L-carnitine ve ameliyat

Carnitine vücudunuza yağı enerjiye dönüştürmesi için yardım eder. Kaslarınızda, beyninizde, sperminizde ve kalbinizde depolanır. Vücudunuz genellikle ihtiyacı olan bu besin maddesinin tümünü üretir. Bununla birlikte, takviye L-carnitinenin ameliyattan sonrası gibi faydalı olduğu durumlar bulunmaktadır. Peyroni hastalığı gibi bazı vakalarda, L-carnitine ile takviye ameliyatı ertelemenize veya iptal etmenize bile yardım edebilir. Yeni bir takviye denemeden önce her zaman sağlık uzmanınıza danışın.

Kalp Ameliyatı

L-carnitine takviyesi, açık kalp ameliyatının ardından yayarlı bir tedavi olabilir. Yazar S. Nemoto tarafından yayınlanan çalışmada, vücudunuzdaki carnitine seviyelerinin kardiyopulmoner bypass ameliyatının ardından iki saat boyunca önemli deprese olduğu belirtilmektedir. Bu deprese seviyeleri; adenozin trifosfatı veya ATP’yi, ameliyatın ardından kalbinizdeki metabolizmayı etkileyebilir. ATP vücudunuzun enerji birimidir; enerji gereken tüm fiyolojik mekanizmalar için gerekli olduğu anlamına gelmektedir. Bu sayede; Nemoto, takviye carnitinenin kalp ameliyatının ardından ek tedavi olarak yararlı olacağını düşünmektedir. Ayrıca; L-carnitine, Maryland Medical Center Üniversitesine göre anjina için klasik tedavilere ek olarak yararlı olarabilir. Göğüs ağrısı için kendi kendine tedavide güvenli olmadığından denemek istediğiniz takdirde doktorunuza danışın.

Abdominal Ameliyat

Temmuz 2011’de yayınlanan bir dergideki çalışmaya göre; L-carnitine, abdominal ameliyat sonrası komplikasyon riskinin azaltılmasına yardımcı olabilir. Anestezili ameliyat, reaktif oksijen türlerinin veya ROS üretiminde artışla ilişkilidir. Yazar P. Pignatelli tarafından yayınlanan öncü çalışmada, bu artan oksidatif stresin hücre hasarına yol açtığı ve sepsis, kalp dokusu hasarı ve artan ölüm riski gibi ameliyat komplikasyonlara katkı sağladığı belirtilmektedir. Çalışmada, ameliyattan hemen önce L-carnitine uygulanmasının ROS üretimini azalttığı sonucuna varılmaktadır. Bu sonuçları doğrulamak için daha fazla araştırma gerekmektedir.

Bariatrik Ameliyat

Mayıs 2011’de yayınlanan bir dergideki bilimsel değerlendirmeye göre; böbrek hastasıysanız, bariatrik ameliyat geçirdiyseniz ve kilo kaybetme girişimindeyseniz L-carnitine yararlı olabilir. Yayın; günde 2.2 lbs vücut ağırlığı başına 50 mg dozajın enerji seviyenizi yükseltemeye ve depoladığınız yağı yakmanıza yardımcı olabileceğini düşünmektedir. Carnitine, vücudunuzdaki yağ asitlerinin metabolizması için temel bir kofaktördür. Yayın, kilo kaybı ameliyatının ardından asetil L-carnitine takviyesine ilişkin daha fazla araştırma önermektedir.

Peyroni Hastalığı

New York Langone Medical Center Üniversitesine göre; Peyronie hastasıysanız, L-carnitine ile takviye ameliyattan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Bu hastalıkta; dokunun kalın, sertleşmiş parçası penisinizin bir tarafında oluşur. Bu doku, penisinizin esnekliğini azaltır ve ereksiyon sırasında ağrıya neden olur. 2001 yılında yayınlanan bir dergideki çalışmada; asetil L-carnitinenin, Peyroni hastalığının bir özelliği olan penisinizin eğriliğini minimize etmek, ilişki sırasında ağrıyı azaltmak ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak için kullanılan ilaç tamoxifenden önemli ölçüde daha etkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca, asetil L-carnitinenin ilaçtan daha az yan etkisi bulunmaktadır. Bu çalışma umut verici iken, Maryland Medical Center Üniversitesine göre daha fazla çalışma gerekmektedir.