LARMABAK %0,9 10 ML GÖZ DAMLASI

ATC: S01XA03

BARKODU: 8699564613300

FİYATI: 8,15TL

ETKEN MADDE: Artificial Tears and other indifferent preparation

ÜRETİCİ: GUREL

Suni göz yaşı. Günde 4-8 kez.Kısıtlamalar Göz hastalıkları uzman hekimi veya bu uzman hekimin düzenlediği uzman hekim raporuna dayanılarak tüm hekimlerce reçete edilebilir. Prospektüs FORMÜLÜ Etken madde olarak, sodyum klorür 90 mg; ayrıca sodyum dihidrojen fosfat dihidrat 6.7 mg, sodyum hidrojen fosfat dodekahidrat 31.7 mg ve deiyonize su k.

M. 10 ml içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

LARMABAK® %0.9 Göz Damlası, içinde koruyucu madde bulunmayan, % 0.9 sodyum klorür içeren yapay gözyaşı solüsyonudur.

Farmakolojik etkisi yoktur; gözyaşının sulu safhasını geçici olarak eski haline getirmek suretiyle gözyaşı eksikliğini dengeler ve bu eksikliğe bağlı semptomları iyileştirir. Kullanmaya başladıktan sonra solüsyonun muhtemel mikrobik kirlenmesi şişe ağzına yerleştirilmiş özel bir filtre ile önlenmiştir.

ENDİKASYONLAR

LARMABAK® %0.9 Göz Damlası, gözyaşı yetersizliği olan kişilerdeki göz kuruluğuna bağlı semptomların tedavisinde kullanılır.

KONTRENDİKASYONLARI

İlacın bilinen bir kontrendikasyonu yoktur.

UYARILAR

LARMABAK® %0.9 Göz Damlası, içinde koruyucu madde olmadığından kontakt lens kullanımı sırasında da uygulanabilir. LARMABAK® %0.9 Göz Damlası; injekte edilmez, yutulmaz. Şişe ucu göze veya başka bir yere temas ettirilmemelidir.

Tedaviye rağmen şikayetlerin devamı halinde doktora danışmalıdır. HAMİLELİK VE EMZİRME DÖNEMİ İLE ŞÜPHELİ DURUMLARDA DOKTORUNUZA veya ECZACINIZA DANIŞINIZ.

YAN ETKİLERİ

Bazen gözde hafif irritasyon olabilir.

Beklenmeyen bir etki gördüğünüzde doktorunuza başvurun.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ

VE DİĞER ETKİLEŞİMLER LARMABAK® %0.

9 Göz Damlası’nın etkisi aynı zamanda uygulanan diğer bir göz damlası ile değişebileceğinden farklı damlalar 10 dakika arayla kullanılmalıdır. DEĞİŞİK İLAÇLAR ARASI MUHTEMEL BİR ETKİLEŞİMDEN SAKINMAK İÇİN EŞ ZAMANLI TEDAVİDEN İLGİLİ Doktor veya ECZACI HABERDAR EDİLMELİDİR. KULLANIM ŞEKLİ ve DOZU LARMABAK® %0.9 Göz Damlası, göze damlatılarak kullanılır. Lütfen kullanma talimatını dikkatli bir şekilde okuyun.

Uygulamadan önce ellerinizi iyice yıkayın. Şişe ucunu gözünüze veya başka bir yere temas ettirmeyin. LARMABAK® %0.9 Göz Damlası, devamlı kuru göz rahatsızlıklarında hastalıklı göze günde 3-4 kez, gerektiğinde 8 keze kadar, 1 damla damlatılır. KULLANMA TALİMATI Şeffaf plastik koruyucunun açılmamış veya zarar görmemiş olduğunu kontrol edin.

Sonra yırtarak ambalajı açın ve şişeyi çıkartın. İlk kez açmadan önce Şişeyi dik konumda tutun ve kapağı aşağıya doğru bastırarak çevirin.Şişe artık kullanıma hazırdır. ÖNCE 1) Şişeyi açmak için, şişeyi yukarı doğru tutarken başlığı çevirerek çıkartın. SONRA 2) Alt kapağı çıkartın ve şişeyi orta parmak ve baş parmak arasında tutarak ters çevirin.

3) İşaret parmağınızı esnek pompa şişesinin tabanına bastırın ve normal bir göz damlası gibi damlatın. Damlalar, standart bir göz damlası şişesine göre daha uzun zamanda görünür. Her kullanımdan sonra şişeyi kapatın ve alt kapağı yerine takın.

SAKLAMA KOŞULLARI

25 °C altındaki oda sıcaklığında, ışıktan koruyarak ve çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklayınız. Şişenin ilk açılışından itibaren 8 hafta geçtikten ve dış ambalajında açıkça belirtilmiş olan son kullanma tarihinden sonra kullanılmaz.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ ve AMBALAJ MUHTEVASI LARMABAK® %0.9 Göz Damlası; 10 ml’lik damlalıklı şişelerde. LİSANS SAHİBİ Laboratoires THEA12, rue Louis-Bleriot B.P. 72- St-Jean 63100 CLERMONT-FERRAND-FRANCE ÜRETİLDİĞİ YER Laboratoires THISSEN S.

A. Braine-l’Alleud BELGIUM RUHSAT SAHİBİNİN İSİM ve ADRESİ GÜREL İLAÇ TİCARET A.Ş. P.K. 301 34115 Sirkeci – İSTANBUL RUHSAT TARİHİ ve NO: 05.02.2001 109/58 REÇETE İLE SATILIR