Lenf Bezleri Şişerse Ne Olur ?

Boğazınız ağrıyor, başınızın üstünde sanki ateş yanıyor. Berbat hissediyorsunuz. Muayene olmaya gittiniz, doktorunuzun ilk yaptığı boynunuzun alt yanlarına dokunmak oldu. Acaba doktorunuz lenf bezlerinizin oralarda ne arıyor olabilir. Tabii ki şişmiş lenf bezlerini kontrol ediyor.

Lenf bezlerinin şişmesi vücudunuzun bir enfeksiyonla ya da bir tür hastalıkla mücadele ettiğinin göstergesi. Bakalım hangi durumlar lenf bezlerinin şişmesine neden oluyor, bu şişliği indirmek için elimizden bir şey geliyor mu?

Lenf Bezleri Nedir ?

Lenf bezleri nerde

Lenf bezleri nerde ?

Lenf bezleriniz küçük, yuvarlak ya da fasulye şeklindeki doku topluluğudur. Vücudunuzun enfeksiyon ve hastalıklarla savaşmasını sağlayan lenf sisteminin önemli bir parçasıdır. Lenf sıvısı vücutta dolaştıkça lenf bezlerindeki bağışıklık hücreleri bakterileri, virüsleri ve diğer zararlı maddeleri tuzağa düşürür. Tuzağa düşürülen maddeler beyaz kan hücreleri yani lenfositler tarafından yok edilir. Böylelikle vücudun diğer yerlerine yayılmaları engellenir. Vücuttaki sıvı dengesini korumak ise diğer görevlerindendir.

Lenf bezleri tekil ya da grup halinde bulunur. Küçük bir iğne ya da bir zeytin büyüklüğünde olabilir. Boynunuzdaki lenf bezlerinizi iyi tanıyorsunuzdur. Ancak vücudunuzda onlardan yüzlerce vardır. Şişmiş lenf bezleriyle karşılaşabileceğiniz diğer bölgeler şunlardır:

 • Kulak arkası
 • Çene altı
 • Ense
 • Koltukaltı
 • Kasıklar

Boğazın arkasında bulunan bademcikler de bir tür lenf bezi. Onlar da bağışıklık sisteminin bir parçası ve hastalık söz konusu olduğunda şişebiliyorlar.

Lenf Bezi Şişerse Nasıl Anlarım ?

Normalde lenf bezlerinin varlığını hissetmezsiniz. Ortalama olarak 1,3 cm büyüklüğündeler. Hasta olduğunuzda şişebilirler. Kendi boyutlarının 2 hatta 3 katına çıkabilirler. İşte o zaman onları hissedebilirsiniz.

Lenf bezlerinin kendilerini hissettirecekleri başka durumlar şöyle sıralanabilir:

 • Üzerine bastırdığınızda acıma
 • Enfeksiyon belirtileri (ateş, boğaz ağrısı)
 • Lenf bezleri üzerindeki derinin kızarması, kabarması
 • Şişkinlik

Şişmiş lenf bezleri yumuşaksa kısa zaman içinde ortadan kalkabilir. Genellikle sadece iltihaplanma ya da enfeksiyon belirtisidir. Sert olan lenf bezi ağrıya neden olmuyorsa ve uzun süre geçmesine rağmen iyileşmiyorsa Doktor kontrolü gerektirir.

Lenf Bezlerinin Şişmesinin Nedenleri

Lenf bezleri enfeksiyon, tümör veya lösemi yüzünden şişebilir. Bunun ana nedeni lenfositlerin kandan beze geçişinin bezden kana geçme oranını geçmesinden olmaktadır. İkinci bir nedeni de antikor-spesifik T ve B hücrelerinin aktivasyonu ve çoğalması sonucu olur. Aşağıda listelenen durumlar bezle

Lenf Bezi Kanseri Nasıl Olur ?

Kanser hücreleri bir tümörden çıktığı zaman vücudun her tarafına yayılabilir. Yayılma lenf sistemi ya da kan yoluyla olur. Lenf sistemini kullanarak yayılan kanser hücreleri lenf bezlerine varabilirler.

Kanser genelde lenf bezinde 2 yönde gelişir. Ya bezde oluşur ve yayılır. Ya da başka bir yerde oluşup, beze yayılır. Bezde oluşan kansere lenfoma denir. Lenfoma Hodgkin ve Hodgkin olmayan şekilde 2 türdedir.

Şişmiş Lenf Bezlerinin Tedavisi Nasıl Olur ?

Öncelikle lenf bezlerinin şişmesinin altında yatan sağlık sorununun tedavi edilmesi gereklidir. Lenf bezlerinin kendi boyutlarına dönmesi için bu şarttır. Şişmiş lenf bezlerinin nasıl tedavi edileceği altında yatan nedenle birebir bağlantılıdır. Lenf bezlerinin şişkinliğini azaltmak ve lenf bezlerinin şişmesine neden olan sağlık sorununun belirtilerini hafifletmek için bazı evde tedavi önerilerimiz var.

Reçetesiz satılan ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. Parasetamol veya ibuprofen gibi iltihap önleyici ilaçlar buna örnek olabilir. Unutmamanız gereken çok önemli bir ayrıntı: Reye Sendromu’ndan kaçınmak için çocuklara kesinlikle Aspirin vermemelisiniz.

Lenf bezinin şişmiş olduğu bölgeye ılık ve ıslak bir havlu koyabilirsiniz.
Vücudunuzun hastalıktan kurtulması için yeterince dinlenmelisiniz.

Acilen doktora ihtiyaç duyabileceğiniz bazı durumlar da olabilir. Bu durumları şöyle sıralayabiliriz:

 • Yüksek ateş
 • Nefes almada güçlük
 • Yutkunmada güçlük
 • Gece terlemeleri
 • Kilo kaybı
 • Lenf bezinin olduğu bölgede kızarıklık ve kabarma

Lenf bezi şiştiğinde boyutu 2,5 cm’den fazlaya ulaştıysa, lenf bezi çok sert ve hassassa, 1 ay boyunca iyileşmediyse de doktorunuzu aramanın vakti gelmiş demektir. Geciktirmeden tedavi olmalısınız.

Lenf bezleriniz şişiyorsa bilin ki vücudunuzda bir tehdit algılandı ve bağışıklık sistemi onun üstesinden gelmek için çalışıyor. Bu sinyali aldıktan sonra yapmanız gereken lenf bezlerinize yardımcı olup hastalıktan kurtulmaya çalışmak.