Larry Page

Lawrence Page
Lawrence Page
HakkındaLawrence Page
(26-03-1973)26-03-1973 (yaşı 47)
East Lansing, Michigan, ABD
İkametPalo Alto, Kaliforniya, ABD
MeslekGirişimci
Aktif Yıllar1998-
BurcuKoç

Larry Page 26 Mart 1973’te Michigan – East Lansing’de doğmuş olan Google’ın kurucularından biridir. Çocukluğunda evi bilgisayarlar ve bilim dergileri doluydu ve bu durum erken yaşlarda teknolojiye olan ilgisini artırdı. Ayrıca yenilikle ilgileniyordu ve 12 yaşına geldiğinde bir şirket kurmak istediğini fark etti.
1991’de East Lansing Lisesi’nden mezun olduktan sonra Michigan Üniversitesi’nden bilgisayar mühendisliği lisans derecesini alan Larry Page, daha sonra, Stanford Üniversitesi’nden Bilgisayar Bilimleri Yüksek Lisansı’na kaydoldu.
Stanford’daki doktorası sırasında, 1995’te bir araştırma projesi üzerinde çalışırken diğer araştırmacı Sergey Brin ile tanışan Larry Page, 1996’da ilk olarak BackRub adlı bir arama motoru kurdu. Page ve Brin, projelerini bir şirket olarak dahil etmeye karar verdiler. Sun Microsystems kurucu ortağı Andy Bechtolsheim, şirketin finansmanında önemli bir rol oynamıştı ve henüz ortaya çıkmayan bir proje için 100 bin dolarlık bir çek yazmıştı.
Eylül 1998’de, şimdi Google olarak adlandırılan proje resmen bir şirket olarak kuruldu. 2004’te Google, bir sosyal paylaşım sitesi olan Orkut’u başlattı ve Google Desktop aramasını tanıttı. Aynı yıl Google, ilk Halka Arzını (IPO) gerçekleştirdi. Google’ın hayırsever kanadı olan Google.org, toplumsal sorunlara katkıda bulunmak için kurulmuştur.
2005 yılı Google için oldukça verimliydi. Google Maps, Blogger Mobile, Google Reader ve iGoogle o yıl piyasaya çıktı. Ertesi yıl, Google Youtube’u satın aldı ve Gmail’de tanıttı. Google, 2007 yılında China Mobile ve Salesforce.com ile ortaklık kurdu. Şirket, Kenya ve Ruanda’daki binlerce öğrencinin Google Apps Eğitim Sürümü’nü özgürce kullanımına sunmak için ortaklıklar da imzaladı.
2008’de kişisel sağlık bilgisi merkezileştirme hizmeti olan Google Health sunuldu, ancak istenilen etkiyi sağlayamadığı için 2011 yılında hizmet kesildi. Google, 2010 yılında Aardvark ve Picnik’i satın aldı. Müşterilerin bulut uygulamalarını kolayca yönetmesini sağlamak için, entegre iş uygulamaları için yeni bir online mağaza olan Google Apps Marketplace başlatıldı.
Ocak 2011’de Larry Page CEO olarak atandı. Eski CEO’su Eric Schmidt, şirkette icra Başkanı olarak hizmet vermeye devam ediyor. Google, müşterilerine doğaçlamalı hizmetler sunmak amacıyla Admeld ve Zagat’ı satın aldı.
1998’de kurulan Google, dünya çapında milyonlarca kullanıcıya hizmet veren dünyanın önde gelen arama motorudur. Google, arama dışında Gmail, Blogger, Google Haritalar, Picasa vb. gibi birçok ürün ve hizmet sunmaktadır.

Larry Page Serveti

Forbes’a göre Larry Page, 39.1 milyar dolarlık net bir değere sahiptir. Aynı zamanda Larry Page Forbes Billionaires listesinde 12. sırada yer alıyor.

Larry Page Sözleri

Dünyayı değiştiriyorsanız, önemli şeyler üzerinde çalışıyorsunuz demektir. Sabahları uyanmaya heveslisiniz.
Üç şey dünyayı değiştirebilir: İki insan, iyi bir fikir ve çok çalışmak.
Apple’ın çok az sayıda iş yapıp başarılı olduğunu söyleyebilirsiniz.
Fikrinizi geliştirmek için 100 insan çalışan bir şirketin olmasına ihtiyacınız yok.
Her zaman beklenenden daha fazlasını sunun.

Larry Page’in Aldığı Ödüller

2002 yılında Larry Page, TR100 Ödülü’nün sahibi olmuştur. 2004’te bilim ve teknolojide önemli katkılar sağlamak için verilen prestijli Marconi Vakfı Ödülü’nü de kazanmıştır.

Larry Page’in Kişisel Hayatı

Larry Page, Lucinda Southworth ile 2007’de evlenmiş ve çiftin bir çocuğu olmuştur.