Lysine fazlalığının belirtileri ve yan etkileri

Lysine vücudumuzun kendi üretemediği yani esansiyel bir amino asittir ve yeterli miktarda elde edilmesi besin maddelerine bağlıdır. Lysine, yağ asitlerini enerjiye dönüştüren ve düşük kolesterol seviyeleri sağlayan karnitinin üretimine yardımcı olması gibi, uygun bir hücresel büyüme için önemlidir. Lysine aynı zamanda, kemik, tendon, bağ, kıkırdak ve cilt sağlığı için önemli bir bileşik olan kollajen üretimine yardımcı olur. Yararları olmasına rağmen, aşırı miktarda alınan Lysine yan etkilere neden olabilir. Herhangi Lysine takviyesi almadan önce doktorunuza danışınız.

Safra Taşları

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, aşırı Lysinein safra taşı oluşumuna neden olabileceğini belirtmiştir. “Spor Beslenme ve Takviyeler Esasları” kitabına göre, Lysine kolesterol düzeylerini artıran safra taşı riskini de artırmaktadır. Safra içinde bulunan, kalsifiye kolesterol birikiminden oluşan sert safra taşları ağrı, ateş, sarılık, bulantı ve kusmaya neden olur. Safra taşları ciddi bir durum olabilir ve uç vakalarda ilaç tedavisi veya cerrahi tedavi gerekebilir.

Arjinin Eksikliği

Lysine benzer molekül yapısı nedeniyle absorbsiyon için başka bir amino asit olan arjinin ile rekabet eder. Bu nedenle, aşırı Lysine arjinin yetersizliğine neden olur. Bir internet sitesine göre, aşırı Lysine nedeniyle oluşan arjinin eksikliği yaraların geç yenilenmesi, Saç Dökülmesi, cilt döküntüsü, Kabızlık ve karaciğer yağlanmasına neden olabilir. Bu amino asitlerin her ikisinin de uygun emilimini sağlamak için, arjinin ve Lysine takviyelerini aynı zamanda alınız.

Kolesterol

Lysinein yararlarından biri de, yüksek dansiteli lipoprotein, ya da “iyi” kolesterol oluşumunu desteklemesidir. Ancak, beslenmenizdeki çok fazla Lysine, kardiyovasküler hastalık oluşumu riskini artıran total kolesterol artışına neden olabilir. “Spor Beslenme ve Takviyeler Esasları.” Kitabına göre, zaten yüksek total kolesterol, hipertansiyon veya ateroskleroz rahatsızlığınız varsa, aşırı Lysine alımı Kalp krizi ya da inme riskini artırabilir.

Mide ve Bağırsak Rahatsızlıkları

Bir internet sitesine göre, günde 1 ile 3 g Lysine birçok yetişkin ve çocuk tarafından iyi tolere edilir. Ancak, yüksek miktarda Lysine alımı ishal, bulantı ve karın ağrısı gibi gastrointestinal sıkıntılara neden olabilir. Özellikle büyük dozlarda alındığında, Lysine yiyeceklerle birlikte alınırsa, daha iyi tolere edilir ve onların emilimini artırarak sindirimle ilgili yan etkiler gelişme riski azaltır.