Laktoz intoleransının tedavisi var mı?

Laktoz intoleransının tedavisi yiyeceklere karşı ne kadar hassas olduğunuza göre değişiyor. Çünkü Laktoz intoleransı kesin olarak tedavi eden bir ilaç ya da tedavi yolu yok. Bu yüzden tamamen yediklerinizde yapacağınız değişimlerle laktoz intoleransı belirtilerini yok etmeniz gerekiyor. Ama süte ve süt ürünlerine karşı aşırı hassasiyet gösteriyorsanız beslenme alışkanlığınızda yapacağınız değişimleri doktorunuz belirleyebilir. Bakalım nasıl beslenmelisiniz:

Süt ve laktoz intoleransı

Laktoz intoleransınızın derecesine göre içtiğiniz süt miktarında değişimler yapmalısınız. Örneğin:

Kahvenize süt katabilirsiniz ama direkt olarak içmemeli ya da mısır gevreğinizin içine katmamalısınız.

Süt içeren bazı ürünleri az miktarda da olsa tüketebilirsiniz. Örneğin küçük bir parça sütlü çikolata gibi.

Süt içmek istiyorsanız ya da çocuğunuzun süt içmesi gerekiyorsa sütü tek başına değil yemeğin yanında deneyin. Laktozun emilimi böylece artabilir. 

Küçücük bir miktar süt bile belirtilerinizin ilerlemesine neden oluyorsa o zaman süt içmeyip yerine başka yollar denemelisiniz. Mesela soya sütü sizin için uygun olabilir. 

Süt ürünleri ve laktoz intoleransı

Süt ürünlerinden bazılarının öğütülmesi daha kolay. Dolayısıyla laktoz intoleransı olanlar için daha uygun. Örneğin peynir sütten daha az laktoz içeriyor. Yoğurt da aynı şekilde. Bu yüzden daha kolay parçalanıyor, sizi de daha az rahatsız ediyor. Laktoz intolerensına sahip kişilerin yiyebileceği süt ürünlerine bakalım:

Yoğurt, özellikle de Probiyotik Yoğurt

Probiyotik süt

Krema

Peynir çeşitleri

Unutmayın, sağlığınız açısından süt içeren ürünlerden tamamen vazgeçmeniz doğru değil. Çünkü kalsiyuma da ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuz. Bu nedenle saydığımız süt ürünlerinden az miktarda da olsa yemelisiniz. Tabii ki içerisinde kalsiyum olan tek şey süt ya da süt ürünleri değil. Kalsiyum ihtiyacınızı karşılamak için diğer yiyeceklere başvurabilirsiniz. Kalsiyum bakımından zengin besinler: 

Brokoli

Kalsiyum katkılı yiyecekler. Örneğin ekmek ya da meyve suyu.

Somon

Soya sütü

Turunçgiller

Barbunya

Ispanak

Lahana

Tofu

Kuru yemişler. Örneğin badem.

Beslenme alışkanlığınızda değişimler ve laktoz intoleransı

Laktoz intoleransı belirtilerini yok etmenin yolu beslenme alışkanlığınızda yapacağınız değişimlerden geçiyor. Şimdi gelin nasıl bir diyet planı uygulayabileceğinize bakalım:

Süt ürünlerini çok küçük miktarlarda tüketin. Bir kerede yaklaşık 100 mililitre süt tüketin. Çünkü içtiğiniz süt ya da yediğiniz süt ürünü miktarı ne kadar az olursa ince bağırsağınızda parçalanması da o kadar kolay olacak. Bu sayede siz de pek fazla rahatsızlık çekmeyeceksiniz.

Sütü yemek vaktinde tüketin. Sütü diğer yiyeceklerin yanında içmek onun sindirimini kolaylaştırır. 

Çeşitli süt ürünlerini deneyin. Kalsiyumu illa ki sütten alacaksınız diye bir kural yok. Üstelik süt ürünlerinden bazıları daha az laktoz içeriyor. Örneğin sert peynirlerde laktoz oranı çok az. Bu yüzden çedar peynir tüketebilirsiniz. Maya da laktozu azaltan bir etken. Bu nedenle yoğurt da tam size göre. İçerisindeki mayada bulunan bakteriler laktoz miktarının azalmasına neden oluyor. Dolayısıyla yoğurt yediğinizde hem rahatsızlık hissetmiyorsunuz hem de kalsiyum almış oluyorsunuz.  

Laktozsuz ürünler satın alın. Büyük marketlerde laktoz içermeyen süt ürünleri bulabilirsiniz. 

Gizli laktoz belirtilerini takip edin. Süt birçok yiyecekte kullanılıyor. Çorbalar, soslar, kahvaltılık gevrekler, kremalar. Bu yüzden hazır gıdaları tüketirken besin değeri tablosuna bakarak içerisinde laktoz olup olmadığını araştırın. Ayrıca hatırlatalım, bazı ilaçlar da laktoz içeriyor olabilir. Yanlışlıkla bu ilaçlardan kullanmamak için bir sağlık sorununuz olduğu zaman doktorunuzu laktoz intoleransınız konusunda uyarın.

Laktaz enzimi içeren tabletlerden ya da haplardan kullanın. Süt ürünlerinin sindirimini kolaylaştıran laktaz enzimi katkılı bazı ilaçlarlar var. Yemeklerden önce bu ilaçları kullanmak midenizi rahatlatacaktır. İçeceğiniz sütün içine karıştırmak da seçeneklerden biri.