Lysine Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

Lysine vücudun kendi kendine yapamadığı önemli bir amino asittir. Vücudumuzun kas kütlesinin korunması, doku oluşumu ve hücre sentezi için yeterli miktarda protein tüketmek gerekir. Vücudun kendi kendine yapamadığı amino asitler, tükettiğimiz gıdalardan temin edilir. Bunlar gerekli amino asitler olarak bilinir.

İşlevi

Lysine, tükettiğimiz gıdalardan almak zorunda olduğumuz için gerekli amino asittir. Normal büyüme ve gelişme için yeterli Lysine alımı gerekmektedir. Lysine, yağ asitlerini enerjiye dönüştürmeye ve kanın kolesterol seviyesini düşük tutmaya yardımcı olan karnitin üretimi için de önemlidir. Bu amino asit kalsiyum emilimine yardımcı olduğundan, kemik sağlığı için de önemlidir. Aynı zamanda deri, kıkırdak ve tendonlarda bulunan, yapısal protein olan kollajen üretimi için gereklidir.

Lysine Nasıl Kullanılır ?

Normal işlevlerine ek olarak, Lysine aynı zamanda sağlığın desteklenmesine yardımcı olmak için takviye şeklinde de alınmaktadır. Uçuk ve soğuk yaraları olan insanlar için bir tedavi şekli olarak kullanılmıştır. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre, düzenli olarak takviyelerinin alınması, uçuk veya soğuk yara salgınlarının sayısını azaltmaya yardımcı olabilir. Besin takviyesi olarak alınırsa osteoporoza bağlı kemik kaybını önlemeye de yardımcı olabilir. Bu amino asit vücudun kalsiyum emilimine yardımcı olmasının yanı sıra,  aynı zamanda idrar yolu ile olan kayıplarını sınırlamaktadır. Buna ek olarak, bir başka amino asit olan L-arjinin ile kombine edildiğinde, kemik oluşumuna yardımcı hücre aktivitesini artırmaya yardımcı olabilir.

Günlük İhtiyaç

Günlük Lysine ihtiyacı yaşa ve ağırlığa bağlı olarak değişmektedir. 2 ila 12 yaş arasındaki çocuklar için günlük ihtiyaç vücut ağırlığının kilogramı başına 23 miligramdır. 13 yaşından büyük herkes için günlük ihtiyaç vücut ağırlığının kilogramı başına 12 miligramdır. Örneğin, 150 kg ağırlığında bir yetişkin için, günde yaklaşık 818 mg gerekmektedir. Eğer takviye olarak kullanmayı planlıyorsanız, öncelikle herhangi olası yan etkilerini veya ilaç etkileşimlerini belirlemek için doktorunuzla görüşünüz.

Kaynağı

Bu amino asit çok sayıda besin maddesinde bulunmaktadır ki bu da ihtiyacın karşılanmasını kolaylaştırır. Et, peynir, fasulye, buğday tohumu ve bira mayasını kapsayan gıda kaynaklarında bulunmaktadır. Özellikle mozzarella peyniri, colby peyniri, İsviçre peyniri, ton balığı ve soya Lysine bakımından zengin kaynaklardır. Örneğin 3,5 gr soya fasulyesi, 2,706 mg, 3,5 gr İsviçre peyniri ise 2,585 mg içermektedir.