Libidoyu düşüren yiyecekler

Libido nedir? Kısaca cinsel istek diyebiliriz. Peki libido düşünce ne oluyor? Cinsel istek azalıyor, üstelik cinsel fonksiyon da öyle. Libido tamamen hormonlarla ilgili bir durum. Hormon seviyelerinin değişmesine neden olan faktörler doğrudan libidoyu da etkiliyor. Sebepsiz yere cinsel isteğinizin azaldığı bir gündeyseniz suçlamanız gereken bazı durumlar var. Örneğin yorgunluk, sigara, bazı ameliyatlar geçirmek, Depresyon gibi psikolojik problemler, tabii bir de bazı yiyecek ve içecekler.   

Siz bazen farkında olmasanız da yediklerinizin cinsel yaşamınız üzerinde çok büyük etkisi var. Örneğin çiğ istiridye tam bir afrodizyak etkisinde. İstiridye hem testosteron hormonunun salgılanma seviyesini arttırıyor hem de hoş bir dokusu var. Yani istiridye yemek libidonuzu beklenmedik şekilde arttırabilir. Ama konu yiyecekler olunca her şeyin libido üzerinde olumlu etki yarattığı söylenemez. Hatta bazı yiyecekler tam tersine libidonun düşmesine neden oluyor. Yani bazı zamanlarda yiyeceklerin azizliğine uğrayabiliriz. Özellikle seks öncesi bazı yanlış yiyecekleri yemek cinsel isteğinizin ve performansınızın beklenmedik şekilde düşmesine neden olabilir. Ama seks öncesi hangi yiyecekleri yememeniz gerektiğini bilirseniz böyle sorunlar da yaşamazsınız. Libido düşüren yiyecek ve içeceklere gelin birlikte bakalım.

Kafein içeren içecekler 

Kafein vücudunuzdaki kortizol miktarını düşürüyor. Özellikle de çok miktarda kafein almak kortizol düşüşünü büyük ölçüde etkiliyor. Kortizol stresle baş etmenize yardım eden bir hormon. Kortizol kaybetmeye başladığınız zaman böbrek üstü bezleri yoruluyor ve yeterli miktarda hormon üretemiyorlar. Böbrek üstü bezleri cinsellik hormonlarını yeterince üretemediği zaman bu doğrudan vücudunuzdaki cinsel isteği yani libidoyu düşürüyor. Aynı zamanda enerjinizi düşürmesi de cabası. 

Yüksek miktarda kolesterol içeren yiyecekler

Kolesterol ve yağ bakımından zengin besinlerle beslenmek kanınızdaki kolesterol miktarını çok fazla arttırıyor. Örneğin kızarmış yiyecekler, hızlı atıştırmalıklar, dondurulmuş gıdalar, abur cuburlar gibi. Bu yiyeceklerin tümü kalbinize yakın olan kan damarlarının astarında yağ birikimine neden olur. Peki libidoyla bağlantısı nedir? diye merak ediyorsanız işte cevabı: kolesterol ve yağların kalbe yakın bulunan damarlarda oluşturduğu etkinin aynısı penisteki damarlarda da oluşuyor. Bu durum da penisteki kan dolaşımını yavaşlatıyor. Cinsel ilişki sırasında fiziksel uyarılma azalıyor. 

Alkollü içecekler

Libidoyla ilgili yanlış bilinen bir efsane varsa o da alkol içince daha iyi bir seks performansı gösterdiğinizdir. Bu yanılgıya düşüp seks öncesi alkol tüketenler varsa işte kötü haber: alkol libidonun sakinleşmesine yani düşmesine neden oluyor. Kısacası alkolün libidoyu arttırdığı yalan. Üstelik alkol erkeklerde östrojen hormonuna benzer bir etki de yaratıyor. Östrojen bir kadın hormonu olduğu için erkeklerde ters tepiyor ve cinsel isteği azaltıyor. Aşırı derecede içmek de yine erkeklerde testislerin daralmasına ve bunun sonucunda iktidarsızlık riskine neden oluyor. 

Yiyecek ve içeceklerin libido üzerindeki etkisi tahmin edemeyeceğimiz kadar büyük. Siz de libidoyu olumlu ya da olumsuz etkileyen yiyecekler hakkında ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız uzman ürolog yorum olarak başvurabilir, durumunuza özel tavsiyeleri anında alabilirsiniz.