L-Carnitine ne gibi faydaları var?

L-carnitine, vücudunuzun yağı metabolize edip enerjiye dönüştürme yeteneğini destekleyen bir amino asittir. L-carnitine takviyesi destekçileri, şiddetli kanser tedavisinin yan etkilerini kontrol etmeye ve kan glukozu seviyelerini stabilize etmeye yardımcı olan bir antioksidan olduğuna inanılmaktadır. Ayrıca, beyin ve ruhsal durum bozukluklarını iyileştirdiği ve kalp hastalığı için tamamlayıcı tedavi olarak görev aldığı da söylenmektedir. Yayınlandığı gibi, L-carnitine kilo kaybı ürünlerinde de test edilmektedir. L-carnitine; avokado, domuz eti, biftek, kümes hayvanı eti, balık, mandıra ürünleri ve portakalda doğal olarak bulunmaktadır. Herhangi bir durumu kendi kendinize tedavi etmeden önce bir hekime danışın.

Antioksidan Kaliteleri 

Kanser tedavisinde kullanılan cisplatin ve benzer kemoterapi ilaçları, bir dizi istenmeyen ve toksik yan etkilere neden olabilir. Bu durum, kanser hücrelerini yok etmek için isteyerek oluşturulmuş bu ilaçtaki serbest radikallerin oluşmasından kaynaklanmaktadır. Kemoterapinin olumsuz yönü; hastada bulantı, kusma, yorgunluk, böbrek veya karaciğer hasarı, nöropati, duyma kaybı, kulak çınlaması, iştah kaybı, anormal tat duyusu ve Saç Dökülmesi bırakarak sağlıklı hücreleri de öldürmesidir. Tufts Medical Center; asetil-L-carnitine gibi antioksidanların, semptom iyileşmesi için minimal yarar sağlayabildiğini belirtmektedir. Bununla birlikte, belirli kanserler antioksidanlarla beslenebilir. Bu durumda, herhangi birşey almadan önce onkoloji uzmanına danışmanız gereklidir.

L-carnitine

Kan Glukozu Stabilizasyonu

Yayınlanan bir dergide, diyabetikler arasında yapılan bir klinik çalışmada L-carnitine infüzyonu kullanıldığında pozitif sonuçlar bildirilmiştir. L-carnitine infüzyonu, insülin direnci teşhis edilmiş hastalarda insüline karşı hassasiyeti iyileştirmiştir. Bildirilen diğer önemli bulgular, L-carnitine ile tedavi sırasında artan oksidasyondan dolayı enerji olarak doku glikozunun daha iyi kullanımını içermektedir. Bu araştırmaya göre, diyabetikler genel olarak insülin direncine yol açan depresifli dehidrogenaz aktivitesi gösterme eğilimindedir. L-carnitine, durgun glukoz metabolizmasını uyandırabilir. Bu durumu sadece zaman ve ileri klinik araştırmalar gösterecektir.

Beyin ve Duygu

Providence Health and Services tarafından yayınlanan bir raporda; Alzheimer hastası yaşlılarda Depresyon semptomlarının, yaşla ilgili bilişsel zayıflamanın, fibromiyaljinin, minimal hepatik ensefolapatinin, diyabetil nöropatinin ve bu bozukluklara eşlik edebilen depresif semptomların azaltılmasında iyileştirme için L-carnitine gerçekleştirilmiştir. Optimum yarar için doz günde yaklaşık 500 mg olarak başlar ve günde yaklaşık 1,500 mg’a kadar çıkar. Yaşlıların daha düşük doz alması gerekebilir. L-carnitine hekim gözetiminde kullanılmalıdır.

Kalp Hastalığı

Kalp hastalığı için L-carnitine kullanımını ele alan çalışmalar halen başlangıç aşamasındadır. L-carnitine, ilk olarak kardiyomiyopati hastalarında olası yarar sağlaması için kabul edilmiştir ancak şu anda anjina, kalp krizleri, konjestif kalp yetmezliği ve periferal vasküler hastalık için incelenmektedir. Maryland Medical Center Üniversitesine göre; L-carnitinenin, oksidatif stresi azalttığına, egzersiz toleransını artırdığına ve bazı kalp hastaları için genel kas zayıflığını iyileştirdiğine inanılmaktadır. Bununla birlikte; takviye L-carnitine, diğer ilaçlarla birlikte ek tedavi olarak kullanılmakta ve yalnız kullanıldığında sadece orta düzeyde iyileştirme göstermektedir. Kalp hastalığı sürmekte olan hastalar için, L-carnitine takviyesi alımdan önce durumunuza yarar sağlayacaksa kardiyoloji uzmanınıza danışın.