Lysine ne kadar doz alınmalıdır?

Lysine esansiyel amino asit olarak adlandırılır, çünkü vücut Lysine üretemediğinden beslenme veya takviye yoluyla alınması gerekmektedir. Antiviral özellikleri ile bilinen Lysine kalsiyum emiliminde, kollajen oluşumunda ve karnitin üretiminde önemli bir rol oynamaktadır. Vücut Geliştirmeye ek olarak, genellikle uçuğun çeşitli formlarını tedavi etmek ve osteoporozun önlemek için kullanılmaktadır. Dozaj, bireylere bağlı olarak ve kullanım nedenine bağlı olarak değişir. Daima, olası yan etkiler ve ilaç etkileşimleri nedeniyle, besin takviyesi kullanmadan önce doktorunuza danışınız. 

Dozaj

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre, 13 yaşın üstündeki yetişkinler, vücut ağırlığının kilogram başına 12 mg Lysine almaları gerekirken, 2-12 yaş arasındaki çocuklar, günlük vücut ağırlığının kilogramı başına 23 mg Lysine almalılardır.

Lysine ve uçuk

Uçuk

Bazı çalışmalar, düzenli olarak Lysine alınmasının, uçuk ve genital herpes (uçuk) salgınlarının önlemesine yardımcı olduğunu belirtilmişlerdir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, uçuk salgını yaşayan yetişkinlerde, belirtilerin tedavisi için, günlük 3.000 ila 9.000 mg alınması gerektiğini belirtmiştir. Korunmak için günde 3 kez 1000 mg tavsiye edilir.

Osteoporoz

Osteoporoz, kemikleri zayıflatarak, kırılmaya karşı daha duyarlı olmalarına neden olur. Yaşlandıkça, yavaş yavaş kemik yoğunluğunu kaybeder ve kalsiyum alımını arttırmak gerekir. Lysine, kalsiyumun vücutta emilimine yardımcı olduğu için, bu nedenle osteoporozun önlenmesi ve kemikleri güçlendirmeyi kolaylaştırmada önemli bir rol oynayabilmektedir. 1992 Kasım-Aralık yayınlanan “Beslenme”  konulu bir çalışmada, günlük 800 mg Lysine alınmasının, osteoporozu olan hastalarda kalsiyum emilimini ve tutulmasını artırdığı belirtilmiştir.

Kas Gelişimi

Lysine vücutta hormonların üretiminde önemli bir rol oynar ve diğer amino asitler ile kombine edildiğinde, büyüme hormonu salınımını uyarır. Sporcular ve sık antrenman yapan bireyler, kas gelişimini teşvik etmek ve atletik performansı artırmak için Lysine takviyeleri kullanırlar. “Sporcu Beslenmesi Uluslararası Yayınlar” Mart 2007’de yayınlanan bir çalışmada, istirahat koşullarında alınan 1500 mg Lysine ve argininin, deneklerde büyüme hormonu salınımını artırdığı belgelenmiştir.

Kaynakları

Lysine çoğunlukla et, tavuk, peynir, balık, fındık, yumurta, soya, spirulina, bezelye ve mercimek içeren protein açısından zengin besinlerde bulunmaktadır. Birçok bitkisel besin Lysine içermediğinden, katı vejetaryenlere ek Lysine takviyesi gerekebilir. Lysine’in takviye olarak tablet, krem ve sıvı formları mevcuttur.