Lateks prezervatiflere alerjim olup olmadığını nasıl anlarım?

Çok uzun bir süreden sonra tekrar prezervatif kullanmaya başladınız ve anladığınız kadarıyla vücudunuz prezervatife karşı alerjik tepki gösteriyor. Cinsel ilişki sonrasında penisinizde kızarıklıklar oluşuyor ve yanma hissediyorsunuz. Bu tepkilerin lateks alerjisi mi başka bir şey mi olup olmadığını nasıl anlarsınız? İşte yanıtı.

Lateks alerjisi olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Bu çok güzel bir soru ve doğru cevabı bulabilmek için vücudunuzun verdiği tepkilere sebep olabilecek birçok sebebi göz önünde bulundurmanız gerekli. Bahsedilen belirtilerden yola çıkarak çok büyük ihtimalle vücudunuzun “lateks prezervatiflere karşı alerjik tepki” verdiğini söyleyebiliriz. Fakat bahsedilen rahatsızlakların pekala başka bir sebebi de olabilir. Örneğin uzun bir süredir prezervatif kullanmadığınızdan ötürü, bahsedilen semptomlar derinizin artan sürtünmeye karşı verdiği doğal bir tepkinin sonucu olabilir. Ya da prezervatif içerisindeki kayganlaştırıcı maddeye karşı alerjiniz olabilir. Tabii kayganlaştırıcı içermeyen bir prezervatif kullanıyorsanız; bahsettiğiniz ağrı ve kızarıklıklar yıpranma ve sürtünmeye bağlı olma ihtimalini gözden geçirmeniz en doğrusu. Ayrıca sorunun kaynağı penisinizle ilgili mevcut bir başka bir sorun olabilir. Prezervatif kullanımı ise bu sorunu tetikleyerek sizin için daha belirgin bir hale getiriyor olabilir.

Bu durumda yapmanız gereken ilk şey bir doktora gidip muayene olmak. Lateks alerjisi için yapılan kesin bir deri testi bulunmamakta. Fakat eğer prezervatif kullanımı bahsettiğiniz gibi derinizi rahatsız ediyorsa; bir doktorun yapacağı görsel muayene, sorununuzun ne olduğu ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır. 

Söz konusu rahatsızlıklar çok ciddi seviyelerde değilse ve profesyonel yardım almanız gerekmediğini düşünüyorsanız; şunları izleyebilirsiniz:

Cinsel ilişki sırasında lateks olmayan prezervatif kullanarak ya da partnerinizin “kadın prezervatifi” kullanmasını sağlayarak lateks alerjisine sahip olup olmadığınızı kontrol edebilirsiniz. Eğer bu yöntemleri kullandığınızda herhangi bir rahatsızlık duymuyorsanız, muhtemelen latekse karşı alerjiniz var demektir.

Farklı prezervatif markalarının hem kayganlaştırıcılı hem de kayganlaştıcısız çeşitlerini deneyin. Derinizin verdiği tepki latekse değil; belirli markaların kullandığı maddelere ya da kayganlaştırıcıya olabilir. 

Aşırı sürtünmeye bağlı iritasyon ihtimalini ortadan kaldırmak için prezervatife “vücudunuzla uyumlu” ekstra kayganlaştııcı ekleyebilirsiniz. Prezervatifi takmadan önce içine birkaç damla atıp, taktıktan sonra da bütün dış yüzeyine bu kayganlaştırıcıyı uygulayarak sürtünmeye bağlı iritasyon ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz.

Konu hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için yorum yazın