L-Sistein almanın tehlikeleri

Sistein bir amino asit ya da proteinin bir yapı taşıdır. Bir takviye olarak kullanıldığında, bu genellikle N-asetil-L-sistein formunda ya da, aynı zamanda Nac olarak da bilinen L-sistein formundadır. Vücut bunu, vücutta serbest radikallerle mücadele eden bir antioksidan olan, glutatiyon adı verilen bir kimyasala dönüştürür. Serbest radikaller, sağlıklı hücrelere saldırır ve yaşlanma sürecinin yanı sıra kanser ve kalp hastalığı gibi hastalıklarda önemli bir rol oynamaktadırlar. Eğer bu takviyeyi kullanmayı düşünüyorsanız, size faydalı olup olmayacağından emin olmak için doktorunuza danışınız.

Kullanımı

Doktorlar asetaminofen zehirlenmesi tedavisi sistein kullanırlar, aynı zamanda bu doz aşımı ile ilişkili olarak karaciğerin zarar görmesini engeller. Araştırmacılar bunu ayrıca kronik Bronşit ile bağlantılı olarak incelemişlerdir. New York Üniversitesi Langone Tıp Merkezine göre, bu sekiz çalışmanın analizinde L-Sistein bronşit ataklarının tekrarının kontrolünde, plasebodan daha iyi bir performans göstermiştir. Ancak, en büyük çalışmada zayıf sonuçlar ortaya koymuştur. Nitrogliserin ile birlikte sistein kullanımı Anjin tedavisi, ya da göğüs ağrısı için incelenmiş ve tek başına kullanıldığı zaman daha etkili olduğu bulunmuştur. Buna rağmen, doktorunuza danışmadan göğüs ağrısını tedavi etmeyiniz. Sisteinin diğer önerilen kullanımları, kadınlarda doğurganlık, grip ve kolon kanserini kapsamaktadır.

Tehlikeleri

Normal dozlarda alındığında sistein güvenli görünmektedir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre, 7 gramdan fazla olan dozlarda, toksisite ortaya çıkar ve ölüme yol açabilir. New York Üniversitesi Langone Tıp Merkezi, normal dozlarda 100 kez alınan L-Sisteinin karaciğer hasarına yol açabileceğini belirtmiştir. Sistein aynı zamanda, kalp hastalığı ile ilişkili olan homosistein hormonunda bir artışa neden olabilir. Bu takviyeyi almaya karar verirseniz, doktorunuz tarafından kandaki homosistein seviyesi kontrol edilmelidir. Ağız yoluyla alınan sistein bulantı, kusma veya ishale neden olabilir. İntravenöz (damar içi) formu yaşamı tehdit edecek şiddetli alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

İlaç Etkileşimleri

L-sistein nitrogliserin ile reaksiyona girebilir. Nitrogliserin içeren ilaçlarla birlikte alındığında şiddetli Baş ağrısına neden olabilir. L-sistein, aynı zamanda kaptopril ve enlapril gibi ACE inhibitörlerinin kan basıncı düşürücü etkisini artırır. Sistein ile birlikte alındığında immünosupresif ilaç etkisi daha güçlü hale gelmektedir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, hayvanlar üzerinde yapılan çalışmaların, L-sistein kullanımının kanser ilaçları olan sisplatin ve doksorubisinin etkilerini azalttığını gösterdiğini belirtmiştir. Sistein ayrıca, ayak mantarı için kullanılan anti-mantar oxiconazolenin etkisini güçlendirir.

Dozu

Sistein esansiyel olmadığından, tavsiye edilen günlük alım miktarı yoktur. New York Üniversitesi Langone Tıp Merkezine göre, yapılan araştırmalarda günde 250 ila 1500 mg sistein kullanılmıştır. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, kronik bronşit için günde iki kez 200 mg, kronik obstrüktif akciğer hastalığı için günde iki kere 600 mg ve genel bir antioksidan takviyesi olarak günde 500 mg alınmasını önermektedir. Bu takviye ile kaybolan eser mineraller yerine, sistein ile birlikte multivitamin kullanınız.