Lif kabağı yiyerek kilo verin

Lif kabağı, dğer adıyla luffa, renk ve şekil bakımından dolmalık kabağa benzeyen fakat boyut bakımından oldukça büyük olan ve dış yüzeyi acura benzeyen bir sebzedir. Diğer kabak çeşitleri gibi lif kabağı da fazla yağ ve kalori içermez. Bu yüzden, dengeli ve sağlıklı bir diyet için iyi bir seçimdir. Bir diyet programı oluşturmadan önce doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.

Sağlıklı Kilo Verme

Kilo vermenin tek yolu aldığınızdan daha fazla kalori yakmaktır. Günlük 1 kilonun üzerindeki kayıplar sağlıklı değildir. Günde yarım kilo vermek için, aldığınız kalori miktarından 3500-5000 kalori daha fazla yakmanız gerekmektedir. Lif kabağı gibi düşük kalorili besinler tüketmek sağlıklı biçimde kilo vermenin en doğru yoludur çünkü ihtiyacınız olan birçok besin maddesini içerirken kalori bakımından da bir yük yaratmaz. 

Lif Kabağı Besin Değerleri 

Lif kabağının kalori değeri oldukça düşüktür. 250 ml lif kabağı 40 kalori içerir. Bu hacimde bu kadar az kalori içeren bir besin, kilo verme planınızı başarıyla gerçekleştirmenize yardımcı olurken lifli yapısı sayesinde de karnınızı tok tutacaktır. Ayrıca, lif kabağının içerdiği lif de kilo verme açısından oldukça önemlidir. Liflerin sindirimi oldukça yavaş gerçekleşir, bu yüzden, uzun süre açlık hissetmezsiniz. Düşük kalorili ve lifli besinleri beslenme planınıza dahil ederek öğünler arasındaki acıkma hissinizi bastırabilir ve atıştırmalıklardan kaçınabilirsiniz. 

Lif Kabağının Kullanımı

Lif kabağı, Türkiye’de sıklıkla kullanılan ve bulunan bir sebze değildir fakat Hindistan’daki kullanımı oldukça yaygındır. Lif kabağının yapısı ve aroması, bu sebzenin birçok yemek tarifinde kullanılabilmesini mümkün kılmaktadır. Ayrıca, şekilleri gereği dolmalık olarak da kullanılabilirler. Dilimlenmiş ve sote edilmiş lif kabağına çeşni ve baharat ekleyerek oldukça sağlıklı ve lezzetli bir yemek elde edebilirsiniz. Ayrıca, sac kızartma, çorba ya da güveç olarak da pişirilebilir. Lif kabağını pişirirken mümkün olduğunca az yağ kullanmaya özen gösterin çünkü yağ ve benzeri malzemeler yemeğin içerdiği kalori miktarını arttıracak ve kilo verme sürecinizi yavaşlatacaktır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlık Bakanlığı, kilo vermek isteyen kimselerin beslenme planlarına çeşitli besinler dahil etmesini tavsiye etmektedir. Çünkü, tek bir besinle uygulanan diyet kişide bıkkınlığa sebep olabileceği gibi tek yönlü beslenme de ihtiyacınız olan bütün besinleri alamamanız ve sağlıksız beslenmeniz anlamına gelecektir. Lif kabağı her ne kadar sağlığa faydalı ve kilo vermeyi kolaylaştıran bir besin olsa da, beslenme planınızdaki tek besin olmamalıdır. Diğer sebze, meyve, tam tahıllar ve düşük yağlı et, süt ve süt ürünlerini de beslenme planınıza dahil etmeyi unutmayın.