseltebilir. Bütün bunlara ek olarak, yüksek miktarda alınan magnezyum, damar hastalıklarına ve felce yakalanma riskinizi azaltır. Vücutta yetersiz miktarda magnezyum bulunması kalp ritminin anormalleşmesine sebep olabilir ve bu durum da kalp krizlerine yol açabilir. Bu nedenle tavuk ve kabuklu deniz ürünleri gibi magnezyum bakımından zengin besinler tüketmek hipertansiyon ve damar hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltır.

Magnezyum ve Kemik Erimesi Üzerindeki Etkisi

Osteoporoz olarak da bilinen kemik erimesi yaşayan kişiler, magnezyum takviyeleri kullanarak bu rahatsızlıkla mücadele edebilir. Magnezyum eksikliği, kalsiyumu kontrol eden hormonların salgılanmasını ve kalsiyum metabolizmasını etkilediği için, eksiklik durumunda magnezyum takviyesi kullanımı zorunlu olabilir. Hatta “ABD Ulusal İlaç Enstitüsü”ne göre yüksek miktarda alınan magnezyum, kemiklerdeki mineral yoğunluğunu arttırır ve kemikleri güçlendirir. Badem gibi magnezyum aspartat bakımından zengin besinler tüketerek kemik erimesi rahatsızlığına yakalanma riskinizi ciddi derecede azaltabilirsiniz.

Magnezyum ve Kas Gücü Üzerindeki Etkisi

Magnezyum alımınızı arttırmak, kemik yoğunluğunuzu arttırmanın yanı sıra kaslarınızı da güçlendirebilir. “Amerikan Klinik Beslenme Dergisi”nde yayınlanan bir araştırmaya göre, magnezyum, kas gücünün korunmasını sağlar. Kas faaliyetleri ve gücü üzerine yapılan bu çalışma, İtalya’da Palermo Üniversitesi’nde 1138 gönüllü üzerinde gerçekleşmiştir. Çalışma sırasında gönüllülerin kanındaki magnezyum miktarı ölçülmüştür. Bu çalışmanın sonuçları, yüksek miktarda magnezyum alımının alt bacaklardaki kasları, avuç içindeki kasları, diz kaslarını ve bilek kaslarını güçlendirdiğini ortaya koymuştur.