L-Carnitine hafıza için etkili olur mu?

Vücudunuz yediğiniz yiyecekleri bazı besinlerin yardımıyla enerjiye dönüştürür. Bunlardan biri sadece carnitine olarak da bilinen L-carnitinedir. Asetil-l-carnitine de dahil farklı formlarda bulunmaktadır. Yağ asitlerini, mitokondri adı verilen hücre merkezlerinde depolanan ve üretilen yakıtınıza taşır. Ayrıca, hafızanızın gelişmesine de yardımcı olur. Çoğu klinik araştırma, test hayvanlarını ve yaşa ilişkin Hafıza kaybına sahip yaşlı erişkinleri içermesine rağmen sonuçlar ümit vericidir. L-carnitine almadan önce doktorunuza danışın.

Geçmiş

Karciğeriniz ve böbrekleriniz carnitine üretmektedir. Genel olarak, normal kan dolaşımında ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetecek kadar üretilebilir. Carnitine beyninizde, kaslarınızda ve kalbinize birincil olarak saklanmaktadır. Carnitine eksikliği, kalbe giden kan akışının azalmasıyla ortaya çıkan anjina içeren bazı sağlık problemlerine sahip hastalarda görülür. Bazı insanlar, eksikliğe de yol açan carnitine aktarıcı gende genetik hasara sahiptir. Carnitine; kilo kaybı, yorgunluk ve kalp yetmezliği dahil çok çeşitli sağlık problemleri için kullanılmaktadır.

Yaşa İlişkin Hafıza Azalması

Beyin fonksiyonunuz yaşla azalır. Carnitine, yaşa ilişkin hafıza azalmasını geliştirebilir. Havyanlar üzerinde yapılan çalışmalarda; üç ay boyunca 1 kg vücut ağırlığı başına 100 mg verilen asetil-L-carnitine, yaşlı sıçanlarda hafızayı ve öğrenme kapasitesini geliştirmiştir. Çalışma Haziran 2010’da bir dergide yayınlanmıştır. Bir dergide yayınlanan insanlar üzerinde yapılan bir çalışmada; asetil-L-carnitine dahil besin takviyesi verilen yaşlı erişkinler, hafızada ve idrak performansında gelişme göstermiştir.

Dozaj

Sadece doktorunuza danıştıktan sonra carnitine alın. Geleneksel tıbbi tedaviyi değiştirmek için carnitine kullanmayın. Carnitine dozajı kullanıldığı duruma bağlı olarak değişiklik gösterir. Örneğin, yorgunluk problemleri için tipik doz günde üç kez 500 mg – 1,000 mg’dır. Anjina için tipik doz günde bir kez 1.5 g – 2 g’dır; kalp hastalığı için tipik doz günde iki kez 750 mg’dır.

Önlemler

Carnitine belirli durumlar için yararlı görülmektedir. Yayınlanma süresi için, hafızayı geliştirme için önerilen standart carnitine dozu yeterli klinik veriyle desteklenmemektedir. L-carnitine almadan önce doktorunuza danışın. Carnitine yan etkileri genellikle orta düzeydedir; ishal ve iştah artışı içerir. Anti-konvülsan ilaçlarla ve AIDS ilaçlarıyla etkileşime girebilir. Özellikle sağlık problemleriniz varsa veya başka ilaçlar alıyorsanız, carnitine almadan önce doktorunuza danışın.