Lazerle dövme sildirmek mümkün mü?

Vücudunda istemedikleri dövmeleri taşıyanlara iyi haberler var. En yeni lazerle dövme silme teknolojisi iş başında. Üstelik en az yan etkiyle dövmeleri yok edebiliyor. Lazer yüksek yoğunluktaki ışınlarla renkli pigmentleri parçalıyor ve ortadan kaldırıyor. 

Siyah renk pigmentleri bütün lazer dalgalarını emiyor. Yani siyah dövmeler silinmesi en kolay dövmeler. Diğer renkler ise seçilmiş lazer ışınlarıyla silinebiliyor.

Kimler lazerle dövme sildirebilir?

Her dövmenin kendine has özellikleri var bu yüzden bu dövmeleri silme teknikleri de her bireye göre değişiyor. Geçmişte dövme silmenin birçok yolu vardı ancak çoğu durumda silinmenin ardında kalan yara, dövmenin kendisinden kötü görünüyordu.

Önceden dövme sildirmiş kişiler de lazerle dövme sildirme tedavisinin adayı olabilir. Diğer yöntemlerle çıkarılamayan dövmeler lazer yöntemine olumlu cevap veriyor. Hatta ilk olarak lazer yöntemi uygulananlardan daha fazla yararlı olduğu söylenebilir.

Lazerle dövme çıkaracak doktoru nasıl bulabilirim?

Öncelikle ya bir estetik cerrahına ya da bir dermatoloğa gitmeniz gerekiyor. Mümkünse aile hekiminizden size dövme çıkarma konusunda uzmanlaşmış Doktor tavsiye etmesini de isteyebilirsiniz.

Lazerle dövme sildirirken eklentim ne olmalı?

Dövmenizin büyüklüğüne ve renklerine göre uygulanacak tedavi şekilleri ve miktarı değişecektir. Dövmeniz 2 – 4 ziyaret sonunda da çıkabilir, daha fazla seans da gerekebilir. Bir danışmanlık programı ayarlamalısınız. İşlemi ne zaman ve ne aralıklarla sürdürmeniz gerektiğini bir profesyonelden öğrenmelisiniz.

Lazerle dövme sildirme işleminin sonuçları kişiden kişiye değişir. Yaş, dövmenin büyüklüğü ve dövmenin türü bu konuda hatırı sayılır değişkenlerden. Kişinin derisinin rengi de dövmenin rengi kadar dövme silme tekniğini etkiler.

Bakalım lazerle dövme sildirme işleminin aşamaları nelermiş.

Gözleri lazerden koruyacak bir gözlük takılır.

Tedavinin enerji düzeyine karar verebilmek için önce küçük bir alanda deneme yapılır.

Tedavinin kendisi derinin üzerine lazer uygulanması. Her bir lazer atışı paket lastiğinin cilde çarpması gibi tarif edilebilir.

Daha küçük boyutlardaki dövmeler daha az atış gerektirir. Daha büyük dövmelerde de daha küçük dövmelerde de birkaç seans boyunca devam etmek gerekir. Her seans sonunda dövme biraz daha silik olmaya başlar.

Lazer tedavisinden sonra hemen bir buz torbası bölgeye uygulanır. Kişinin bu bölgeye antibiyotik krem uygulaması önerilir. Bölgeyi korumak için üstüne bandaj sarılabilir. Güneşe çıkıldığında mutlaka güneş kremi sürülmeli.

Dövme sildirmeye gelen kişilerin çoğu anesteziye gerek duymaz. Ancak dövmenin yerine ve kişinin acı eşiğine bağlı olarak uzman bir çeşit anestezi (anestezi kremleri ya da enjeksiyonları) kullanabilir.

Lazerle dövme sildirmenin yan etkileri

Lazerle dövme sildirmenin yan etkileri çok düşük. Ancak karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken bazı yan etkiler de yok değil. Bunlar:

Dövme sildirilen bölge enfeksiyon riski altındadır. Ayrıca bütün boyanın silinmemesi riski de söz konusu. Çok az da olsa lazerin kalıcı bir yara izi bırakma ihtimali de var.

Hipopigmentasyon riski de söz konusu olabilir. Bunun anlamı dövmenin silindiği bölgenin renginin daha açık görünmesi. Aynı durum tam tersi için de geçerli o zaman adı hiperpigmentasyon oluyor.

Kalıcı makyaj gibi dövmeler lazer yöntemiyle koyulaşabilir. Daha fazla seansla koyulaşan dövmelerin sonu ortadan kaybolmak olur.

Lazerle dövme sildirmek güvenli mi?

İlerleyen teknoloji sayesinde dövme sildirme işlemi daha az yara riskiyle ve daha etkili bir şekilde uygulanıyor. Lazer yöntemi çoğunlukla diğer geleneksel yöntemlerin hepsinden daha güvenli. Lazer belli bir pigmenti seçiyor ve sadece onu hedef alıyor böylece sadece dövmedeki pigmentlere zarar vermiş oluyor.

Çoğu durumda bazı renkler diğerlerinden daha hızlı silinebiliyor. Mavi ya da siyah dövmeler lazer yöntemine en hızlı cevabı verenler. Diğer renklerin cevabı beklenenin altında kalabiliyor.