Lysine için en iyi besin kaynakları

Proteinler, vücudun tüm hücre ve reaksiyonlarının bir parçası olan amino asitlerden oluşmaktadır. Vücut, esansiyel veya vazgeçilmez denilen amino asitleri sentezleyemez, bu nedenle onları takviye şeklinde almak gerekir. Lysine de bu esansiyel amino asitlerden birisidir ve bu amino asitin en iyi kaynaklarının ek sağlık yararları olabilir.

Yağsız Proteinler

Michigan Üniversitesi’ne göre, tam veya yüksek kaliteli proteinler, esansiyel proteinlerin her birini sağlamaktadır. Hayvanlardan elde edilen besinlerdeki proteinlerin hepsi tam proteindir ve Lysine için iyi bir kaynaktır, ama yağlı etler yüksek kalorilidir ve doymuş yağ oranı yüksektir. Görünür yağ olmaksızın sığır eti; derisiz beyaz et tavuk veya hindi ve yumurta akı gibi zayıf proteinler, sağlıklı seçimlerdir, çünkü bunlarda, kanda kolesterol düzeylerini yükselten ve kalp hastalığı riskini artıran doymuş yağ daha az bulunmaktadır.

Ton Balığı ve Lysine

Deniz Ürünleri

Yağlı balıklar ve kabuklu deniz ürünleri yüksek kaliteli protein için iyi bir kaynaktır ve Lysine gereksinimlerinin karşılanması için içerdikleri ek besin maddeleri nedeniyle, bunlar en iyi seçenekler arasında yer almaktadır. Deniz ürünleri, haftada en az iki porsiyon tüketildiğinde kalp rahatsızlığı riskini azaltan uzun zincirli omega-3 yağları sağlarlar. Deniz ürünlerinin içindeki diğer besin maddeleri, vitamin B-12, niasin, demir, çinko ve iyottur.

Yağı Azaltılmış Süt Ürünleri

Bunlar, hayvansal kaynaklı gıdalar olmalarının yanında, yüksek proteinli süt ürünleri Lysine kaynaklarıdır. Süt, peynir ve yoğurt güçlü kemiklerin oluşturulması ve korunması için gerekli olan mükemmel kalsiyum kaynaklarıdır. 2.000 kalorili diyet, günde üç porsiyon düşük yağlı veya yağsız süt ürünlerini içermelidir. Güçlendirilmiş seçenekleri kalsiyumun vücutta absorbe olmasına yardımcı olan D vitamini temin ederler.

Baklagiller

Birçok baklagiller veya fasulye, bezelye ve mercimek bitki-temelli Lysine kaynaklarıdır ve hayvansal ürünleri tüketmekten kaçınan vegan ya da katı vejetaryenler için olası en iyi kaynaklar arasındadır. Fasulye, bezelye ve mercimek Lysine sağlamalarına rağmen, diğer esansiyel amino asitler bakımından yetersizdir çünkü bunlar tamamlanmamış proteinlerdir. Tahıllarla birlikte tüketilerek tam protein yapılabilir. Pirinç ile bakla ve arpa ile mercimek çorbası buna örnek gösterilebilir. Baklagiller ayrıca zengin besinsel lif, potasyum ve demir içermektedirler.