L-Taurine Eksikliği Nedir ?

Taurine, besinlerde bulunan ayrıca sportif ve zihinsel performansı geliştirmek için takviye olarak da alınan bir amino asittir. Taurine, vücudunuzda bazı önemli fonksiyonlar için gerekli olduğundan, bu önemli besinin eksikliği ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Güvenli dozlar belirlenmediğinden, doktorunuza danışmadan taurine takviyesi almayın.

Tanıma

Taurine, birincil olarak kaslarınızda ve sinir sisteminizde mevcuttur ve vücudunuzda en bol miktarda bulunan amino asitlerden biridir. Ayrıca, taurine sağlıklı hücreleri ve düzenli kalp atışını da destekler ve beyninizdeki sabit nörotransmitter kimyasallarda rol oynayabilir. Taurine, 500 – 1,000 mg’lık takviye tabletlerinde, toz halindeki formüllerde ve enerji içeceklerinde mevcut olmasına rağmen et, kümes hayvanları eti, yumurta, mandıra ürünleri ve balık gibi besin kaynaklarında da bulunmaktadır. Taurine eksikliği yaygın değildir ancak vejetaryenlerde daha sık ortaya çıkar.

Diyabetik Komplikasyonlar

Diyabetikler genellikle körlük, bacakta hissizlik ve böbrek hasarı içeren diyabet komplikasyonlarına bağlı olabilen düşük taurine seviyesine sahiptir. Ekim 2007 tarihinde bir dergide yayınlanmış çalışma; diyabetik hastaların, taurineyi kontrol gönüllülerine kıyasla daha sürede idrarla attığını ve muhtemelen daha düşük bağırsak absoprsiyonu hızına sahip olduğunu göstermiştir. Taurine takviyesi alan diyabetik hastalar; ilerlemiş insülin hassasiyeti, kan basıncı, kalp ve böbrek fonksiyonu ve azalmış sinir hasarı göstermiştir.

Artan Obezite Riski

Taurine eksikliği obezite faktörü de olabilir. Japan’s National Institute of Health and Nutrition’daki araştırmacılar; yüksek yağ içeren diyetle beslenen obez farelerin vücutlarında taurine seviyesinin düşük olduğunu bulmuştur ve bilim adamları bu durumu taurine sürecine yardım eden enzimlerin dengesizliğine atfetmiştir. Çalışmadaki farelere taurine takviyeleri verildiğinde; bu farelerde, istirahat enerji tüketiminin arttığı ve obez hale gelmedikleri görülmüştür. Bu bulgular Temmuz 2006 tarihinde bir dergide yayınlanmıştır.

Kalp Hastalığı

2006 tarihinde bir dergide yayınlanmış çalışmaya göre; taurine eksikliği, kalp hastalığından kaynaklanan yüksek ölüm riskiyle ilişkili olduğu bulunmuş diyet faktörlerinden biridir. Japonya’daki bilim adamları, taurinenin fizyolojik fonksiyonunu laboratuvar fareleri üzerinde incelemiştir ve taurinenin kardiyak ve iskelet kas yapısının ve fonksiyonunun uygun şekilde korunmasını sağlamadan sorumlu olduğunu bulmuşlardır. Taurine eksikliği farelerde kalp kasının tükenmesine ve kalp hastalığına yol açmıştır.

Kas Kuvveti

Taurine takviyesi üreticilerinin çoğu, takviyelerin kas ve performans gelişimine yardımcı olabildiğini belirterek sporcuları ve vücut geliştirenleri hedef almaktadır. 2009 yılında yayınlanmış bir dergideki makalede, taurine takviyelerinin farelerde kas kuvvetini ve fonksiyonunu artırdığı, egzersiz geri kazanımını ve egzersiz sonucunda elde edilen oksidatif stresi azalttığı yazılmıştır. 2011 yılında yayınlanmış bir dergideki Brezilya araştırma ekibi tarafından gerçekleştirilmiş bir çalışmada, erkek fareler üzerinde taurine takviyesinin kullanımının yüksek derecede hasar gören süperoksit radikallerin seviyesini ve ayrıca kas stresinden kaynaklanan CK adı verilen enzimi azalttığını göstermiştir. Taurine kas yorgunluğunu geciktirmeye yardım eden kas liflerindeki tiyol antioksidanlarının seviyesini de artırmıştır.