L-Tyrosine ve 5 HTP beraber kullanımı

Amino asit takviyeleri genellikle spor takviyesi olarak satılır ve çoğu, uzun süre yeterli protein alımı için çok etkili değildir. Bununla birlikte bunlardan ikisi, Depresyon ve diğer beyin bozuklukları için olası bir tedavi olarak merak uyandırmıştır. Bilim, ek veya tek tedavi olarak 5-htp ve L-tyrosine kombinasyonunu önermek için henüz yeterince kesin değildir ve yan etkileri bulunmaktadır ancak depresyonlu kişiler, araştırmanın bu umut verici ilerleyişinde gözlerini açık tutulmalıdır.

Beyin Kimyasalları

5-HTP ve L-tyrosine, belirli beyin bazlı durumlar için belirlenmiş tedavileri artırabilen yollarda beyinde çalışır. L-tyrosine; dopamin, epinefrin ve norepinefrinin ana maddesidir ve 5-HTP tetikleyicileri Serotonin üretimini artırmıştır. Serotonin, mutluluk hissini ve beyindeki mutluluğu üreten ve ayrıca iştahı düzenlemeye yardım eden ve duygudurumları ve uykuyu kontrol eden ana kimyasallardan biridir. Dopamin, epinefrin ve norepinefrin, orta düzeyde tehlikeyle veya merkezi sinir sistemi uyarısıyla tetiklenen kavga et-kaç tepkisi yanıtından sorumlu katekolaminler adı verilen kimyasallardır. Düşük katekolamin seviyesi depresyonla bağlantılıdır.

5htp

Depresyon Kanıtı

Maryl and Medical Center Üniversitesine göre; L-tyrosinenin katekolaminlere bağlanması, L-tyrosineyi depresyonla ilgili çalışma için kolay bir seçim haline getirmiştir. Çalışmalarda, zihinsel Stres sırasında odaklanmayı ve hafızayı artabildiği bulunmuştur; depresyonun düşük tyrosine seviyesiyle bağlantılı olmasına rağmen, tyrosine takviyesi depresyonu etkilememektedir. Benzer şekilde, depresyonla bağlantılı olarak 5-HTP serotonin artışı üzerinde çalışılmıştır ve kanıt henüz kesin olmamasına rağmen, bazı araştırmalar bazı reçeteli ilaçlardan daha etkili olduğunu göstermiştir. İki takviye iki anlamlı sonuç üretirken, iki takviyenin kombinasyonu depresyon dışındaki durumların tedavisinde umut vadetmiştir. 

Diğer Durumlar

2011 yılında yayınlanan bir dergideki vaka çalışmasında; hastaların daha yüksek ve daha etkili dozlar kullanmasını sağlayan Parkinson ilacı L-dopanın olumsuz yan etkilerini azaltılması amaçlanmıştır.  Araştırmalarda; 5-HTP, L-tyrosine ve L-dopa ile sülfür amino asidini içeren bir takviyenin uygulanmasıyla istemsiz hareket, bulantı ve psikiyatrik semptomlar gibi yan etkilerin meydana gelmediği veya takviyenin tükenmiş ya da yok edilmiş L-dopa gibi kimyasallarla değiştirilmesinden dolayı en az yönetilebilir olduğu bulunmuştur. 2010 yılında yayınlanan bir dergideki vaka çalışmasında; 5-HTP ve L-tyrosine ile takviyenin, uygun serotonin seviyesine ulaşıldığında Crohn Hastalığının gerilemesine yardımcı olduğu bulunmuştur. Tabi ki bu örnekler tedavi planları değil sadece vaka çalışmalarıdır; bu yüzden, 5-HTP/L-tyrosine kombinasyonu herhangi bir durum için sıradan bir tedavi haline gelmeden önce daha fazla araştırma yapılması gerekir.

Dikkat

Bu iki kimyasal arasındaki ilişki bu noktada bazı risklerle umut verici görünebilir. L-tyrosine migreni tetikleyebilir, tiroid hormunu üretimini artırabilir ve MAOI alan kişilerde kan basıncıyla ilgili komplikasyonların riskini artırabilir. Ayrıca; UMMC, MAOI veya L-dopa alan kişilerin L-tyrosin alımından kaçınması önerilmektedir. Gebe veya emziren kadınlar, Down sendromlu kişilerde nöbetlere de neden olabilen 5-HTP’yi almamalıdır. Tipik 5-HTP yan etkileri sersemlik, Mide ekşimesi, bulantı, ishal ve kusmadır. Takviye MAOI veya diğer depresyon ilaçlarıyla ya da serotonin seviyesini etkileyen ilaçlarla birlikte alınmamalıdır. Ayrıca, St. John’s Wort, SAMe ve L-tryptophan ile etkileşime girebilir. Güvenli olması için, bu takviyeleri ayrı ayrı veya birlikte kullanmadan önce doktorunuza danışın.