Lumpektomi kime neden yapılıyor?

Lumpektomi meme kanserinde önemli koruyucu operasyonlardan. Özellikle küçük tümörlerde çok etkili.

Memeye minimum müdahaleyle tümörlü dokuyu olduğu yerden çıkarma işlemine lumpektomi (veya bölgesel mastektomi) deniyor. Genellikle lokal anesteziyle yapılıyor. Lumpektomi daha ileri düzeyli cerrahi müdahalelerden (memenin tümüyle alındığı mastektomiden) önce de uygulanabilir.  

Lumpektomi çapı 5 santimetreden küçük tümörlere uygun. Meme dokusu yeterince büyükse uygulama estetik yönden iyi sonuç veriyor. Lumpektomi ve Radyoterapi birlikte uygulanırsa memenin tümüyle alınmasına gerek kalmayabilir. 

Lumpektomi kimlere uygun değil?

Bazı vakalar lumpektomi ve radyoterapi kombinasyonuna uygun olmayabilir:

Daha önce göğüs kanseri yüzünden radyoterapi görenler,

Hamile olup radyoterapiden uzak durması gerekenler,

Birden fazla tümörü olanlar.

Lumpektomide süreç nasıl ilerliyor?

Lumpektomi lokal veya genel anesteziyle yapılıyor. Yaklaşık 1 – 2 saat sürüyor. Radyoterapistin sorunlu bölgeyi kolayca bulması için meme içine küçük metal kelepçeler yerleştiriliyor. 

Tümörlü doku alınırken kesi koltuk altına dek genişletilerek veya kolun altından küçük bir delik açılarak lenf düğümleri de incelenebilir. 

Peşinden meme ucuna mavi boya (veya düşük düzeyde radyoaktif madde) enjekte ediliyor. Bu sayede hangi lenf düğümlerinin alınması gerektiği anlaşılıyor. Memeden çıkarılan tümörlü doku patoloji laboratuvarına gidiyor. 

Doktorlar testlerle tümörün türünü belirliyor. Sorunun lenf düğümlerine yayılıp yayılmadığına bakılıyor. Ardından hormon testi yapılıyor. Dokunun östrojen ve progesteron duyarlığı belirleniyor. Tanı ve tedavi sürecini kesinleştirmeyi hedefleyen başka testlerle bu işlemler toplamda birkaç güne yayılıyor. 

Operasyon öncesi Doktor bazı önerilerde bulunabilir. Hastanın iyileşme ve takip sürecine ilişkin bilgi edinmesini isteyebilir. Birkaç gün süreyle geçerli bazı talimatlar verebilir. 

Operasyon sonrası enfeksiyon (örneğin lenfödem) gibi komplikasyonları izlemekte yarar var. Lenfödem kolda ya da elde şişlik oluşturur.  

Şişme, kızarma, su toplama, akıntı ya da başka enfeksiyon belirtilerde doktora başvurmak şart.