Leonardo Dicaprio

Leonardo Wilhelm DiCaprio
Leonardo Wilhelm DiCaprio
HakkındaLeonardo Wilhelm DiCaprio
(11-10-1974)11-10-1974 (yaşı 46)
Los Angeles, Kaliforniya, ABD
İkametLos Angeles, Kaliforniya, ABD
MeslekAktör
Aktif Yıllar1989-
BurcuTerazi

Leonardo DiCaprio, 11 Kasım 1974’te Los Angeles Kaliforniya’da doğmuştur. Titanic, The Aviator, The Wolf of Wall Street ve The Revenant filmleriyle başarısını kanıtlamış olan DiCaprio, küçük yaşlardan itibaren sinema filmlerinde boy göstermiş ve 1990’lı yılların başında çeşitli televizyon programlarında yer almaya başlamıştır. 1991 yılında bir aile komedisi olan Growing Pains’de rol almaya başlayan ünlü oyuncu, Robert De Niro ile rol aldığı This Boy’s Life filmi ile kendini gösterdi ve ardından 1993 yılında Johnny Depp’in başrolünde bulunduğu What’s Eating Gilbert Grape? Filminde canlandırdığı zihinsel özürlü karakter ile İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülü adayı oldu.
What’s Eating Gilbert Grape? filminin ardından adından söz ettirecek yapımlarda rol almaya başlayan Leonardo DiCaprio, 1995 yılında The Basketball Diaries’de rol aldı ve 1997 yılında kendisine şöhreti getiren Titanic filmi ile zirveye ulaştı.
The Aviator (2004), Blood Diamond (2006) ve The Departed (2006) adlı filmleri büyük beğeniyle karşılanan Leonardo DiCaprio, bu filmlerle Akademi Ödülleri’ne aday gösterilmiştir. DiCaprio 2013’te Martin Scorsese’nin yönettiği komedi filmi ‘The Wolf of Wall Street’ de eski borsa oyuncusu Jordan Belfort’u canlandırdı ve rolüyle büyük beğeni topladı.
Filmlerinin yanı sıra yaptığı hayır işleriyle de konuşulan ünlü oyuncu 1998’de Los Angeles Halk Kütüphanesi’ndeki Los Feliz şubesinde “Leonardo DiCaprio Bilgisayar Merkezi” için 35.000 dolar, Kasım 2010’da Vahşi Yaşam Koruma Derneği’ne 1 milyon dolar ve bir eşcinsel hakları aktivisti olarak GLAAD’a 61000 dolar bağışta bulundu. 2010’da Haiti depreminden sonra yardımlaşma için ise yine 1 milyon dolar bağışladı.

Leonardo DiCaprio Filmleri

Leonardo DiCaprio’nun kariyeri boyunca en çok ses getiren filmleri ve hayat verdiği karakterler şu şekildedir;
What’s Eating Gilbert Grape (1993) – Arnie Grape
The Basketball Diaries (1995) – Jim Carroll
Titanic (1997) – Jack Dawson
The Man in the Iron Mask (1998) – Kral XIV. Louis/Philippe
Gangs of New York (2002) – Amsterdam Vallon
Catch Me if You Can (2002) – Frank William Abagnale Jr.
The Departed (2006) – Billy Costigan
Blood Diamond (2006) – Danny Archer
Inception (2010) – Cobb
Shutter Island (2010) – Edward “Teddy” Daniels
Django Unchained (2012) – Calvin Candie
The Revenant (2015) – Hugh Glass

Leonardo DiCaprio – Titanic

James Cameron’un titanic filminde ünlü oyuncu Kate Winslet ile rol alan Leonardo DiCaprio, filmde zengin ve güzel Rose’a aşık olan fakir bir gence hayat verdi. Ünlü Titanic gemisinin batmasını konu edinen film, en büyük bütçeli filmdi ve ticari açıdan çarpıcı bir hit haline gelmişti.
14 Akademi Ödülü’ne aday gösterilen film 11 ödül kazandı ve En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödülleri de bunlardan ikisiydi. Aynı zamanda uluslararası satışlarda milyar dolarlık başarıya ulaşan ilk film oldu. Leonardo DiCaprio Titanic filminde hayat verdiği Jack karakteriyle kendini kanıtlamış oldu.

Leonardo DiCaprio – Diriliş

Leonardo DiCaprio, 2015 yılının sonlarında The Revenant filminde Hugh Glass rolüyle yer aldı. Alejandro González Iñárritu’nun yönettiği film, soğuk hava şartlarında çekildi, ancak çok büyük ödüller kazanarak Leonardo DiCaprio’ya yıllar sonra Oscar Ödül Töreni’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü getirdi.

Leonardo DiCaprio’nun Aldığı Ödüller

‘The Departed’ filmindeki çalışmaları için En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Satellite Ödülü kazandı.
Leonardo Dicaprio, 2016’da The Revenant filmiyle beraber en iyi aktör Akademi Ödülü’nü kazandı.