Lysine İntoleransı Nedir ?

Enzimler besin maddelerini sindirmek için vücut için gereklidir. Vücut, yenilen yemeklerde bulunan belirli proteinleri düzgün şekilde sindiremediği zaman Gıda intoleransı oluşur. Protein, yaklaşık olarak 20 primer amino asitin değişen miktarlarından oluşmaktadır. Lysine de bunlardan biridir. Lysine intoleransı, lifini sindirmek için gerekli enzimin genetik yokluğu veya eksikliğidir. Bu durumda Lysine tüketimini sınırlamak gerekmektedir.

Kökeni 

Beslenmemizdeki gıda maddeleri, kompleks moleküllerden oluşmaktadır. Vücudumuzun kompleks molekülleri kullanabilmesi için, bunları basit moleküllere parçalaması gerekir. Protein vücudun gelişimine, onarımına ve kendisini korumasına yardımcı olan önemli bir besindir. Vücudumuzdaki her bir hücrenin proteine ihtiyacı vardır. Vücudunuz proteinleri kullanmadan önce bunları amino asitlere parçalar. Özel enzimler bu süreç için gereklidir. Farklı enzimler ise değişik proteinleri metabolize etmek için gereklidir.

İntolerans

Lysine intoleransı, doğuştan mevcut kalıtsal bir durumdur. ABD’de sıklığı tam olarak bilinmemektedir. Ancak, Sağlık Genetiği Ana Referans Ulusal Enstitüsüne göre, her 57.000 yeni doğandan birinin Lysine intoleransına sahip olduğu Japonya’dan daha az olduğu düşünülmektedir. Vücut düzgün şekilde Lysine metabolize edemediği için, kan içinde birikebilir, bu da hiperlisinemia denilen ve anormal derecede yüksek düzeyde Lysine ile karakterize edilen durumun oluşmasına neden olur.

İşlevi

Vücut kendi kendine Lysine üretemez, besin yoluyla alınır, bundan dolayı Lysine esansiyel (temel) bir amino asit olarak kabul edilir. Lysine, vücudumuzun yağı enerjiye çevirmesi için gerekli olan bir madde olan karnitin üretilmesini sağlar. Lisin, aynı zamanda, bağ dokularında bulunan lifli bir protein olan kolajen üretiminde rol oynamaktadır. Lysine intoleransı olması osteoporoz, bozulan bağışıklık fonksiyonu ve genişlemiş dalak ve karaciğer riskini artırır.

Tedavi

Anormal derecede yüksek Lysine düzeylerinin olumsuz sağlık etkileri olabilmektedir. Lisin içeren bir yiyecek tükettikten sonra oluşabilen hafif belirtiler; bulantı, baş dönmesi ve kusmayı içermektedir. Daha ciddi etkilerde ise koma görülebilmektedir. Sağlığın olumsuz etkilenmesini önlemek için, Lysine bakımından yüksek gıdaların tüketimini kısıtlamak gerekmektedir. Kırmızı et, domuz, kümes hayvanları ve parmesan peyniri Lysine açısından çok zengindir. Çocuğunuzda veya sizde Lysine intoleransı varsa, sağlık kuruluşunuz düşük-Lysine içeren diyet konusunda yardımcı olabilir.