Lazer Lipolizin Zararları Neler ?

Çok nadir de olsa lazer lipolizin zararları bulunmaktadır. Çok sık yaptırılan bir yağ aldırma türü olan lazer lipozin zararlarını herkes merak ediyor. Hem yönteminde kullanılan lazer ışınları sayesinde hem de daha pratik ve acısız olması yönüyle liposuctiona oranla çok fazla artısı var. Kısaca özetlemek gerekirse Lazer lipoliz çok küçük lazer ışınları kullanarak vücudun belli bölgesindeki yağ tabakasının erimesini sağlamaya dayalı bir yöntem. Liposuction esnasında eriyen yağların vücuttan atılması vakumlar yoluyla yapılırken lazer lipoliz bu konuda da farklılaşıyor ve yağları çok küçük kesitler açarak bu kesitlerden dışarı atıyor. Üstelik de liposuctiona göre çok büyük bir artısı daha var. Yalnızca fazla yağları güvenli şekilde vücuttan atmaya yaramıyor, bir de bölgede sağlıklı kas oluşumuna katkı yapıyor.

Vücudun belirli bölgelerindeki fazla yağlarından şikayetçi olan kişilerin seçmesi ideal bir yöntem olsa da lazer lipolizin de her estetik operasyon gibi zararları, riskleri ya da yan etkileri bulunuyor. Çünkü her ne kadar güzelleşmek ve vücudunuzu şekillendirmek için yapılıyor olursa olsun lazer lipoliz doktorunuzun muayenehanesinde ya da hastanede gerçekleşen, lokal anestezi uygulanan bir operasyon. Ama yan etki ya da riskler liposuction ile çok benzer olmasına rağmen çoğu zaman daha hafif şekilde gerçekleşiyor.

Lazer Lipolizin Zararları Var Mı ?

Lazer lipolizin zararlarından bahsederken ilk olarak operasyonun oluşturabileceği yan etkileri anlatmakta fayda var. Lazer lipoliz sonrasında en çok karşılaşılan yan etkiler;

  • Operasyonun yapıldığı bölgede çok küçük şişlikler
  • Yine aynı bölgede oluşabilecek morarıklar
  • Birkaç gün boyunca sürebilecek olan hassasiyet hissi
  • Bazı kişilerde oluşan alerjik reaksiyonlar

Bu yan etkilerin çok doğal olduğunu ve kısa sürede iyileşeceğini unutmamalısınız. Ağrılar ya da şişliklerle kıyaslanınca daha uzun süre devam edebilecek bir diğer yan etki de bölgedeki kaslarda oluşabilecek ağrı ya da çok fazla egzersiz yapmışlık hissi.

Lazer lipolizin yan etkilerini en az şekilde hissetmek için ağrı kesici ilaçlarınızı mutlaka doktorunuzun önerdiği şekilde ve yine onun önerdiği süre boyunca içmelisiniz. Kendinizi iyi hissederek ağrı kesiciye ara vermek yan etkileri daha şiddetli hissetmenize neden olabilir. Ayrıca bilmeniz gereken bir diğer konu da lazer lipolizin uygulandığı alan ne kadar büyükse yan etkilerin de o kadar fazla olacağı. Dolayısıyla özellikle büyük bölgelerde operasyon yaptırdıysanız ağrı kesici ilaçlarınızın kullanımına da o derece dikkat etmelisiniz.

lazer lipolizin zararları

lazer lipolizin zararları

Lazer Lipolizin Riskleri

Çok nadir de olsa lazer lipolizin zararları arasında riskler de mevcut. Bunlardan en bilinenleri operasyondan dolayı enfeksiyon kapılması ve operasyonun yapıldığı bölgede kan toplanması. Eğer lazer lipoliz kararı verecekseniz hatırlamanız gereken en önemli madde onun bir zayıflama yöntemi olmadığı. Lazer lipolizde amaç zayıflamak değil bölgesel yağlardan bir miktarını azaltarak düzgün ve şekilli bir vücuda sahip olmaktır. Eğer bunu bir zayıflama yöntemi olarak düşünerek yola çıkıp son aşamaya kadar giderseniz vücudunuzda çeşitli yumrular görme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Tedavi bu durumda tam istendiği şekilde uygulanamayacağı için yine işlemin yapıldığı bölgede şekilsiz yapılar görülmesi de riskler arasında. Bir diğer nadir görülen risk de lazer lipolizin hayati öneme sahip organların yakınında yapılması durumunda gerçekleşebilir. Böyle durumlarda hayati organlar zarar görebilir.

Lazer lipolizin zararlarını ve oluşabilecek riskleri en aza indirmek hatta yok etmek için düşünmeniz gereken ilk kural güvenilir bir uzman doktora danışmak olmalı. Tüm estetik operasyonlarda geçerli olduğu gibi doktorunuzun önerilerini dinleyerek ve uygulayarak işlemi zararsızca atlatabilir, istediğiniz görünüme kavuşabilirsiniz.