LSD Nedir ? Kısa ve Uzun Vadede Etkileri Nelerdir ?

Ulusal Uyuşturucu Bağımlılığı Kurumu’na (NIDA) göre her yıl 200,000 civarında kişi ilk kez LSD kullanıyor. Bu maddenin kullanıcılar üzerinde kuvvetli etkileri olmasına rağmen, düzenli olarak kullananlar çok fazla yaygın değildir. Çoğu LSD kullanıcısı, LSD’yi sadece denemek için kullanır ve LSD düzenli olarak kullanılan bir uyuşturucu değildir, fakat bu uyuşturucu o kadar kuvvetli bir halüsinojendir ki asidin yarattığı etkiler yıllar sonra bile ortaya çıkabilir.

LSD Nedir ?

LSD çok güçlü ve ruh halini değiştiren bir kimyasal madde olup, liserjik asitten üretilmektedir. ABD’de yasal olmayan laboratuarlarda kristal formu yapılmaktadır. Üretilen kristallar dağıtım için sıvı forma dönüştürülür. Piyasadaki bir başka adı da “asit” olarak geçmektedir. Bu madde sokakta küçük tabletlerde, kapsüllerde ya da jelatin kareler şekilde satılmaktadır. LSD bağımlılık yapan bir uyuşturucu olarak kabul edilmese de, bir kez kullanılsa bile kullanıcı üzerinde kalıcı etki yapar. Bu maddenin zihin üzerinde oluşturduğu etkiler hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen okuyun.

LSD’yi Kim, Nasıl Buldu ?

LSD Albert Hoffmann tarafından bulunmuştur

LSD Albert Hoffmann tarafından bulunmuştur

1938 yılında İsviçre’nin Basel şehrinde Sandoz ilaç firmasında çalışan Albert Hoffmann, kan akışını hızlandırıcı ve şizofreni için ilaç yapımı üzerinde çalışıyordu. Bu ilacın yapımı için topladığı bitkilerden biri olan Çavdar mahmuzu’nu bazı kimyasal sentezlerden geçirerek asit formuna getirdi. 1943 yılında maddenin halüsinojik etkileri olduğunu yanlışlıkla ağız yoluyla 25 mikrogram alarak keşfetmiştir. Laboratuarından evine bisikletle dönerken LSD’nin etkileriyle karşılaşmış ve tarihteki ilk LSD “trip”‘ini bizzat kendisi yaşamıştır.

LSD Kullanımının Kısa Vadeli Etkileri

Bu maddenin kullanımının kısa vadeli sonuçları çok sınırlıdır. Öncelikle, asit kullanımının etkilerini tahmin etmek aşırı derecede zordur. Kullanıcının LSD’ye nasıl tepki göstereceği, alınan doz, kişinin beklentileri, kişinin içinde bulunduğu ruh hali, Bu maddenin kullanıldığı çevre ve kullanıcının kişiliği gibi etkenlere bağlıdır. Uyuşturucunun kendisi kadar kişinin psikolojik ve ruhsal durumu da bu maddenin kişi üzerinde yaratacağı etki üzerinde katkıda bulunur.

LSD’nin fiziksel etkileri:

  • Vücut ısısında artış
  • Ağız kuruluğu
  • İştah kaybı
  • Kalp atış hızının artması
  • Kan basıncının yükselmesi
  • Göz bebeklerinin büyümesi
  • Uykusuzluk
  • Titreme
  • Terleme

Bu fiziksel etkiler asit kullanımının duygusal, algısal ve psikolojik etkileri kadar çabuk görülmeyebilir.

LSD’nin etkilerinden biri de, birden fazla duyguyu kullanıcıya aynı anda yaşatmasıdır. İki ya da daha fazla duygu aynı anda hissedilmese bile LSD hızla duygusal değişim yaratarak ruh halinin hızla farklılaşmasına neden olur. Daha yüksek dozlarda alındığı zaman görsel ve işisel halüsinasyonlara yol açabilir. Bu maddenin kullanımı zihinsel yanılgılara da neden olabilir. Algılar değişir ve birbirine karışır. NIDA’nın belirttiğine göre bu uyuşturucuyu kullananlar renkler duyduklarını ve sesler gördüklerini söyleyebilirler. Bu durum köprüyü geçmek olarak bilinir ve asidi kullananlar için akıl karışıklıklarını yönetmeleri bakımından çok zor bir durum olabilir.

