Laktoz İntoleransı Nedir ?

Laktoz intoleransı (hassasiyeti), süt ürünleri tüketimini takip eden sindirim sorunu belirtilerine sahip insanların yaşadığı bir durumdur. Laktaz adı verilen bir sindirim enziminin yetersiz miktarda oluşu Laktoz intoleransına neden olur. Laktaz enzimi ince bağırsağın zarında üretilir ve süt ürünlerinde bulunan bir tür şeker olan laktozu sindirmek için mevcut oluşuna ihtiyaç vardır. Laktoz sindirimindeki bu yetersizlik laktoz intoleransının istenmeyen sindirim zorlukları belirtilerini de beraberinde getirir.

Laktoz İntoleransının Belirtileri Nelerdir ?

Laktoz intoleransı sıkıntısını çeken bir kişi laktoz içeren yiyecekler tükettikten kısa bir süre sonra aşağıdaki belirtilerle karşılaşabilir;

  • Bağırsak gazı
  • Şişkinlik
  • Mide bulantısı
  • İshal

Laktoz İntoleransı Süt Alerjisiyle Aynı Mıdır ?

Hayır, süt alerjisi, herhangi bir yemek alerjisinde olduğu gibi, bağışıklık sisteminin tetikleme sonucu cevap verişidir. Laktoz intoleransı ise sindirim sisteminde yer alan bir problemdir.

Hangi Yiyecekler Laktoz İçerir ?

Laktoz aşağıdaki süt ürünlerinde ve süt ürünleri içeren paketlenmiş gıdalarda bulunur. Etiketleri dikkatlice okuduğunuzdan emin olunuz.

  • Süt
  • Yumuşak peynir, süzme peynir gibi
  • Dondurma
  • Yoğurt
  • Tereyağ

Laktoz İntoleransı Nasıl Teşhis Edilir ?

Laktoz intoleransınızın olduğunu düşünüyorsanız, kaygılarınızı doktorunuzla görüşün ve laktoz intoleransı testi hakkında sorun. Size basitçe bir eliminasyon diyetini denemenizi önerebilir. Bu bir süre için tüm süt ürünlerini ya da süt ürünleriyle yapılmış ürünleri bırakmanızı gerektirebilir ve sonrasında bu kısıtlamanın belirtilerinizin üzerindeki etkisini belirler.

Doktorunuz ayrıca bir hidrojen testi almanızı önerebilir. Bu yüksek miktarda laktozla hazırlanmış bir içeceğin içilmesini içerir ve iki saat sonrasında hidrojen varlığını gözlemleyen bir solunum testi uygulanır. Eğer laktoz intoleransınız varsa, içtiğiniz laktoz ince bağırsağınızda sindirilmez. Aksine, fermantasyon sürecini tetikleyen bağırsak bakterileri ile karşılaşacağı kalın bağırsağa doğru ilerler. Bu fermantasyon devamında hidrojen testi tarafından saptanacak olan hidrojeni yayar. Eğer laktoz intoleransınız yoksa, laktoz ince bağırsağınızda sindirilecek ve nefesinizdeki hidrojen oranında bir yükselme olmayacaktır. 

Buna karşın hidrojen testinin olumsuz yanları da vardır. Bazı kişiler için, çok miktarda laktoz tüketimi sonucu oluşacak belirtiler oldukça rahatsız edici olabilir. İnsanların bir kaçı hidrojen salgılamaz, sonuç olarak test doğru bir laktoz intoleransı durumunu kaçırabilir. Diğer teşhis seçenekleri ise genetik testini, glikoz seviyeleri için kan tahlillerini, üriner laktoz testini ve küçük bir bağırsak biyopsisini içerir. Bu testler nadiren gerçekleştirilir.

Eğer laktoz intoleransım varsa, bu bir daha asla süt ürünleri tüketemiyeceğim anlamına mı gelir?

Hayır, laktoz intoleransı olan bazı bireyler, belirtilerini göstermeden küçük miktarda laktozla başa çıkabilirler. Bir kez belli bir zaman dilimi boyunca laktoz diyeti uyguladığınızda, tekrardan süt ürünlerini yavaş yavaş deneyebilirsiniz. Böylece zorluk çekmeden biraz yoğurt ya da peynir yiyebildiğinizin, hatta ufak bir miktar süt dahi içebildiğinizin farkına varabilirsiniz.

Ayrıca laktaz eksikliğinin yerini doldurabilicek bir ürün deneyebilirsiniz. Bu haplar veya sıvı ilaçlar laktaz enzimini içerirler, bu sayede laktoz intoleranslı bireylerin süt ürünlerini sindirmesini sağlar. 

Bir diğer seçenek ise laktozsuz veya laktozu azaltılmış süt denemektir. Yiyecek günlüğü kullanımı bu ürünleri sorunsuz olarak kullanmanızda size yardımcı olabilir.

Başka Bir Şey Olabilir Mi ?

Evet,aynı belirtileri gösteren bir kaç durum daha mevcuttur. Eğer beklenmedik sindirim sorunu belirtileri yaşıyorsanız, bunu doktorunuzla görüşmeniz önemli bir durumdur. Diğer teşhis ihtimalleri; irritabl bağırsak sendromu, iltihabi bağırsak hastalığı, çölyak hastalığı, malabsorbsiyon sendromları ya da mide ülseridir. Eğer nedensiz nezle, rektal kanama, Anemi ya da kilo kaybı gibi herhangi bir kritik belirtiniz var ise doktorunuzla görüşme yapmanız gereklidir