Lysine ve saç dökülmesi

Aynı zamanda alopesi adı verilen Saç Dökülmesi, dünya çapında milyonlarca insan için bir sorundur. Bazıları için, bu benlik saygısını ve beden imajını ciddi olarak etkileyebilir. Son zamanlarda saç dökülmesi için, vücudun çeşitli biyokimyasal reaksiyonlar için kullandığı esansiyel amino asitlerden biri olan Lysinein kullanıldığı bazı tedaviler mevcuttur. Lysine ve yeniden saç çıkması ve saç derisinin yenilenmesi arasında iddia edilen bağlantı vardır. Ancak, bunun için hala kesin tıbbi bir kanıt yoktur.

Lysinein İşlevi

Lysine, bir esansiyel amino asit olarak, insan biyolojisi yapı taşlarından biri olarak işlev görür. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, insan vücudu Lysine sentezleyemediği için, et, peynir, balık, fındık, yumurta ve soya fasulyesi gibi besinlerin tüketilerek Lysine alınması gerektiğini açıklamıştır. Lysine proteinin birincil bileşeni olarak kullanılabilir ve yağ asitleri metabolize bir kimyasal olan karnitinin üretimine yardımcı olur. Buna ek olarak, bu besin elementi vücudun kalsiyum absorbe etmesine ve sırasıyla kemik, cilt, tendonlar ve kıkırdak oluşturmak için kullanılan kollajen üretimine yardımcı olmaktadır.

Saç Dökülmesi

Bir internet sitesinde, saç dökülmesi ve kelliğin yaşa ve cinsiyete bakmaksızın, herkesi etkileyebileceği belirtilmiştir. Bu duruma, yetersiz beslenme, önemli şoklar gibi psikolojik nedenler, ya da diyabet veya lupus gibi fiziksel sağlığı etkileyen hastalıklar gibi çeşitli etkenler neden olmaktadır. Gebelik, doğum, Menopoz veya doğum kontrol haplarının kesilmesi nedeniyle hormonal değişiklikler saç dökülmesine neden olabildiği gibi, ağır saç tedavileri, kafa derisi enfeksiyonları ve ilaçlar veya kemoterapi veya radyasyon tedavisi gibi tıbbi tedavilerin bazı türleri de buna neden olabilir.

Lysinein Saç Üzerinde Etkisi

İnsan saçı proteinden oluşur ve Lysine protein oluşumuna katkıda bulunan bir amino asit olduğundan saç derisi sağlığını etkiler. Bu bağlantı, Lysine ihtiva eden saç ürünlerinin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Bir internet sitesinde belirtildiğine göre, Lysine tedavisinin saç dökülmesi yaşayan hastalarda saç büyümesinde önemli bir artışa neden olduğu iddiasıyla,  L-Lysine takviyeleri kullanımı ile saç dökülmesi tedavisi için Ekim 2000 yılında bir patent yayınlanmıştır. Ancak, bu iddiayı destekleyen diğer çalışmalar hala eksiktir.

Dozajı ve Yan Etkileri

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, Lysine dozunun, büyük ölçüde bireyin kilosuna bağlı olduğunu belirtmiştir. Yetişkinler, günlük olarak vücut ağırlığının kg başına 12 mg Lysine almalılardır. Hızlı fiziksel gelişimleri nedeniyle 12 yaşın altındaki çocuklar, daha fazla yani 23 mg / kg / gün kullanmalılardır. Eğer Lysine takviyeleri kullanıyorsanız ve ürtiker, dil ya da boğazda şişkinlik, boğazın kapanması ve nefes almada zorluk gibi herhangi ciddi alerjik bir reaksiyon ortaya çıkarsa, derhal takviyenin alınımı durdurulmalıdır. Lysinein doz aşımında, yaşamı tehdit edici bir durumun ortaya çıkması muhtemel olmasa da, bir Doktor tavsiyesi olmadan herhangi bir besin takviyesi kullanmayınız.