Tuhaf davranışlar LSD’nin gözlemlenen bir değer etkisidir. Bu maddenin kullanımı kullanıcının kontrol edemediği tuhaf davranışlar sergilemesine neden olur. Bu durum, yarattığı tehlikeyi fark etmeden kendisine ve başkalarına zarar vermesine neden olabilir.

Zaman algısında değişim, kişisel algıda değişim, panik (zihinsel yanılgılardan ve algıda değişimden kaynaklanan panik), bağlantısız konuşma, aklın karışması ve nerede olduğunu karıştırma kısa vadeli görülen diğer etkilerdir. LSD’nin kısa vadeli etkileri 2–12 saat sürer.

LSD Kullanımının Uzun Vadeli Etkileri

Bu maddenin kullanımının uzun vadeli etkilerinin içerisinde en başta gelen etki geri dönüşler yaşamaktır. Asit geri dönüşleri LSD kullanırken yaşanan hislerin geri gelmesidir. Bir geri dönüş LSD’yi bıraktıktan günler, haftalar, aylar hatta yıllar sonra geri gelebilir ve sadece denemek bile asit geri dönüşlerine neden olabilir. Bu geri dönüşler hiçbir belirti olmadan aniden ortaya çıkabilir. Bu maddeyi kullanırken kullanıcı kendisini kötü hissetmişse LSD geri dönüşü yaşandığı zaman kullanıcının kötü deneyimin tekrar yüzeye çıkması mümkündür, ama bu maddeyi kullanırken hissedilen iyi deneyim de geri dönüşler de ortaya çıkabilir.

LSD geri dönüşleri ile ilgili problemlerden birisi de kullanıcının yaşadığı rahatsız edici deneyimlerin paranoyaya ve Depresyona sebep olabilmesi ihtimalidir. Bazen geri dönüşler istenmeyen şekilde oluşabilir ve zihinsel, duygusal problemlere neden olabilir. Bu durum depresyona, hatta intihar girişimlerine yol açabilir. LSD ile ilgili dikkat edilmesi gereken önemli bir konu da, uzun vadeli asit geri dönüşlerinin kullanıcının hayatının diğer alanlarını etkileyebilmesidir.

LSD Bağımlılık Yapar Mı ?

İlginç bir şekilde bu maddenin bağımlılık yapan bir uyuşturucu olduğu düşünülmemektedir. Zihin üzerinde yaptığı güçlü etkilere rağmen LSD uyuşturucu kullanmayı yoğun bir şekilde uyuşturucu kullanma isteğine neden olmaz. Eroin, alkol, Kokain ve diğer uyuşturucuların tersine, vücut LSD’ye bağımlılık geliştirmez. Bu yüzden bu madde bırakıldığı zaman, düzenli bir kullanıcı olunsa bile etkileri sınırlıdır. Gerçekten, çoğu kişi için tedavi edilmesine gerek duyulan tek yan etkisi asit kullanımı ile bağlantılı olan psikolojik etkiler ve geri dönüşler olmaktadır.

Vücut bu maddeye bağımlılık geliştirmese de tolerans geliştirebilir. Bu maddeyi düzenli kullanan çoğu kişi deneyimlerinin ötesinde bir etkiyi yaşamak için çok büyük miktarda dozlar kullanarak aynı etkiyi yaşamaya çalışmaktadır. Bu durum, vücudun asidin etkilerine artık alışmış olmasından kaynaklanır. Ne kadar uzun süre ve ne kadar sıklıkta LSD kullanılırsa aynı yoğunluğu yakalamak için o kadar yüksek dozlarda kullanmak gerekir.

Bu maddenin kuvvetli etkileri olduğunu ve kullanıcıyı nasıl etkileyeceğinin tahmin edilebilmesinin zor olduğunu hatırlamak önemlidir. LSD’nin etkisi altındaki kişi ne yaptığının farkına varmayabilir ve kendisini, başkalarını tehlike altına sokabilir.

Uluslararası İstatistikler

Yapılan en son araştırmalara göre Avrupa’da 15 ile 24 yaş grubunun %4.2’si en az bir defa LSD kullanmıştır. Yoğunluklu olarak Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, İtalya, Letonya, Macaristan ve Polonya’da kullanılmaktadır.

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre 12 ila 25 yaş grubu arasında yaklaşık 3.1 milyon kişi bu uyuşturucu en az bir defa denemiştir.