L-taurine neye iyi gelir?

Amino asitler, vücudunuzdaki her protein için moleküler temeldir. Gerekli bir amino asidi elde etmede başarısızlık sağlığınız için önemli sonuçlar doğurabilir. Taurine, sülfür içeren amino asidin özel bir türüdür. DNA tarafından kodlanan proteinlerin herhangi birine eklenen “serbest” bir moleküldür. Bu nedenle, ana amino asitlerden biri değildir. Bununla birlikte, insan vücudunda en bol miktarda bulunan serbest amino asittir. Araştırmacılar, taurinenin sağlık açısından bir dizi yarara sahip olduğunu keşfetmeye henüz başlamıştır.

Diyet Kaynakları

Erişkinlerde taurine temel bir amino asit değildir. Bu durum, diyetinizde tüketip tüketmediğinizden bağımsız olarak tüm taurineyi vücudunuzun ürettiği anlamına gelir. Bununla birlikte; taurine, özellikle et ve deniz yosunu olmak üzere besinlerde doğal olarak ve enerji içeceklerinde yapay olarak ortaya çıkar. Sağlık kuruluşları da taurine’i diyet takviyesi olarak satmaktadır. Bir çalışmada, insanın gnde ortalama 40 mg – 400 mg taurine tükettiği belirlenmiştir. Bununla birlikte; çocuklar, kaşınmayla taurine üreten olgunlaşmamış ve gelişmemiş biyosentetik yollardan dolayı taurine tüketme ihtiyacı duymaz.

Fonksiyonlar

Taurine; kardiyovasküler sistem, iskelet kası ve merkezi sinir sistemi fonksiyonu ve uygun gelişimi için temeldir. Çoğu araştırmacı, taurinenin bu organlar üzerindeki etkisine odaklanmıştır. Ayırca; besinleri parçalayan ve uygun sindirimi destekleyen safra asitlerinin metabolizmasında rol oynar.

Kalp Hastalığı

2008 yılında Japonya’daki Saga Üniversitesindeki bir grup araştırmacı tarafından gerçekleştirilmiş ve bir dergide yayınlanmış çalışmada; taurine tüketiminin, arterlerdeki yağ maddelerinin birikimiyle karakterize edilen bir durum olan arterosklerozla ilişkili lipid ve kolesterol sentezini ve koroner kalp hastalığını azaltabildiği gösterilmektedir. Bu başlangıç çalışması, taurine tüketimi ve kalp hastalığı riski arasında doğrudan bir bağlantı olup olmadığını tespit etmek için daha fazla araştırma yapılması gerektiğine işaret eder.

Beyin Fonksiyonu

Taurine, beyinde en bol miktarda bulunan amino asitlerden biridir ve taurinenin beyin fonksiyonundaki rolü halen gizemini korumaktadır. Son yıllarda araştırmacılar; taurinenin, talamus olarak bilinen beynin düzenleyici bölgesindeki belirli bir reseptörü etkinleştirdiğini keşfetmiştir. Bu yapı; beyin kökü, duyusal organlar ve korteksteki ana idari fonksiyonlar arasındaki duyusal bilgileri yönlendirir. Ayrıca, bilinci ve genel beyin etkinliğini düzenler. Bu durum, araştırmacıların taurinenin nörolojik gelişimde rol oynayabileceğini öne sürmesine yol açar. Taurine takviyesinin duygudurumu ve zihinsel fonksiyonu geliştirip geliştiremediği belirsizliğini korumaktadır. Sonuçlar yetersiz bir tablo çizmesine rağmen, bir dizi çalışmada yararlı etkiler bulunmuştur. Örneğin; bir dergide yayınlanmış 2007 yılında gerçekleştirilmiş bir çalışmada, taurinenin hayvanlarda yatıştırıcı etkiye sahip olduğu gösterilmiştir.