L-tirozin ve dimetilglisin arasındaki fark nedir?

Tirozin ve dimetilglisin vücutta doğal olarak bulunan 10 aminoasitten ikisi. Valin gibi temel aminoasitlerin aksine tirozin ve dimetilglisin vücuda beslenme yolu ile alınmak zorunda değil. Benzer sınıflandırmalarına rağmen, tirozin ve dimetilglisin apayrı hastalıkların tedavisinde kullanılır.

L-Tirozin

L-tirozin, tirozin aminoasidinin hap ya da kapsül olarak hazırlanmış hali. Tirozin, Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre beynin, epinefrin, dopamin ve noradrenalin gibi sinir taşıyıcılarını üretmesine ve muhafaza etmesine yardımcı. Tirozin farklı sinir uçlarının iletişimini sağlamanın  yanı sıra ruh halinizi de etkileyebilen bir aminoasit. Tirozin ayrıca ten ve saç renginizin belirlenmesini sağlayan bir pigment olan melaninin de üretimini arttırır. Dimetilglisinin aksine, tirozin temel bir aminoasit olan fenilalanin ile birlikte salgılanır. Et, süt ve süt ürünleri, soya ürünleri, kuruyemişler, çekirdekler, avokado ve muz eser miktarda tirozin aminoasidi içeren besinler arasında.

N-Dimetilglisin nedir?

Dimetilglisin, hücreleriniz kolin adlı B vitamininin metabolizma faaliyetlerine başladığında üretilen, son derece etkili bir hücresel antioksidandır. Memorial Sloan-Kettering Kanser Merkezi’nde yapılan araştırmalara göre dimetilglisin, hücreleriniz kolin adındaki bir B vitaminini işlemesiyle ortaya çıkan kuvvetli bir hücresel antioksidandır.  Memorial Sloan-Kettering Kanser Merkezi’nin yaptığı araştırmalarda N-dimetilglisinin, insan ve hayvanlardaki  vücut sıvılarında ve hücreler arasında gerçekleşen kuvvetli bağışıklık tepkileriyle yakından ilgili olduğu anlaşılmıştır. Bu da dimetilglisinin doğal bir bağışıklık kuvvetlendirici olduğunu göstermektedir.

Kistik fibrozis hastalığına sahip çocukların kanındaki dimetilglisin seviyesi oldukça düşük olduğu için, N-dimetilglisinin tıbbi bir takviye olarak kullanımı otizm ve sara gibi beyinsel fonksiyon bozukluklarına yol açan hastalıkların engellenmesine yardımcı olur. Dimetilglisin de tirozin gibi çoğunlukla hayvansal proteinlerde bulunur ancak fasulye ve kahvaltılık tahıllar da dimetilglisin içeren diğer besinlere örnek olarak gösterilebilir.

Karşılaştırma

Hem L-tirozin hem N-dimetilglisin belirli bazı sağlık problemlerinin tedavisi ya da engellenmesi amacıyla kullanılır. Tirozin genellikle beyinde hasarlara yol açabilecek ciddi bir hastalık olan Fenilketonüri(idrarda asit fenilpirüvik bulunması) hastaları tarafından protein takviyesi olarak kullanılır. Simon N. Young’ın  Psikiyatri ve Nöroloji Dergisi’nde yayınlanan araştırmasına göre gerginlik hormonları olan adrenalin ve kortizol tirozin tarafından üretildiği için psikolojik gerginlik altındaki bireylerin hafızlarını ve çalışma performanslarını arttırmak için L-tirozin takviyesi kullanmaları olumlu sonuçlar doğurabilir. Bağışıklık sistemine olan yararının yanı sıra N-dimetilglisin takviyeleri de sara ve otizm hastaları tarafından tedavi amacıyla kullanılabilir.  Hem L-tirozin hem N-dimetilglisin bazen sporcular tarafından kullanılsa da bu takviyeleri kullanmanın sportif bir yararı olduğuna dair herhangi bir kanıt yoktur.

Sağlıklı Kullanım

Ciddi bir hastalığın tedavisinde amino asit takviyesi kullanmaya karar verdikten sonra bu konuda kesinlikle doktorunuza danışın. Eğer fenilketonüri veya otizm belirtilerine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız durumunuz için detaylı bir tedavi planı tavsiyesi almak adına kesinlikle bir doktora ya da bir sağlık uzmanına görünmeniz gereklidir. Hem tirozin hem de dimetilglisin vücutta ve bazı besinlerde doğal olarak bulunduğu için, beslenme yoluyla makul miktarda alınacak tirozin ve dimetilglisin her hangi bir negatif etkiye yol açmaz.