Limon Diyeti Zayıflatır Mı ?

Limon diyeti, başka adlarıyla limon detoksu veya master cleanse tehlikeli bir diyet olup, kısa vadede zayıflamanızı sağlayabilir. 1 hafta boyunca limon ve suyun karışımını içmek vücudunuz ihtiyacı olan proteini ve bir takım mineralleri doğal olarak karşılayamaz. Zayıflamanın temelinde günlük kalori miktarının düşürülmesi olduğu için limon diyeti uygulamak tabi ki vücudunuza yeterli kaloriyi sağlamayacaktır. Bütün gün elma ya da karpuz suyu içseniz ve hiçbir şey yemeniz de zayıflarsınız. Pazarlama harikası olan bu ve benzeri diyetlerin genellikle vücuda yarardan çok zararı vardır.

Limon diyeti pazarlanırken bir limonun içindeki minerallerin vücudun ihtiyacı olan her şeyi barındırdığı iddia edilmektedir. 100 gramlık bir limon 29 kalori enerji sağlar ve diğer çekirdekli meyvelere göre en düşük miktara sahiptir. Glisemik endeksi düşük ve yüksek seviyede C vitamini içeren limon, ne yazık ki vücudun ihtiyacı olan proteine sahip değildir. %8’lik sitrik asit seviyesi ile böbrek taşlarını eritebilmesi ile ünlü olan bir meyve olmasına karşın, bir insan vücudunun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri içermez.

Limon Diyeti

Vücudunuzun ana enerji kaynağı karbonhidratlardaki glükozdan gelir. Karbonhidrat alımı azaltıldığı zaman vücudunuz kasları ve yağları enerji kaynağı olarak kullanmaya başlar. Kaslar, yağlara oranla daha çabuk enerjiye çevrilir. Kas kaybını önlemek için protein alımı ve egzersiz şarttır. Limon diyeti uygulayan bir kişi ne yazık ki kaslarını eritir ve doğal olarak güçsüzleşir. Aslında, vücudunuz ne kadar kaslı olursa gün içeresinde o kadar fazla enerji harcarsınız. Yani kaslı insanların zayıflaması çok daha kolaydır. Ne yazık ki limon diyeti yaparak protein ve ihtiyacınız olan diğer önemli besinleri alamadığınızdan dolayı sağlınızı zayıflama uğruna riske atmış oluyorsunuz.

İşin kötü tarafı uzun vadede de bu tür Diyetler bir işe yaramaz. Yeterli miktarda enerji alamayan bir vücut, bir süre sonra bazı şeylerin ters gittiğini anlar ve kendisini korumaya çalışır. Uzun süre limon diyeti uygulayan bir kişide kan şekeri düşer, ruh hali bozulur, yorgunluk ve baş ağrıları artar. Bağışıklık sistemi de ciddi seviyede düşer. Lütfen bu tür pazarlama diyetlere inanıp sağlığınızı riske atmayın.