Lysine nedir ve kullanımı nasıldır?

Vücudumuzun kas kütlesinin korunması, doku oluşumu ve hücre sentezi için yeterli miktarda protein tüketmek gerekir. Vücudun kendi kendine yapamadığı amino asitler, tükettiğimiz gıdalardan temin edilir. Bunlar esansiyel amino asitler olarak bilinir. Lysine de esansiyel amino asitlerden biridir.

İşlevi

Lysinei, tükettiğimiz gıdalardan almak zorunda olduğumuz için, Lysine bir esansiyel amino asittir. Normal büyüme ve gelişme için yeterli Lysine alımı gerekmektedir. Lysine, yağ asitlerini enerjiye dönüştürmeye ve kanın kolesterol seviyesini düşük tutmaya yardımcı olan karnitin üretimi için de önemlidir. Lysine kalsiyum emilimine yardımcı olduğundan, kemik sağlığı için de önemlidir. Aynı zamanda deri, kıkırdak ve tendonlarda bulunan, yapısal protein olan kollajen üretimi için gereklidir.

Kullanımı

Normal işlevlerine ek olarak, Lysine aynı zamanda sağlığın desteklenmesine yardımcı olmak için takviye şeklinde de alınmaktadır. Uçuk ve soğuk yaraları olan insanlar için bir tedavi şekli olarak kullanılmıştır. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre, düzenli Lysine takviyeleri alınması, uçuk veya soğuk yara salgınlarının sayısını azaltmaya yardımcı olabilir. Lysine takviyesi, osteoporoza bağlı kemik kaybını önlemeye de yardımcı olabilir. Lysine vücudun kalsiyum emilimine yardımcı olmasının yanı sıra,  aynı zamanda idrar yolu ile olan kayıplarını sınırlamaktadır. Buna ek olarak, bir başka amino asit olan L-arjinin ile kombine edildiğinde, kemik oluşumuna yardımcı hücre aktivitesini artırmaya yardımcı olabilir.

Günlük İhtiyaç

Günlük Lysine ihtiyacı yaşa ve ağırlığa bağlı olarak değişmektedir. 2 ila 12 yaş arasındaki çocuklar için, günlük Lysine ihtiyacı, vücut ağırlığının kilogramı başına 23 miligramdır. 13 yaşından büyük herkes için günlük Lysine ihtiyacı, vücut ağırlığının kilogramı başına 12 miligramdır. Örneğin, 150 kg ağırlığında bir yetişkin için, günde yaklaşık 818 mg Lysine gerekmektedir. Eğer takviye olarak Lysine kullanmayı planlıyorsanız, öncelikle herhangi olası yan etkilerini veya ilaç etkileşimlerini belirlemek için doktorunuzla görüşünüz.

Kaynağı

Lysine, çok sayıda besin maddesinde bulunmaktadır ki, bu da ihtiyacın karşılanmasını kolaylaştırır. Et, peynir, fasulye, buğday tohumu ve bira mayasını kapsayan gıda kaynaklarında Lysine bulunmaktadır. Özellikle mozzarella peyniri, colby peyniri, İsviçre peyniri, ton balığı ve soya Lysine bakımından zengin kaynaklardır. Örneğin 3,5 gr soya fasulyesi, 2,706 mg, 3,5 gr İsviçre peyniri ise 2,585 mg Lysine içermektedir.