Liposuction nasıl yapılır ?

Çoğumuzun derdi fazla kilolarla. Kimisinin bu savaşta kaybı daha ağır olabiliyor. Bunun nedeni bazı insanların rejime ve egzersize rağmen azalmayan yağ hücreleri. Böyle durumlarda teşekkürü genlerinize edin çünkü ortada başka bir suçlu yok. Liposuction bu yağların vücuttan atılmasını ve vücudun daha güzel bir şekil almasını sağlıyor. Genelikle liposuction yapılan bölgeler: kalça, karın, baldır ve yüz. Unutmayın liposuction selüliti ortadan kaldırmıyor sadece yağı hedef alıyor.

Kimler Liposuction Yaptırabilir ?

Liposuction için en iyi aday gerçekçi beklentileri olan biri. Çünkü liposuctionla mucizeler yaratılmıyor bu yüzden sonuçla ilgili hayal kırıklığına uğramamanız için gerçekçi hayaller kurun.

  • Normal kiloda ya da normal kilodan biraz fazla kişiler
  • Esnek bir cildi olanlar
  • Genel sağlık sorunu olmayanlar
  • Egzersizin ve rejimlerin fazla kilolarla savaşmaya yetmediği kişiler liposuction yaptırabilir.

Ten kalitesi kötü olan (selülitli) hastalar liposuction için iyi birer aday sayılmaz. Ciltte istenmeyecek durumlar oluşabilir. Yaş liposuction konusunda çok üstünde durulan bir faktör değil. Ancak yaşlı hastaların ciltleri daha az esnek olacağından liposuctiondan gençlerde sağlandığı kadar yarar sağlanamayabilir.

Liposuction Randevusu ve Cerrah Seçimi

Liposuctionun ilk adımı estetik cerrahla bir randevu ayarlamak. Doktorunuza danışırken doktorunuz sizin için en iyi olacak çözümleri önerir. Bu konuda cilt türünüz, işlemin etkisi ve güvenliği de göz önünde bulundurulur. Beklentileriniz ve maliyet hakkında da konuşabilirsiniz. Sormak istediğiniz herhangi bir şeyi sormaktan çekinmeyin. Utangaç olmanın sırası değil.

Liposuction yaptırmaya karar verdiğinizde estetik cerrahınız işlemden önce neler yapmanız gerektiği konusunda birkaç talimat verecek. Bu talimatlar beslenme ipuçları, alkol sınırı ya da almanız gereken vitaminler olabilir. Herhangi bir ilaca alerjiniz varsa doktorunuza bunu mutlaka söyleyin. Sadece ilaç olması şart değil elbette bitkisel herhangi bir şey dahi söz konusu olsa doktorunuzun bunu bilmesini sağlayın.

Liposuction Nasıl Yapılıyor?

Geçireceğiniz liposuction işlemi türüne bağlı olarak işlem değişir. Günübirlik bir işlem olarak da yapılabilir, geceyi hastanede geçirmeniz de gerekebilir.

Liposuction yapılmadan önce anesteziyle uyuşturulacaksınız. Vücudunuzdan alınacak yağın miktarına bağlı olarak yapılacak olan anestezi şekli de değişebilir. Çok küçük bir bölge tedavi edilecekse lokal anestezi işinizi görebilir. İşlem belden aşağısı için yapılacaksa epidural yöntemi de etkili olabilir. Liposuction genellikle genel anestezi altında yapılıyor. Yani işlem sırasında tamamen baygın oluyorsunuz.

Anestezinin etkisi bir başladı mı emmeye yarayan bir alet yardımıyla liposuction da başlıyor. Küçük bir kesiden deri ile kas arasındaki yağlı bölgeye bu alet gönderiliyor. Büyük bir şırınga yardımıyla oradaki yağ çekiliyor. Sonuç ise daha ince ve pürüzsüz vücut hatları. Liposuction işleminin uzunluğu yine alınması gereken yağ miktarına göre değişiyor.

Liposuction Türleri Neler ?

Az önce anlattığımız liposuction işlemi her tür için aynı. Ancak bu işlem için birçok farklı teknik söz konusu. Bu teknikleri şöyle açıklayalım:

Klasik liposuction: Bu teknikle yağ alınacak bölgeden direk çubuk şeklinde bir nesne ile yağ vakumlanıyor. Cerrah bu çubuğu yağ tabakasında ileri geri oynatarak yağ hücrelerinin parçalanması sağlıyor.

Islak liposuction: Bu teknikle cerrahınız yağ alınacak bölgeye yağları almadan önce bir sıvı enjekte ediyor. Bu sıvı tuz, lokal anestezi ve adrenalin içeren bir sıvı. Bu çözelti sadece yağın daha kolay çıkarılmasını sağlamakla kalmaz kan kaybını, şişmeyi ve acıyı da azaltır.

Ultrason liposuction: Vaser liposuction olarak da bilinir. Ultrason yardımlı liposuction yağın sıvı hale gelmesini kolaylaştırır böylece yağın vücuttan atılması kolaylaşır.

Lazer liposuction: Bir başka adıyla Lazer lipoliz, son dönemler çok sık kullanılan bir yağ aldırma tekniği. Hem yönteminde kullanılan lazer ışınları sayesinde hem de daha pratik ve acısız olması yönüyle klasik liposuctiona oranla çok fazla artısı var.

Liposuctiondan Sonra İyileşmek Ne Kadar Sürüyor?

Günlük bir liposuction işlemi gördüyseniz iyileşmeniz de hızlı olacaktır. Çoğu kişi birkaç gün içinde işine geri dönebilir. Normal hayata dönmek ise 2 hafta civarında sürer. Şişkinlik ve kabarma normal etkilerden ve sadece birkaç hafta sonra ortadan kaybolur. Ancak bu dediklerimiz sizi kandırmasın her kişinin iyileşme süresi ve süreci değişiyor. Yağın hangi bölgeden alındığı, ne miktarda alındığı iyileşme süresini etkileyen faktörler. Doktorunuz beklentilerinizin ne yönde olması gerektiği konusunda sizi uyaracaktır.