Lomber Omurga Antriti Nedir?

Antirit (Romatizma) farklı semptomlara neden olabilen bir lomber omurga sorunu. Lomber Omurga Antriti genellikle yaşlı bireylerde görülmesine rağmen her yaş grubundaki kişilerde de görülebilmekte. Lomber Omurga Antriti teşhisi konulma ihtimali fazla olan bireyler şu özelliklere sahipler:

Yaşlı hastalar

Obez bireyler

Ağır işçiler

Omurgasında daha önce hasar bulunanlar

Lomber omurga antriti her bir omurga diliminde (omur) ya da omurları birbirine bağlayan eklemlerde meydana gelen bir sorundur. Omurlar birbirlerine 3 ayrı bölgeden bağlıdırlar. Omuriliğin önündeki omurlar yastık biçimindeki diskler ile birbirlerinden ayrılırlar. Omuriliğin arkasındaki omurlar ise faset eklemleri denilen iki küçük eklem ile birbirlerine bağlanırlar. Omurga diskleri ile birlikte bu faset eklemleri, omurganın öne bükülme, geriye doğru kavis alma ve ya yanlara doğru bükülme gibi hareketleri gerçekleştirebilmesini sağlamaktadırlar.

Omurgada meydana gelen artritin en yaygın türleri; osteoartrit veya yıpranmaya bağlı artritdir. Omurgada osteoartrit oluştuğunda doktorlar bunu spondiloz (omur eklemi ankilozu) olarak adlandırırlar. Omurga eklemlerinde romatizma oluştuğunda, omurga hareketleri ağrılı ve sert olur. Lomber omurga romatizması genellikle aşağıdaki omurga sorunları ile birlikte meydana gelmektedir:

Disk bozulması: Faset eklemler omurganın romatizma koşullarından dolayı yıprandığı gibi disk de zamanla yıpranacaktır. Faset romatizma genellikle lomber disk hastalıkları ile birlikte ilerler.

Omurga darlığı: Omurga darlığı, lomber romatizma rahatsızlığı olan hastalarda sık sık görülmektedir. Romatizma ilerledikçe sinirler sıkışarak omurga darlığı rahatsızlığını meydana getirirler. Bu rahatsızlığın belirtileri arasında bacak ağrısı, uyuşma, karıncalanma, ve yürümede zorluk gibi sorunlar yer almaktadır.

Omurga Romatizmasının Belirtileri

Lomber omurga romatizması genellikle belde sertleşme ve ağrılara neden olur. Hastalar bellerindeki sertliği genellikle sabahları yataktan kalktıktan sonra fark ederler. Ve  bu sertlik gün içerisinde yumuşayabilir. Belirtiler ağır bir iş yapılması ve bunun uzun süre devam ettirilmesi ile daha da kötüleşebilir. 

Lomber faset eklem romatizması kötüleşince eklemlerde kemik çıkıntısı meydana gelir, iltihaptan dolayı doku şişer ve eklem çevresindeki sinirler sıkışır. Bu genellikle lomber romatizmalı hastalarda görülen omurga darlığı adı verilen bir durumdur. Bu rahatsızlığı olan hastalar genellikle omurga darlığının sık görülen belirtilerini taşıyabilirler.

Nasıl tedavi edilir?

Lomber omurga romatizmasının tedavisi hastanın yaşadığı belirtilere bağlıdır. Tedaviler her zaman basit önlemler ile başlar ve hastalar kendilerini rahatlamış hissetmedikleri sürece tedavi daha müdahil olarak devam ettirilir. 

Lomber omurga romatizması için uygun olan bazı tedaviler:

Fizik tedavi: Lomber omurganın kaslarını güçlendirmek için fizik tedaviye başvurulur. Omurganın daha güçlü kaslar ile desteklenmesi ile faset eklemleri üzerindeki yük azaltılır. Zinde ve aktif hastalarda bile rahatsızlık belirtilerini azaltmak için omurganın etrafındaki kaslar güçlendirilmelidir. 

Kilo kaybı: Kilo vermek yıpranmış eklemleri olan bir kişi için zor bir iştir. Bununla birlikte, az bir miktarda kilo vermek bile ağrıları azaltmak için yeterli bir adımdır. Hatta 5 veya daha fazla kilo verilmesi durumunda faset eklemleri daha az yükü destekleyecek olacağından dolayı, mevcut ağrı yeterince azalabilir.

İltihap önleyici ilaçlar: İltihap önleyici ilaçlar, romatizmalı eklem çevresindeki iltihaplanma miktarını azaltabilirler. İltihaplanma miktarını düşürünce, ağrı genellikle azalmaktadır. İltihap önleyici ilaçları Doktor tavsiyesi olmadan kullanmayınız.

Dondurma ve ısıtma yöntemi: Dondurma ve ısıtma uygulamaları sırttaki ağrıları azaltmakta oldukça etkili olabilirler. Hastalar ısıtma uygulamasının omurgayı gevşetmekte iyi olduğunu belirtirlerken, dondurmanın ise yorucu aktivitelerden sonra iyi geldiğini belirtmektedirler. 

Kiropraktik (Masajla) Tedavi: Masörler omurganın hizasal problemlerini manipülasyon denilen bir işlem ile tedavi ederler. Bu tedaviler omurganın uyumunu değiştirmez ancak ağrılara karşı mükemmel derecede bir rahatlama sağlayabilir. Rahatlama genellikle geçicidir. Ama Lomber romatizmalarının ilerlediği seviyelerde kiropraktik tedaviler makul bir uygulama olarak görülmektedir.

Alternatif tedaviler: Alternatif tedaviler içersinde Akupunktur, masaj, mıknatıs tedavisi, doğal ilaçlar ve benzeri uygulamalar yer almaktadır. Bir çok hastanın bu yöntemler ile rahatlama yaşadıkları şüphesiz doğrudur. Bilimsel çalışmalar bu tedavi yöntemlerini desteklemese de, bir çoğunun çok az yan etkisi vardır ve bunlar duruma göre kabul edilebilir tedavi yöntemleridir.

Epidural enjeksiyonlar: Epidural enjeksiyonlar romatizmanın bulunduğu alanın etrafına steroid enjekte edilme uygulamasıdır. Kortizon çok güçlü bir iltihap önleyicidir. Bir iğne kullanmak ilacın romatizmanın bulunduğu bölgeye ulaşmasını sağlar. 

Tek faset ekleminde romatizması olan hastalar için seçici faset eklemi enjeksiyonu adı verilen bir enjeksiyon tipi kullanılmaktadır.

Omurga füzyon ameliyatı: Omurga füzyonu, bitişik omurlar arasındaki hareketi ortadan kaldırmak için yapılan cerrahi bir müdahaledir. Diğer bütün uygulanan tedavilerin olumsuz sonuçlanması durumunda, omurga füzyon ameliyatı şiddetli faset romatizmasının tedavisi için makul bir seçenek olabilir.