Lysine ve dejeneratif artrit

Eğer Artrit rahatsızlığınız (eklem iltihabı) varsa, bunun günlük hayatınızı ne kadar etkilediğini bilirsiniz. Eklem ve çevresindeki dokuların iltihabının neden olduğu dejeneratif artrit, genellikle eklem hasarı ve azalmış hareketliliğe yol açar. Lysine, vücudun yeni doku oluşturmasına katkıda bulunan ve hatta hasarlı dokuların onarımını teşvik eden bir amino asittir. Lysine doğal bir madde olmasına karşın, romatizmalı durum için Lysine kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Dejeneratif Artrit Hakkında

Artrit Vakfı’na göre, dejeneratif artrite genellikle osteoartrit denir ve 27 milyon Amerikalıyı etkiler. Dejeneratif artrit yaşlı erişkinlerde daha yaygın olmakla birlikte, yaralanma, aşırı çalışma ile ilgili ya da Obezite gibi sağlık riskleri nedeniyle daha erken yaşlarda osteoartrit tanısı konulabilir. Dejeneratif artrit, eklemlerin dışında, kas, bağ ve kemik dokusuna zarar verebilir. Azalan hareketlilik, eklem şişliği ve genel sertlik fark edilebilir. Semptomların hafifletilmesi ve eklem hasarlarının meydana gelmesini önlemek tedavinin hedefidir. Doktorunuz osteoartrit belirtilerinin tedavisinde, dengeli bir diyet, anti-inflamatuar ilaçlar ve egzersiz önerebilir.

Lysine Hakkında

Lysine, kemik oluşumuna yardımcı doku gelişimi için gerekli, önemli bir amino asittir. Ayrıca, eklem destekleyen bağ dokularını oluşturan bir protein olan kolajenin üretimine yardımcı olmak için de Lysine’e ihtiyaç vardır. Lysine birçok vücut fonksiyonu için gerekli olmasına rağmen, vücudumuz Lysine üretemez, bu nedenle gıda yoluyla günlük ihtiyacın karşılanması gerekir. Lysine eksikliğinin ortak belirtileri olarak; yorgunluk, bulantı, büyümenin durması ve Anemi sayılabilir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, en sağlıklı yetişkinler için günde vücut ağırlığının kilogramı başına 12 mg Lysine önermektedir. Lysine yaygın olarak, et, balık, bira mayası ve fındık gibi protein açısından zengin besinlerde bulunmaktadır. Ayrıca soya ve süt ürünlerinde de Lysine bulunabilir. Fasulye, bezelye ve mercimek veganlar ve vejetaryenler için iyi Lysine kaynaklarıdır.

Eklem ve Hareketliliğe Faydaları

Araştırmalar, Lysine’in kemik ve eklem dokularını güçlendirerek, eklem sağlığını desteklediğini göstermektedir. “Parenteral ve Enteral Beslenme Dergisi” nin Ocak / Şubat 2009 sayısında yayınlanan bir çalışma, hareketlilik kaybı ve Lysine gibi amino asitler arasında kesin bir bağlantı olduğunu göstermiştir. Çalışmanın sonuçları, Lysine’in nütrisyonel bir kokteylinin ve diğer amino asitlerin protein üretimini artırdığını göstermiştir. Eklem sağlığına ek olarak, Lysine aynı zamanda sağlıklı kemik dokusunu devam ettirmek için vücudun kalsiyum absorbe etmesine yardım etmektedir. Bu, dejeneratif artrit olan insanlar için özellikle önemlidir çünkü eklem deformitesi ve azalmış hareketlilik genellikle kemik erozyonu sonucu meydana gelmektedir.

Değerlendirmeler

Lysine eklemler için birçok fayda sağlamaktadır, fakat dejeneratif artrit için Lysine almadan önce doktorunuza danışınız. Bazı artrit türleri, erken ve geri döndürülemez eklem hasarına neden olabilir, bu nedenle Lysine almadan önce, kesin bir tanı için bir artrit uzmanı ile görüşünüz. Bir internet sitesine göre, Lysine takviyeleri kullanırken ishal, mide bulantısı ve mide ağrısı ile karşılaşabilirsiniz. Lysine ile kalsiyum takviyeleri birleştirildiğinde dikkatli olunuz, çünkü kalsiyum emiliminin artması nedeniyle kalsiyumun tehlikeli düzeyleri kanda birikebilir. İlaç etkileşimlerini önlemek için, reçeteli ilaçlar ile birlikte Lysine takviyesi almadan önce doktorunuza danışınız.