Larenjit Nedir ? Larenjit Belirtileri Nelerdir ?

Sesiniz çatallı, zayıf ve rahatsız ediciyse büyük ihtimalle larenjit oldunuz. Larenjit gırtlakta oluşan bir tür iltihaplanma. Kısa süreli veya kronik olabiliyor. Çoğu zaman aniden geliyor ve en fazla 2 hafta içinde iyileşiyor.

Larenjit neden olur ?

• En yaygın nedeni soğuk algınlığı ya da nezle.

• Diğer bir neden reflü. Larenjitin bu türüne reflü larenjit ya da reflüye bağlı ses teli iltihabı deniyor.

• Sesinizi aşırı derecede zorlamak da larenjit nedeni. Derbi sonrası oluşan larenjit buna örnek.

Alerji ya da sigara dumanı gibi nedenlerden dolayı oluşan tahriş sonucu da larenjit gelişebiliyor.

Larenjit kronikleşmişse bunun nedeni büyük ihtimalle reflüdür. Ama bazen çok daha ciddi sorunlar sonucunda oluşabilir. Örneğin sinirlerin zarar görmesi, yaralar, et parçaları ya da ses tellerindeki bezeler. Ses telleri gırtlakta bulunuyor ve ses çıkarmamızı sağlıyor. Yaşla birlikte ses tellerinin incelmesi de çatlak sese neden olabilir.

Larenjit belirtileri

Larenjit genellikle ağrıyan bir boğazın ardından geliyor. Bir sabah kalktığınızda sesinizle ilgili sorun olduğunu fark ediyorsunuz. Konuşmak için çaba harcamanız gerekiyor, sesiniz normalden farklı çıkıyor. Öksürüyorsunuz veya boğazınızı temizlemek istiyorsunuz.

Ciddi bir sorun olmadıkça larenjit belirtileri kısa sürelidir. Ama belirtileriniz aşırı ağrı, şiş bir bademcik, kanlı öksürük veya boynunuzda bir şişlikle birlikte geliyorsa bir kulak – burun – boğaz uzmanına görünmelisiniz. Çocuklarda aşırı ağrı ve nefes problemleri varsa bu epiglot iltihabı belirtisi olabilir. Epiglot iltihabı çok ciddi bir problem ve hemen tedavi edilmesi gerekiyor. Tabii ki yetişkinlerde de görülüyor ama çocuklarda çok daha yaygın.

Kronik larenjit belirtileri

Larenjit çoğunlukla kısa sürede geçer ama gırtlakta hasar oluşmuşsa kronikleşebilir. Örneğin doktorunuz size reflü larenjit teşhisi koymuşsa gırtlağınızda hasar olabilir ya da ses tellerinizde bezeler oluşabilir. Larenjit ileri düzeye geldiğinde kanser riski de taşır. Ama korkmayın, bu çok nadir bir durum.

Peki, kronik olup olmadığını nasıl anlayacağız? Eğer larenjit belirtileriniz 2 haftadan uzun süredir devam ediyorsa şüphelenme vaktiniz gelmiş demektir. Kronik bir larenjit olup olmadığını anlamak için doktorunuza danışın.

Larenjiti çabuk atlatmak için neler yapabilirim ?

Larenjiti kendi kendinize geçirmek istiyorsanız evde uygulayabileceğiniz bazı küçük püf noktaları var.

Sesinizi dinlendirin. Tüm gün konuşmadan durun demiyoruz. Ama sesinizi ne kadar az kullanırsanız o kadar iyi. Sakince konuşun ama sakın fısıltıyla konuşmayın. Çünkü fısıldamak da ses tellerine ve gırtlağa zarar veriyor, tahriş ediyor. Kesinlikle yüksek sesle konuşmayın. Telefonda da konuşmamaya özen gösterin.

Boğazınızı temizlemeyin. Çünkü boğaz temizlemek de gırtlakta iltihap ve tahrişe davetiye çıkarıyor. Kuru öksürüğünüz varsa eczaneden reçetesiz alabileceğiniz öksürük şurupları boğazınızı rahatlatmak için size yardım edebilir.

Bu süreçte sigara içmeyin. Zaten sigara içmiyorsanız da içilen ortamlara girmeyin. Çünkü sigara dumanı var olan iltihabın daha da kötüye gitmesine neden oluyor. İlla ki içiyor olmanız gerekmez. Pasif içicilik de sigara içmek kadar zararlı.

Evinizde bir oda nemlendiricisi bulundurun. Nem mukus tabakasının daha kolay atılmasına yardımcı. Kışın kaloriferin üzerine su dolu bir kap koymak da aynı işi görür.

Çok fazla sıvı tüketin.

Burun tıkanıklığınızı giderin. Çünkü burundan alınan nefes mukus tabakasının neme maruz kalmasını sağlıyor. Nem mukusu azaltıyor. Tuzlu burun spreyleri bunun için ideal.

Reflünüz varsa onu tetikleyecek yiyeceklerden kaçının. Örneğin yatma vaktine yakın kahve ve alkol tüketmemeye çalışın. Sağlıklı beslenin. Reçetesiz satılan mide asidi gidericileri de deneyebilirsiniz.