Libidoyu Arttıran Besinler Hangileri ?

Sağlıklı cinsel dürtüler daha mutlu bir yaşamın anahtarı. Günümüzde bol kafeinli ve bol stresli yaşamlarımızdan dolayı sağlıklı bir cinsel yaşam sürmek özel bir maharet istiyor. Mahareti olmayanlar ya da maharetini konuşturamayanlar cinsel yaşamın motor davranış haline gelmesine neden oluyor. Cinsel dürtüleri harekete geçiren bazı yiyecekler olduğu dedikodusu yüzyıllardır ortalıkta dolaşıyor. Buna sessiz kalamayan araştırmacılar da duruma bilimsel bir boyut getirmek adına bu besinleri araştırmaya girişmişler. Yiyeceklerdeki vitamin ve minerallerin libidoyu ve vücuttaki bazı hormonları arttırmada etkisi olduğu biliniyor. Bu sayede dolaylı olarak da olsa bazı yiyecekler sayesinde şehir hayatının stresinin cinsel yaşamınızdaki etkisini yok edebilirsiniz.

İstiridye

İstiridyenin afrodizyak etkisinde olduğu yıllardır bilinenler arasında. Ancak bunu kanıtlayacak herhangi bir bilimsel veri henüz ele geçmiş değil. İstiridye çinko açısından epey zengin bir besin. Çinko vücutta testosteron üretimi için hayati önemdeki minerallerden. Düşük çinko seviyesiyle düşük libidolu kadınlar ve erkekler arasında sıkı bir bağ var. Çinko seviyesinin düşüklüğü aynı zamanda erkeklerde sperm sayısının düşmesine de neden oluyor.

Acı kırmızı biber

Acı kırmızı biberin içinde bulunan ve acı olmasını sağlayan madde aynı zamanda vücuttaki endorfin seviyesini arttırıyor ve vücudu seks için hazırlıyor. Biberin içindeki bu maddenin sindirimiyle kalp atışları, kan akışı ve terleme hızlanıyor. Bütün bunlar aynı zamanda vücudun sekse karşı doğal olarak verdiği tepkiler arasında.

Muz

Muz  potasyum ve riboflavin açısından zengin. Bahsettiğimiz bu mineraller vücutta testosteron üretimini tetikliyor. Bu besinlerin düşük seviyelerde olması kısırlığın nedenlerinden. Ayrıca muzda bulunan bromelain enziminin erkeklerdeki cinsel dürtüyü arttırdığı da biliniyor.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz E vitamini açısından epey zengin. E vitamini kadınlarda ve erkeklerde cinsel isteği arttıran testosteron hormon seviyesinin artmasına yardımcı. Ayrıca E vitamini antioksidan özelliği sayesinde kadın üreme organlarındaki hasarı da önlüyor. 

Çikolata

Çikolata afrodizyak etkisi uzun süredir bilinen yiyeceklerden. Ancak bilim insanları son zamanlarda yaptıkları çalışmalar sayesinde kakao çekirdeklerinde bulunan yüksek seviyelerdeki Serotonin ve feniletilamin sayesinde çikolatanın beyindeki mutluluk alanını harekete geçirdiğini biliyor. Feniletilamin ayrıca aşk hormonu olarak da biliniyor. Bu ismi almasının nedeni salgılandığında hissedilenin cinsel ilişki sırasında hissedilen duyguya benzer olması.

Konu hakkında uzmanlarımıza danışıp daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.