Lysine günde ne kadar alınmalı?

Lysine, yağ asitlerini enerjiye dönüştüren besin elementi olan karnitin üretimi de dâhil olmak üzere, birkaç biyolojik olayda önemli rol oynayan,  amino asit olarak bilinen önemli bir kimyasal elementtir. Lysine, aynı zamanda, kalsiyum emilimine yardımcı olur ve kemik, deri, tendon ve kıkırdak bulunan bir madde olan kollajenin oluşturulmasına yardımcı olur. Bir amino asit olarak Lysine, tüm proteinlerin moleküler yapı taşlarının bir parçasıdır. Bu nedenle, Lysine’in uygun miktarda tüketilmesi sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasıdır.

Besin Kaynakları

Bu, vücudumuzun kendi kendine Lysine üretemediği anlamına gelmektedir. Bunun yerine dışarıdan besinlerle alınması gerekir. Protein açısından zengin gıdalar Lysine için iyi birer kaynaktırlar. Bu besinler, kırmızı et, domuz, kümes hayvanları, süt ürünleri, baklagiller, fasulye, fındık, yumurta, soya fasulyesi gibi besinleri ve morina balığı ve sardalya gibi bazı balık türlerini içermektedir. Sağlık firmaları da besin takviyesi olarak Lysine satmaktadırlar.

Yetişkinler İçin Kullanım

Amerika’da FDA’ya göre, 13 yaş ve üstü ergenlerin yanı sıra yetişkinler için de günlük olarak, vücut ağırlığının kilogramı başına sadece 12 mg Lysine gerekir. 70 kg ağırlığındaki bir kişi için, bu 840 mg Lysinee eşit olacaktır.

Çocuklar İçin Kullanım

Lysine gelişme çağında önemlidir. Vücut ağırlığına göre Lysine ihtiyacının kesin miktarı her yıl azalır, mutlak anlamda yaşla birlikte artma eğiliminde olmasına rağmen. Örneğin 2 yaşındaki çocuklarda, vücut ağırlığının kilogramı başına en fazla 64 mg gerekmektedir. 3 ila 4 aylık bebekler için vücut ağırlığının kg başına 103 mg kadar gerekir, bunun büyük bir miktarı anne sütü ve bebek mamasından elde edilir. Bir tıp uzmanının gözetiminde olmadıkça 2 yaşından küçük çocuklarda Lysine takviyeleri kullanmamak gerekir. Bununla birlikte çocuklar için herhangi bir takviye uygulanmadan önce çocuk doktoruna danışılmalıdır.

Takviye Dozları

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, bazı araştırmaların, düzenli olarak Lysine alınmasının, uçuk ve genital herpes salgınlarını önlemeye yardımcı olabileceğini gösterdiğini belirtmiştir. Pittsburgh Üniversitesi Tıp Merkezi, yeterli dozda alındığında, Lysine takviyelerinin düzenli kullanımı ile herpes artış sayısının ve yoğunluğunu azaltmanın mümkün olabileceğini belirtmiştir. Herpes artışları için Lysinein tipik terapötik dozu günde üç kez 1 gramdır. Bazı doktorlar günde üç kez bölünmüş dozlar halinde 3 g önerebilir. Lysine tablet, kapsül ve sıvı şeklinde bulunmaktadır. Herpesde artmaları ya da ilk belirtileri önlemek için normal bir beslenme planı ile birlikte Lysine alınabilir. Hipotetik olarak, Lysine, kalsiyum emilimini artırmaya ve idrar ile kaybını önlemeye yardımcı olarak osteoporoz tedavisine yardım edebilir. Ancak, uygun bir doz belirlemek için insanlarda Lysine’in etkilerini inceleyen herhangi bir çalışma yapılmamıştır.