Lamotrijin ve folik asiti kullanabilir miyim?

Eğer doktorunuz size lamotrijin içeren bir ilaç yazdıysa bu ilaçla birlikte folik asit takviyesi kullanmanıza gerek olup olmadığını sormalısınız. Lamotrijin bazı durumlarda ( özellikle hamile kadınlarda) vücudun folik asit emilimine olumsuz etkide bulunabilir.

Lamotrijin

Lamictal markası altında satılan ilaçlara verilen genel isim lamotrijindir. Lamotrijin bazen bipolar Kişilik Bozukluğu olan yetişkin hastaların tedavisinde kullanılırken, genellikle sara hastalığının yol açtığı kriz ve kasılmaların tedavisinde tercih edilir.  Her yaşta hasta için kullanılabilir. 16 yaş ve üzeri hastalar lamotrijini tedavi amacıyla yoğun olarak kullanabilecekken  2-16 yaş arası sara hastası çocukların tedavisinde sadece destekleyici ilaç olarak kullanılırlar. 

Folik Asit

Folik asit, folat ya da B9 vitamini olarak da bilinir. B grubu vitaminler yediğiniz besinleri enerjiye çevirmek için bir bütün olarak çalışır. Beynin düzgün biçimde çalışması, kırmızı kan hücresi üretimi ve demirin metabolizmada kullanılmasıysa, folik asidin diğer B grubu vitaminlerden bağımsız olarak katkıda bulunduğu işlemlerdir. Ayrıca insanın genetik yapıtaşı olan RNA ve DNA oluşumlarına da katkıda bulunur. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’nin yaptığı araştırmalara göre hamilelik sırasında bebeğin sağlıklı gelişmesi açısından da oldukça önemlidir.

Lamotrijin ve Folik Asit

Ispanak, karalahana, kuşkonmaz ve dana ciğeri, folik asidin doğal olarak bulunduğu besinlerin içerisinde yer alır. Fakat lamotrijin gibi sara hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar bazen hasta vücudundaki folik asit emilim oranını azaltır. Bu durumda doktorunuz vücudunuzun yeteri kadar folik asit aldığından emin olmak için size folik asit takviyesi tavsiye edebilir. Amerikan Epilepsi Derneği’ne göre günlük 15 miligrama kadar olan dozların kullanımı birçok insanın ihtiyaç duyduğu miktarın çok üstünde olsa da güvenlidir. Doktorunuz sağlık durumunuzu göz önünde bulundurarak günlük folik asit ihtiyacınızı saptayacaktır. 

Lamotrijin ve Hamilelik

Lamotrijin ve benzeri ilaç kullanan hamile kadınlarda folik asit yetmezliği riski oldukça yüksek. Folik asit yetersizliği özellikle anne karnındaki bebeklerin gelişim sürecinde damak yarığı ve sinir yolu bozuklukları gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Bu durumu lamotrijin kullanmaya başlamadan önce ya da gebelik öncesinde doktorunuza danışmalısınız.

Lamotrijin ve folik asit kullanımı hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için uzman hekimlerinize başvurabilirsiniz.