Libidoyu Arttıran Yiyecekler Hangileri ?

Libido kelimesi ilk olarak Freud tarafında kullanılmış ve onun sayesinde meşhur olmuş. Anlamı cinsel istek ve arzu. Yapılan bir araştırma sonuçlarına göre sağlıklı bir üreme sisteminin anahtarı vitamin ve mineraller. Sağlıklı üreme sistemi dediğimize bakmayın bunun için libidonuzun olması şart. Libido aslında üreme sistemi organlarınızı harekete geçiren güç. Libidoyu arttıran vitamin ve mineraller bazı yiyeceklerde bulunabiliyor. Afrodizyak etkisi olan besinlere uzun süredir aşinayız. Örneğin çinko testosteron hormonunun ve E vitaminin üretimini arttırıyor. Yani çinko aslında bir seks hormonu arttırıcı. Bakalım libidoyu arttıran başka hangi yiyecekler var.

Çikolata

İtalyan araştırmacılar çikolata tüketimiyle libido seviyesi arasında bir bağ keşfetmişler. Çikolata, özellikle de bitter olanı, beyindeki nörotransmitterleri harekete geçirip seks isteğini canlandırıyor. Çikolata ayrıca ruh halini de daha tatmin edici düzeylere taşıyabiliyor.

Araştırmacılar 153 kadın arasında bir anket yapmış. Anketin konusu: cinsel fonksiyonlar. Anket sonuçlarına göre düzenli olarak çikolata yiyen kadınların cinsel arzuları çikolata yemeyenlere göre daha yüksek.

İstiridye

Çinko sperm sayısını arttırarak testosteronu düzenliyor. İstiridyenin içindeyse bol miktarda çinko var. Sadece istiridye de değil bütün deniz yumuşakçaları genel olarak cinsel gücü arttırıcı bazı kimyasallar içeriyor. Bu kimyasallar cinsel arzuyu ve performansı tetikliyor. Aşkı ve tutkuyu harekete geçiren tek besin istiridyedeki çinko değil. İstiridyeyi eşinizle birlikte yemek, kabuğundan ayrılması için emmek de bazen tahrik edici olabilir.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz yapraklı bir bitki. Histamin üretimini tetikleyen bu yapraklar hem kadınların hem de erkeklerin cinsel ilişkide zirveye ulaşmasında büyük rol oynuyor. Kuşkonmaz E vitamini ve seks hormonları açısından epey zengin. Badem, zeytin ve yabanmersini de E vitamini açısından zengin olan besinlerden.

Acı kırmızı biber

Acı kırmızı biber nabzı hızlandırıcı bir etkiye sahip. Endorfin hormonunun salgılanmasını düzene sokuyor ve ereksiyona yardımcı oluyor. Acı kırmızı biberlerin libidoyu etkileyen ve etkisi kanıtlanmış birkaç yiyecekten biri olduğu biliniyor.

Konu hakkında daha ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için yorum yazın.